Konferences, semināri
Ziņas

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Rehabilitācijas fakultātes studiju programmas Ergoterapija studenti ikvienu saistībā ar Pasaules ergoterapijas dienu aicina uz semināru Nodarbju līdzsvars un veselība, kas notiks piektdien, 28. oktobrī, no plkst. 15.00 līdz 17.00 Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, Anniņmuižas bulv. 26a, 106. telpā.

Semināra programma

• Pasaules ergoterapijas diena, studiju programmas Ergoterapija vadītāja Zane Liepiņa

• Nodarbju līdzsvara jēdziens: literatūras apskats, studiju programmas Ergoterapija 3. kursa studentes Anete Zariņa un Sabīne Mikulāne

• Praktiskā daļa Kāds ir mans nodarbju līdzsvars?, studiju programmas Ergoterapija 3. kursa studentes Anete Zariņa un Sabīne Mikulāne

• Nodarbju līdzsvars un veselība: no teorijas līdz praksei, studiju programmas Ergoterapija 4. kursa studenti Aleksandrs Grjadovojs, Rūta Medne un Vladlena Buravcova

• Radošums ergoterapijā: Nordplus intensīvās programmas pieredze, studiju programmas Ergoterapija 2. kursa studente Kristiāna Širova

Pēc Pasaules ergoterapeitu federācijas iniciatīvas, 27. oktobris ir atzīta par Pasaules ergoterapijas dienu, un šogad Latvijas ergoterapeiti šai dienai ir izvēlējušies tēmu Nodarbju līdzsvars un veselība, lai sabiedrībā aktualizētu jautājumu par līdzsvarotu iesaisti ikdienas nodarbēs, kas ietekmē ikvienas personas veselību un labklājību.

Nodarbe ir centrālais elements ergoterapijā un viss, ko cilvēks dara, lai nodarbinātu sevi. Ergoterapijā izšķir trīs galvenās nodarbju grupas jeb nodarbes pēc nolūka: pašaprūpes, produktivitātes un brīvā laika nodarbes. Ergoterapijas uzdevums ir veicināt personas iesaistīšanos sev nozīmīgās ikdienas nodarbēs, lai uzturētu un/ vai uzlabotu veselību un labklājību.

Nodarbju līdzsvars ir indivīda subjektīvā pieredze par dalību vecumam atbilstoša daudzuma nodarbēs un līdzsvarotu attiecību starp nodarbes grupām indivīda ikdienā. Līdzsvarota iesaistīšanās nodarbēs tiešā veidā ietekmē indivīda veselību un labklājību, piemēram, līdzsvars var būt starp fiziskām, garīgām un sociālām nodarbēm, starp brīvprātīgi izvēlētām vai obligātām nodarbēm, starp nogurdinošām un nomierinošām nodarbēm vai starp darīšanu un būšanu.

Mūsdienās lielai daļai sabiedrības ikdienišķa ir vairāku uzdevumu vai nodarbju veikšana vienlaikus, kā arī mūsdienu tehnoloģiju lietojums ikdienas dzīvē, kas palielina dzīves tempu un neapšaubāmi atstāj būtisku ietekmi uz nodarbju līdzsvaru. Izdegšanas sindromu un veģetatīvo distoniju var uzskatīt par sabiedrībā pazīstamākajiem veselības traucējumiem, kurus lielā mērā izraisa tieši nodarbju līdzsvara trūkums. Sastopoties ar pacientiem, kuri veselības stāvokļa un funkcionēšanas ierobežojumu dēļ nespēj pilnībā realizēt sevi visās nodarbes grupās, ergoterapeita uzdevums ir veicināt nodarbju līdzsvaru, pielāgojot vidi, nodarbi vai veikšanu.