Ziņas

"Ceturtdien, 27. aprīlī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Hipokrāta auditorijā (Dzirciema ielā 16) no pulksten 16.00 līdz 18.00 notiks medicīnas īsfilmu festivāls Medfest 2017. Eros&Thanatos: Matters of Life and Death un diskusija par dzīves un nāves dilemmu un ētiskajiem aspektiem. Festivāla mērķis ir vērst studējošo un sabiedrības uzmanību uz aktuālām globālām veselības problēmām, sevišķi psihiskās veselības jomā," informē festivāla organizatore, Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno psihiatru sekcijas komandas biedre un rezidente psihiatrijā Natālija Bērziņa-Novikova.

Festivāla mērķis ir mazināt stigmu un aizspriedumus par psihiskiem traucējumiem un psihiatrijas pacientiem, bet šogad mērķis ir arī rosināt diskusiju visnotaļ sarežģītos jautājumos, liekot publikai, jaunajiem speciālistiem aizdomāties par dzīves un nāves jautājumiem.

Filmu nozare un medicīna jau vairāk nekā gadsimta garumā ir savstarpēji mijiedarbojušās, veicinot sabiedrības un speciālistu izglītošanu, rosinot domāt un diskutēt un dodot iespēju cilvēkiem izstāstīt savu stāstu par slimību. Pakāpeniski un brīžiem lēcienveidīgi attīstoties, abas jomas ir kļuvušas par neatņemamu un visur esošu sabiedrības daļu.

Šā gada īsfilmu festivāls veltīts dzīves un nāves jautājumiem. Tajā tiks demonstrētas vairākas īsfilmas – Borrowed TimeDay of the Dead – A Celebration of Life24 & Ready to DieLife is StrangeMaster/ MindEmotional Ending, kuras liks pārdomāt attieksmi pret dzīves un nāves jautājumiem. Nāve ir cilvēka dzīves ievērojama un bailes rosinoša daļa, ar to sastopas katrs, īpaši medicīnas darbinieki.

Natālija Bērziņa-Novikova skaidro, ka "bieži vien nāve ir sava veida šoks jaunajam ārstam, sastopoties ar to klīnikā. Visbiežāk cilvēki izvairās runāt par šo tēmu, tādējādi viens no pasākuma mērķiem ir iedrošināt cilvēkus runāt par savām sajūtām un bažām, kā arī paskatīties uz cilvēka spēju pārvarēt un turēties pretī pārdzīvojumiem."

Katru gadu ir četri līdz seši eksperti, kuri komentē redzētās filmas un iesaistās diskusijās ar auditoriju. Eksperti ir medicīnas jomas speciālisti un politikas, komunikācijas un citu jomu pārstāvji. Tradicionāli pēc filmu skates sekos ekspertu diskusija. Šogad tajā piedalīsies un uz apmeklētāju jautājumiem atbildēs šādi eksperti:

• Elmārs Tērauds – Latvijas Psihiatru asociācijas priekšsēdētājs, psihiatrs;
  • Dr. med. Reinis Balmaks – RSU Klīnisko prasmju un medicīnas tehnoloģiju katedras docents, pediatrs BKUS Intensīvajā nodaļā;
  • Dr. phil. Ivars Neiders – RSU Humanitāro zinātņu katedras docents;
  • Dr. med. Artūrs Utināns – RSU Psihosomatiskās medicīnas un Psihoterapijas klīnikas docents, psihoterapeits;
  • Liene Bērze – Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno psihiatru sekcijas vadītāja, rezidente psihiatrijā;
  • Ksenija Andrijanova – uztura speciāliste ar bakalaura grādu veselības aprūpē un maģistra grādu uzturzinātnē un komunikācijas zinātnē, bloga ksenijakomente.lv autore.

Filmu festivālu organizē Latvijas Psihiatru asociācijas Jauno psihiatru sekcija sadarbībā ar RSU Medicīnas fakultātes Psihiatrijas un narkoloģijas katedru.

Ieeja pasākumā bez maksas.

Par festivālu Medfest

Medfest organizētāju komiteja, kas atrodas Londonā, paši atlasa demonstrējamās īsfilmas, atšķirībā no tradicionālajiem filmu festivāliem, kur filmu veidotāji piesakās ar savām filmām. Filmu izvēles process aizņem apmēram divus mēnešus, un lēmums tiek pieņemts koleģiāli. Kritēriji filmu izvēlei ir tās vizuālā kvalitāte, filmas saturs, kam jāsakrīt ar attiecīgā gada tēmu, turklāt filmā attēlotajai tēmai ir jābūt diskusiju raisošai.

Medicīnas filmu festivāla Medfest pirmsākumi meklējami Lielbritānijā 2011. gadā. Pirmais medicīnas filmu festivāls notika deviņās dažādās vietās un kopumā to apmeklēja 450 cilvēku. 2014. gadā pirmo reizi festivāls bija starptautisks – filmu vakari tika organizēti arī Austrālijā un Latvijā. Katru gadu arvien vairāk valstis iesaistās īsfilmu festivāla organizēšanā.

Festivālu kā students radīja ārsts Kamrāns Ahmeds (Kamran Ahmed), kurš tagad jau ir pabeidzis rezidentūru un strādā par kvalificētu psihiatru. Rezidentūras gados viņš saņēma Karaliskās Psihiatru asociācijas apbalvojumu kā gada rezidents, un viņš joprojām ir festivāla patrons.

2008. gadā Lielbritānijā tika publicēti vērienīga medicīnas izglītības audita rezultāti, kuri atspoguļoja medicīnas studentu zemo intereses līmeni par psihiatriju. Medfest sākotnējais mērķis bija popularizēt psihiatrijas specialitāti medicīnas studentu vidū. Tagad tas ir izaudzis par iecienītu filmu festivālu ne tikai studentu vidū. Festivālā aktīvi diskutē par aktuālam tēmām un tendencēm medicīnā kopumā, paralēli cīnoties ar aizspriedumiem pret psihiatriju gan mediķu vidū, gan sabiedrībā. Vairāk par festivālu var lasīt šeit.

medfest-2017-plakats-lead.jpg