Konferences, semināri
Pētniecība

Sestdien, 23. aprīlī, Rīgā notika Baltijas pirmā Pulmonālās hipertensijas konference, kura pulcēja vienkopus Eiropas vadošos pulmonālās hipertensijas speciālistus, lai dalītos pieredzē un zināšanās par šīs retās slimības diagnostikas un ārstēšanas iespējām.

Konferences dalībnieki bija ne vien starptautisku atzinību guvuši profesori un praktizējoši ārsti (galvenokārt kardiologi, pulmonologi, ģimenes ārsti, internisti), bet arī jaunie speciālisti un medicīnas studenti, kopumā vairāk nekā 250 dalībnieku no 16 valstīm.

Konferences lektoru plašā programma bija veltīta un noderīga gan ģimenes ārstiem un topošajiem speciālistiem, raksturojot saslimšanas simptomus un atkarībā no simptomiem nepieciešamos diagnostisko izmeklējumus, gan pulmonālās hipertensijas speciālistiem, informējot par dažādām ārstēšanas iespējām – gan medikamentozām, gan ķirurģiskām.

Konferencē tika pārrunātas sadarbības iespējas starp trim Baltijas valstīm – Lietuvu, Latviju un Igauniju, lai veicinātu ne vien zināšanu apmaiņu, bet arī, kopīgi sadarbojoties un apvienojot resursus, veicinātu reto slimību pacientu veselības aprūpes pieejamību, kā arī vienota reģistra veidošanu un datu apmaiņu.

Lai arī pulmonālā hipertensija ir reta saslimšana, Latvijā šī saslimšana ir diagnosticēta vairāk nekā 200 cilvēkiem, taču, ņemot vērā apgrūtināto diagnostiku, patiesais pacientu skaits mūsu valstī varētu būt vēl lielāks.

Pulmonālā hipertensija ir sindroms, kuru raksturo asinsspiediena paaugstināšanās plaušu artērijās, un jo augstāks spiediens ir plaušu artērijās, jo smagāk jāstrādā sirdij. Rezultātā ir traucēta organisma apgāde ar skābekli. Slimības simptomi ir nespecifiski, un sākotnēji to bieži jauc ar citām sirds, plaušu vai hematoloģiskām saslimšanām. Biežākie simptomi ir elpas trūkums, hronisks nogurums, sāpes krūtīs, sirdsklauves, ģīboņi, lūpu zilgana nokrāsa. Nespecifiskie simptomi apgrūtina un novēlo diagnostiku. Pulmonālā hipertensija var skart cilvēkus jebkurā vecumā – kā pieaugušos, tā arī bērnus.

Konferenci organizēja Reto slimību izpētes fonds sadarbībā ar Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedru.