Attīstība

Ar Eiropas Reģionālās attīstības fonda līdzfinansējumu Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) uzsākta divu projektu realizācija, kas ļaus izveidot platformu starptautiski konkurētspējīgai pētniecībai farmācijas nozarē, kā arī pilnvērtīgāk sagatavot topošos farmaceitus un rūpnieciskos farmaceitus. Investējot kopsummā 9,6 miljonus eiro, paredzēts 2021. gadā studentu un pētnieku rīcībā nodot multifunkcionālu kompleksu Rīgā, Konsula ielā 21, kas ietvers gan Gatavo zāļu formu laboratoriju pētniekiem, gan mācību laboratorijas farmācijas studentiem.

baiba_maurina_sq.png

Nepārspīlējot var teikt, ka šīs investīcijas ļaus aizsākt jaunu ēru Latvijas farmācijas izglītībā un pētniecībā. Realizējot šo projektu, mēs varēsim labāk sagatavot jaunos speciālistus, kā arī sniegt jaudīgu uzrāvienu pētniecībai šajā Latvijā vēsturiski attīstītajā jomā – farmācijas nozarē, potenciāli izvēršot darbību arī starptautiskos pētniecības tīklos.

RSU Farmācijas fakultātes dekāne Baiba Mauriņa

“RSU ir būtiskas ilgtermiņa sadarbībā balstītas attiecības starp universitāti un vadošajiem industrijas pārstāvjiem, lai augstskolā pētniecības procesā iegūtās zināšanas būtu saistītas un cieši mijiedarbotos ar praktisku to izmantojumu un ieguldījumu tautsaimniecības attīstībā, piemēram, jaunu farmācijas preparātu izstrādē slimību uzveikšanai,” saka RSU rektors prof. Aigars Pētersons, uzsverot, ka projekta rezultātā radītā pētnieciskā struktūrvienība – Gatavo zāļu formu laboratorija – būs tieši šāds instruments. “Tā ļaus paplašināt farmācijas studijas, kā arī celt neatkarīgas pētniecības līmeni, atbildot uz farmācijas industrijas pieprasījumu pēc lietišķiem pētījumiem, inovācijām un pakalpojumiem. Tāpat tā vienlaikus veicinās augstas kvalifikācijas cilvēkresursu attīstību un pētniecības pārnesi uz industriju, nostiprinot Rīgas Stradiņa universitāti kā farmācija studiju flagmani valstī.”

Kompleksā Konsula ielā 21 paredzēts izveidot pētnieciskās laboratorijas ar palīgtelpām 833 m2 apmērā, iegādāt iekārtas un aprīkojumu, lai darbotos ne vien farmācijā, bet tādās viedās specializācijas jomās kā biomedicīna, medicīnas tehnoloģijas un biotehnoloģijas. Farmācijas nozare ir skaidri paudusi viedokli par nepieciešamo pētniecības un inovāciju infrastruktūru.

Savukārt studentiem paredzētajās aptuveni 2300 m2 plašajās telpās taps moderni aprīkotas laboratorijas farmācijas ķīmijas, zāļu formu tehnoloģijas, farmakognozijas, un farmakoloģijas priekšmetu apguvei, kā arī auditorijas un lekciju telpas u. c. Vairāk nekā 70 % no RSU studentiem apgūst kādu no veselības aprūpes studiju programmām. Lielākie ieguvēji no projektu īstenošanas būs 2. līmeņa profesionālās studiju programmas un Farmācija, kā arī maģistra līmeņa programmu Rūpnieciskā farmācija un Klīniskā farmācija studenti un doktoranti farmācijā un medicīnā.

Projekts palīdzēs ne vien paplašināt iespējas esošajiem studentiem, bet arī piesaistīt jaunus, tostarp ārvalstu studentus. Līdz šim veselības aprūpes studijās viens no paplašināšanos bremzējošajiem faktoriem bija infrastruktūras augstā noslodze. Konkrēti farmācijā, kur pēdējo piecu gadu laikā bija izdevies dubultot uzņemto studentu skaitu, turpmāko attīstību apgrūtināja tieši esošās infrastruktūras maksimāls izmantojums, neatstājot vietu izaugsmei. Jaunās telpas šo problēmu novērstu.

Papildus pētniekiem un veselības aprūpes programmu studentiem, ieguvēji no jaunā kompleksa Konsula ielā 21 būs RSU studenti kopumā, jo daļā ēkas tiks izbūvēta infrastruktūra sportošanai, ko augstskola segs no pašas pelnītajiem līdzekļiem.

Projekta nosaukums: Rīgas Stradiņa universitātes farmācijas jomas pētniecības infrastruktūras attīstība
Projekta/līguma nr.: 1.1.1.4/17/I/011
Projekta finansējums: 3 731 789,50 EUR, tai skaitā 3 013 420 EUR ERAF finansējums, 531 780 EUR valsts budžeta finansējums un 186 589,50 EUR RSU līdzfinansējums

Projekta nosaukums: Studiju vides attīstība Rīgas Stradiņa universitātē