Pētniecība
Atzinība

3. maijā, kad tika svinēta dzejnieka un domātāja Imanta Ziedoņa 85 gadu jubileja, Liepājas koncertzālē Lielais dzintars apbalvojuma Laiks Ziedonim cildināšanas ceremonijā tika godināta arī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) profesore Maija Dambrova. Apbalvojums Laiks Ziedonim tiek pasniegts jau piekto gadu.

Maija_Dambrova_rsu-lead.jpg

Apbalvojums zinātnē Taureņu uzbrukums tika pasniegts Latvijas Organiskās sintēzes institūta Farmaceitiskās farmakoloģijas laboratorijas vadošajai pētniecei, RSU Farmācijas fakultātes Farmācijas ķīmijas katedras profesorei un Latvijas Zinātņu akadēmijas akadēmiķei Maijai Dambrovai.

Viņas vadītā laboratorija devusi vislielāko ieguldījumu Latvijas pazīstamākās eksportpreces – mildronāta – darbības mehānisma izpētē un jaunas zāļu kandidātvielas atklāšanā. "Pašlaik mūsu uzmanība ir veltīta kādas retas sirds slimības ārstēšanai, kurai vispār nav zāļu," 3. maija LR1 raidījumā Zināmais nezināmajā stāstīja Maija Dambrova.

Kopā ar kolēģiem Maija Dambrova sešas reizes bijusi LZA gada sasnieguma balvas laureāte. Profesore ir stabila, pārliecināta un prasīga. Latvijas patriote. Viņas vadībā darbā ieviestas progresīvas darba metodes un zinātnisko rakstu publicēšanas kultūra starptautiskos izdevumos, kas šā gadsimta sākumā Latvijā vēl nebija izplatīta, lai gan pašsaprotama Eiropā. Maijas Dambrovas piemērs parāda, ka Latvijā var rasties spilgti zinātniski talanti un ir iespējams izcili vadīt zinātnes procesus, arī veidot mērķtiecīgu un motivētu komandu. Profesores vadībā izstrādātas septiņas doktora disertācijas.

Apbalvojums zinātnē Taureņu uzbrukums tiek pasniegts zinātniekam ar doktora grādu, kurš ir vaduguns – viņš zina savu ceļu un nešaubīgi iet uz priekšu, izgaismojot ceļu citiem.

Zīmīgi, ka prof. Maija Dambrova ir dzimusi tajā pašā diena, kad Imants Ziedonis. "Mani ar Ziedoni vieno tas, ka mums abiem dzimšanas diena ir trešais maijs. (..) Piekrītu tam, ka arī zinātniekam ir jāprot redzēt īpašās lietas, ko Ziedonis savos darbos ir lieliski parādījis," uzskata Maija Dambrova.

Šogad zinātnes nominācijā Taureņu uzbrukums uz laureāta titulu pretendēja pieci Latvijas zinātnieki, kuri sasnieguši izcilību katrs savā pētniecības nozarē. Pretendentu vidū bija arī RSU pētniece Inese Čakstiņa un RSU doktora studiju programmas Socioloģija vadītāja Anda Laķe.

Laureāti saņēma tēlnieces Olgas Šilovas darināto statueti, kā arī mecenātu Borisa un Ināras Teterevu naudas balvu 3000 eiro apmērā.

Apbalvojums Laiks Ziedonim šogad tika pasniegts piecās nominācijās. Apbalvojums dibināts 2014. gadā, lai iedvesmotu, novērtētu un cildinātu jaunradi, kā arī dzejniekam Ziedonim svarīgās vērtības – izcilību, degsmi, sūtību, stāju, veiksmi un savpatību, kas tiek meklētas ikviena pretendenta personībā.