Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

Ceturtdien, 26. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātē notiks medicīnas īsfilmu festivāls un diskusija par klusumu, komunikāciju un to dažādiem aspektiem – Medfest 2018 Ārpus vārdiem (Beyond Words). Pirmo gadu festivāls notiks angļu valodā.

Festivāla mērķis ir mazināt stigmas un aizspriedumus par psihiskiem traucējumiem un psihiatrijas pacientiem. Šogad festivāls īpaši pievērsīsies šķietami ikdienišķiem, bet tajā pašā laikā ļoti nozīmīgiem jautājumiem, liekot skatītājiem aizdomāties par cilvēku iekšējo pasauli un klusēšanu, tās nozīmi un sekām. Ikdienā cilvēki bieži nepamana, cik vērtīgs vai arī postošs var būt klusums. Pasākums veidots, lai iedrošinātu cilvēkus runāt par savām sajūtām.

Festivāls piedāvās šādas īsfilmas:

  • In Pursuit of Silence,
  • The Conspiracy of Silence,
  • The Mindfulness of Silence,
  • Choose Psychiatry.

Filmas liks pārdomāt attieksmi pret  klusuma konceptu un tā nozīmi cilvēku dzīvē. Cilvēki katru dienu sastopas ar trokšņiem, stresu, drūzmu, kam nereti netiek pievērsta uzmanība, nenovērtējot klusuma paslēpto nozīmi mūsu pašu dzīvē, nemaz nerunājot par to, ka līdzās var būt cilvēki, kas dzīvo neciešamā klusumā. Ko mēs ikdienā katrs varētu darīt, lai ļautu sev izbaudīt klusuma brīžus? Par ko klusē pacienti ar psihiskām saslimšanām? Cik daudz jautājumu šī tēma sevī ietver? Viens no pasākuma mērķiem ir iedrošināt cilvēkus runāt par savām sajūtām un bažām, kā arī paskatīties uz cilvēka spēju pārvarēt un turēties pretī pārdzīvojumiem.

Katru gadu ir vairāki eksperti, kuri komentē redzētās filmas un iesaistās diskusijās ar auditoriju. Eksperti ir medicīnas, komunikācijas un citu jomu pārstāvji. Tradicionāli pēc filmu skates sekos ekspertu diskusija. Šogad tajā piedalīsies un uz apmeklētāju jautājumiem atbildēs

  • prof. Elmārs Rancāns – RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras vadītājs, ārsts psihiatrs,
  • prof. Māris Taube – RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras pasniedzējs, VSIA RPNC 20. nodaļas vadītājs, ārsts psihiatrs,
  • dr. Voldemārs Švarcs – Latvijas Ārstu biedrības sertificēts ārsts psihoterapeits, Internacionālās Psihoanalīzes Asociācijas biedrs strādā psihoterapijā,
  • dr. Artūrs Miksons – RSU Psihosomatiskās medicīnas un psihoterapijas katedras docētājs, ārsts psihoterapeits,
  • Mag. Psych., Mag. Sc. Sal. Indra Majore-Dūšele – RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras docētāja.

Filmu festivāls un diskusija notiks RSU Hipokrāta auditorijā no pulksten 16.30 līdz 18.00. To organizē Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno Psihiatru sekcija sadarbībā ar RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedru. Ieeja pasākumā – bez maksas. Aicināti piedalīties visi interesenti!

Par festivālu

Medicīnas filmu festivāla Medfest pirmsākumi meklējami Lielbritānijā 2011. gadā. Pirmais medicīnas filmu festivāls notika deviņās dažādās vietās un kopumā to apmeklēja 450 cilvēku. 2014. gadā pirmo reizi festivāls bija starptautisks – filmu vakari tika organizēti arī Austrālijā un Latvijā. Katru gadu arvien vairāk valstis iesaistās īsfilmu festivāla organizēšanā.

Festivālu kā students radīja ārsts Kamrāns Ahmeds (Kamran Ahmed), kurš tagad jau ir pabeidzis rezidentūru un strādā par kvalificētu psihiatru. Rezidentūras gados viņš saņēma Karaliskās Psihiatru asociācijas apbalvojumu kā gada rezidents, un viņš joprojām ir festivāla patrons.

2008. gadā Lielbritānijā tika publicēti vērienīga medicīnas izglītības audita rezultāti, kuri atspoguļoja medicīnas studentu zemo intereses līmeni par psihiatriju. Medfest sākotnējais mērķis bija popularizēt psihiatrijas specialitāti medicīnas studentu vidū. Tagad tas ir izaudzis par iecienītu filmu festivālu ne tikai studentu vidū. Festivālā aktīvi diskutē par aktuālam tēmām un tendencēm medicīnā kopumā, paralēli cīnoties ar aizspriedumiem pret psihiatriju gan mediķu vidū, gan sabiedrībā.

Festivāla mājaslapa