Pārlekt uz galveno saturu
Ziņas

3. maijā Aizsardzības ministrijā (AM) parakstīts līgums starp AM, Rīgas Stradiņa universitāti un Rīgas Tehnisko universitāti par pētījuma veikšanu, kura mērķis ir izstrādāt modernu personības novērtēšanas sistēmu, kas tiks izmantota Nacionālo bruņoto spēku personāla atlasē.

AM_RSU_RTU_ligums-lead.jpg

Līgums paredz, ka to parakstījušās puses līdz 2020. gadam izstrādās indivīda personības novērtēšanas lietotni, kas ietvers Latvijas kultūrvidei pielāgotu testu ar militāro dienestu saistīta personāla personības novērtēšanai, kā arī sensoru sistēmu un programmatūru, kas savietojama ar viedierīcēm, lai precīzāk noteiktu nepatieso atbilžu sniegšanas tendences un mazinātu kļūdainu interpretāciju gadījumus.

Jaunā personības novērtēšanas sistēma dos iespēju ātrāk un precīzāk veikt Nacionālo bruņoto spēku personāla atlasi, kuras ietvaros ir svarīgi noteikt, vai kandidātam piemīt karavīra profesijā nepieciešamās personības iezīmes, kā arī izvērtēt karavīra piemērotību noteikta uzdevuma veikšanai.

Darbs pie jaunās datorizētās sistēmas izstrādes vienlaikus sekmēs jaunas zinātnes nozares – adaptronikas – attīstību, jo adaptronika apvieno viedās tehnoloģijas un elektrotehnoloģijas, viedos materiālus, robottehniku un modernu datu apmaiņu – viedo internetu.

Tāpat projekta īstenošanas laikā tiks palielināts Latvijas pārstāvju devums NATO Zinātnes un pētniecības organizācijas Cilvēkfaktora kolēģijas darbā, proti, datorizētās psihodiagnostikas sistēmas izveidē iesaistītie Latvijas zinātnieki varēs dalīties gūtajā pieredzē ar NATO partneriem.

Izstrādātās sistēmas digitālais rīks līdzināšoties ikdienā lietojamai planšetei, kurā uz ekrāna būs atspoguļots tests un respondents izvēlēsies atbilžu variantus. Tāpat zinātnieki domāšot, kā testa laikā mērīt cilvēka biometriskos parametrus.

Plānots, ka jauno sistēmu varētu izmantot ne tikai militārpersonām, bet arī kā līdzekli civilajiem psihologiem. Līdzīgas sistēmas izmanto psihologi arī citviet pasaulē, taču Latvijā radītais produkts tiks sagatavots, ņemot vērā vietējo kultūrvidi.

No RSU puses sistēmas izveidē piedalīsies Ainārs Stepens, Kristīne Mārtinsone, Viktorija Perepjolkina, Jeļena Koļesņikova, Elmārs Rancāns, Māris Taube, Kristīne Šneidere. Viņi pārstāv RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedru, Psihiatrijas un narkoloģijas katedru, Socioloģijas un psiholoģijas katedras Psiholoģijas pētījumu laboratoriju.