Doktorantiem

Valsts ir tik attīstīta, cik gudri un izglītoti ir tās cilvēki, tādēļ doktorantūra ir ne tikai veids kā katram pašam rūpēties par savām zināšanām un karjeru, bet  arī ceļš, kas valstij ejams, lai ielauztos ekonomiski attīstītāko ES dalībvalstu vidū. Latvijas tautsaimniecības izaugsme ir cieši saistīta ar augsta līmeņa profesionāļu skaita pieaugumu dažādās nozarēs, tādēļ esam gandarīti, ka RSU doktorantu kopējais skaits palielinās jau kopš 2014./15. studiju gada, kad universitātē bija 159 doktoranti, bet aizvadītajā gadā jau 185.

Ir svarīgi saprast, ka zināšanas un prasmes, kuras apliecina doktora grāds, ir nozīmīgas ne tikai akadēmiskajos amatos, bet arī profesionālajā darbā. Piemēram, viens no dažādu ministriju amatpersonu karjeras attīstības kritērijiem varētu būt akadēmiskais grāds, kas iezīmē darbinieka zināšanas, vēlmi pilnveidoties un akadēmisku briedumu, veicot ar socioloģiju, politikas zinātni, psiholoģiju vai citām jomām saistītus darba pienākumus.  Līdzīgas prasības varētu būt arī lielajās pašvaldībās un privātajā sektorā. Savukārt dažādās specialitātēs strādājošiem juristiem doktora grāds apliecinātu kompetenci un profesionalitāti, arī slimnīcu klīniku vadītājiem vajadzētu būt ar akadēmisko grādu. Tādēļ darba devējiem aktīvāk ir jāatbalsta savu darbinieku centieni turpināt studijas, pilnībā vai daļēji sedzot studiju maksu. Tās būs uzņēmuma investīcijas nākotnē, jo stratēģiski domājošs vadītājs apzinās arvien pieaugošo augsti kvalificēto darbinieku nozīmi.

Tajā pašā laikā ir svarīgi, lai pēc iespējas vairāk doktorantūrā veiktie pētījumi būtu izmantojami dažādās industrijās. RSU doktorantūras un uzņēmējdarbības sasaistei jau ir reāli piemēri, kuri visbiežāk atrodami farmācijā un zobārstniecībā, tomēr sadarbību ar nozarēm attīsta arī citas studiju programmas.
RSU doktorantiem ir iespēja turpināt akadēmisko karjeru, iekļaujoties docētāju pulkā, jo universitāte ir ieinteresēta augsti kvalificētā akadēmiskajā un pētnieciskajā personālā. Uzskatām, ka ārvalstu viesdocētāju piesaiste gan akadēmisko mācību procesam, gan promocijas darbu vadīšanai sniedz alternatīvu redzējumu un ārvalstu pieredzi, tādēļ labs risinājums ir divi promocijas darba vadītāji – gan no Latvijas, gan ārvalstu universitātes.

RSU pamatus veido medicīna un sociālās zinātnes, tādēļ vērtējot doktorantūras nākotnes attīstības scenārijus, redzu arvien ciešāku šo abu jomu sasaisti, piemēram, domājot par pacientu tiesību aizsardzību, medicīnas komunikāciju, psiholoģiju, veselības politiku vai farmācijas mārketingu. Dažādās ar medicīnu saistītās nozarēs pieaug prasības pēc augsti kvalificētiem ekspertiem, kuriem, piemēram, ir ne tikai nepieciešamās juridiskās kompetences, bet arī zināšanas medicīnā, lai kvalificēti varētu aizstāvēt pacientu tiesības.

Labs piemērs, kā saistīt medicīnas un sociālo zinātņu jomu, ir doktorantūras programma vadībzinātnē, kurā gatavos kvalificētus vadītājus, viņu vidū arī medicīnas iestāžu, piemēram, slimnīcu vadošos darbiniekus. Katrai iestādei vai uzņēmumam ir sava specifika, kas saistīta ar konkrēto darbības jomu, it īpaši jau medicīnā, tādēļ bieži vien ar vispārējām zināšanām vadības zinātnē nepietiek. Nākamajā mācību gadā tiks uzņemti pirmie šīs programmas doktoranti, un labākie varēs pretendēt uz divām budžeta vietām.

Veiksmīgi attīstās 5. un 6. kursa studentu kā palīgu iesaiste doktorantu darbā. Kad RSU uzsākām šo projektu, necerējām, ka tik liels studentu skaits, kā šobrīd, vēlēsies iesaistīties. Tas, no vienas puses, atvieglo doktorantam pētījumu  gaitu, bet, no otras puses, iepazīstina vecāko kursu studentus ar doktorantūras piedāvātajām iespējām.

Augstu kvalificētu speciālistu ar doktora grādu skaita pieaugums dažādās tautsaimniecības jomās nav iespējams, bez finansējuma pieauguma gan zinātnei kopumā, gan tieši doktorantūras programmām. Piemēram, sociālo zinātņu jomā RSU ir tikai dažas budžeta vietas, tādēļ svarīgi ir ne tikai palielināt valsts budžeta vietu finansējumu, bet arī aicināt konkrētas valsts un pašvaldību institūcijas, kā arī privātā sektora līderus augstāk novērtēt kvalificētu darbinieku ar doktora grādu nozīmi un finansiāli palīdzēt segt studiju maksu. Tās ir ne tikai  investīcijas konkrētos cilvēkos, bet arī Latvijas labklājībā.

Lai informētu par studiju iespējām Rīgas Stradiņa universitātes doktorantūrā, 29. maijā plkst. 15.00 RSU notiks pasākums No maģistra par doktorantu. Atklāta saruna par karjeru pētniecībā.