Pārlekt uz galveno saturu
Ziņas

Aizsardzības ministrijas un Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas organizētajās Industrijas dienās 2017, kas šogad norisinājās 2. un 3. martā, RSU pētnieki sadarbībā ar Rīgas Tehnisko universitāti (RTU) un apģērba ražotājiem SRC Brasa prezentēja ieceri tuvāko divu gadu laikā radīt modernizētu kaujas formastērpu un bruņu uzkabes sistēmu. Savukārt līdz 2020. gadam paredzēts izstrādāt datorizētu sistēmu psihisko traucējumu simptomu izvērtēšanai augsta riska profesiju pārstāvjiem, šādi iesaistoties NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas vadītā starptautiskā pētījumā par pašnāvību risku mazināšanu militārpersonām.

Industrijas dienas ir ikgadējs pasākums, kas tiek rīkots ar mērķi veicināt dialogu starp aizsardzības nozares pārstāvjiem, uzņēmējiem un pētniekiem. Savā prezentācijā pasākumā RSU Darba drošības un vides veselības institūta (DDVVI) pētnieki, kā arī RTU pētnieki un apģērbu rūpnieciskās ražošanas uzņēmums SRC Brasa informēja par projektu "Funkcionāli modernizētas, augsti efektīvas karavīra individuālās aizsardzības sistēmas (KIAS) izveide". Projekta mērķis ir divu gadu laikā radīt modernizētu, Nacionālo bruņoto spēku prasībām atbilstošu, Latvijā ražotu kaujas formastērpu un bruņu uzkabes sistēmu.

nbs-terpi02.jpg

"RSU projekta ietvaros plāno veikt KIAS elementu ergonomisko izpēti un izstrādāt karavīra fiziskās novērtēšanas profilu. Iegūtie dati kalpos ne tikai praktiskajām vajadzībām, izstrādājot modernizēto KIAS, bet arī ļaus jēgpilni iesaistīties vēl vienā NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas Cilvēkfaktora un medicīnas kolēģijas paspārnē notiekošajā izpētes grupā par muskuloskeletālo traumatismu," uzsver RSU DDVVI direktors Ivars Vanadziņš.

nbs-terpi00.jpg

Otrs RSU pētnieku piedāvājums aizsardzības un drošības industrijas attīstībā ir datorizēta indivīda personības novērtēšanas sistēmas izstrāde, kas taps sadarbībā ar RTU un Aizsardzības ministriju (AiM). Izmantojot jaunāko tehnoloģiju sniegtās iespējas, tiks radīta datorizēta sistēma, kas izmantojama, lai izvērtētu personības iezīmju un psihisko traucējumu simptomus augsta riska profesiju pārstāvjiem, tostarp karavīriem, policistiem, glābšanas dienestā strādājošajiem, ambulatoriem un stacionāriem pacientiem, kā arī tiesu ekspertīzēs, personāla atlasē un novērtēšanā. Šo ieceri plānots īstenot trīs gadu laikā, balstoties uz RSU Veselības psiholoģijas un pedagoģijas katedras pētnieku izstrādāto Latvijas Klīnisko personības testu.

Reaģējot uz nesenajiem ģeopolitiskajiem izaicinājumiem, arī RSU ir izrādījusi iniciatīvu iesaistīties ar drošību un aizsardzību saistītās iniciatīvās, akcentējot savas zināšanas un pieredzi medicīnas un cilvēkzinību jomā. Lai īstenotu ar militāro medicīnu un pētniecību saistītus projektus, ir atjaunots sadarbības līgums ar AiM un nodibināta RSU Militārās zinātnes un studiju padome. Padomi vada Dr. med. Ainārs Stepens, kuru AiM ir nominējusi pārstāvēt Latviju NATO Zinātņu un tehnoloģiju organizācijas Cilvēkfaktora un medicīnas kolēģijā, tādējādi paverot jaunas iespējas Latvijas pētniekiem iesaistīties augstākās raudzes zinātniskās sadarbības projektos ar citu dalībvalstu institūcijām militārās medicīnas jomā. RSU ir Latvijas Drošības un aizsardzības industriju federācijas sastāvā, kas tika izveidota 2013. gadā, apvienojot vairākus Latvijas telekomunikāciju, informācijas tehnoloģiju, drošības, aizsardzības, transporta un citu nozaru uzņēmumus, kā arī valsts lielākās augstskolas un to izglītības un pētniecības iestādes.