Pārlekt uz galveno saturu
Videokomentāri
100 sekundes ārpolitikas fokusā

Šodien, 2. maijā, tiek publicēts jaunais Eiropas Komisijas piedāvājums nākamajai Eiropas Savienības (ES) daudzgadu budžeta septiņu gadu perspektīvai – bez Lielbritānijas kā devēja un saņēmēja. Šo Eiropas līmeņa politisko cīņu komentē Latvijas Ārpolitikas institūta (LĀI) direktora vietnieks, pētnieks un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) lektors Kārlis Bukovskis.

"Pēc vairāku gadu perioda no jauna sākas lielākā politiskā cīņa Eiropas Savienībā, kas nav mazsvarīgi nevienai no dalībvalstīm. Žēl, ka Latvija vēl 14 dalības gados Eiropas Savienībā nav sasniegusi situāciju, kurā tā būtu lielāks iemaksātājs kopējā budžetā nekā saņēmējs, kas būtu daudz prestižāk.

Tomēr darbs pie Latvijas ekonomikai fundamentāli svarīgā līdzfinansējuma un ienākumu avota liks mobilizēt spēcīgākos administratīvos un politiskos resursus. Lai arī lēmumu pieņems kā parasti tikai pēdējā naktī, piedāvājumi, pieprasījumi, apvainošanās publiskajā telpā būs ļoti bieži sastopama parādība no daudzu valstu un politiķu puses.

Svarīgi gan ir saprast, ka kopš iepriekšējā budžeta izstrādes mēs dzīvojam pavisam citā pasaulē – dzīvojam citā ES. Ukrainas krīze, parādu krīze, migrācijas krīze ir atklājusi "caurumus" ne tikai ES sistēmā, bet arī nacionālo valstu sistēmās. Budžets ir līdzeklis, kā šos "caurumus" aizlāpīt – panākt to, lai tie neplīst lielāki vai pa jaunam neirst vaļā. Tādēļ jāpatur prātā, ka tas, kas būs labi visai ES kopā, būs labs arī Latvijai," secina eksperts.

Komentārs tapis LĀI un RSU kopīgā projektā 100 sekundes ārpolitikas fokusā.