Pārlekt uz galveno saturu
Absolventiem
Intervijas
Studentiem

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Absolventu asociācijas vadītājs un kādreizējais RSU Studējošo pašpārvaldes priekšsēdētājs Artūrs Kaļva (attēlā) uzskata, ka absolventi ir milzīgs potenciāls ikvienas augstskolas attīstībā un RSU nav izņēmums.

Artūrs, kurš asociācijas vadību pārņēma šā gada vasarā, atzīst, ka RSU ir visas iespējas kļūt par piemēru vietējām augstskolām darbā ar absolventiem, attīstot Latvijā t. s. alumni kultūru. Intervijā viņš pastāstīja par asociācijas aktualitātēm un absolventu iesaisti augstskolas dzīvē.

Arturs_Kalva-lead.jpg

Jau studiju gados tu pieteici sevi kā ļoti aktīvs students, darbojoties dažādos amatos Studējošo pašpārvaldē un pārstāvot studentu viedokli RSU Senātā. Pēc Medicīnas fakultātes absolvēšanas tava ikdiena joprojām ir saistīta ar RSU – tu docē Patoloģijas katedrā, tikko esi sācis studijas RSU doktorantūrā. Kāpēc nolēmi pieņemt arī šo izaicinājumu – vadīt Absolventu asociāciju?

Absolventu asociācijas vadīšana ir kārtējā iespēja izkāpt no komforta zonas, iegūt jaunu pieredzi un izdarīt konkrētas lietas. Man kā RSU absolventam, docētājam un doktorantūras studentam ir noteikts redzējums par to, kā universitātei būtu jāveido attiecības ar absolventiem, un, vadot asociāciju, man ir reāla iespēja to īstenot, nevis stāvēt malā un tikai spriest par to, ko varētu darīt. Man šķiet, ka Absolventu asociāciju kā organizāciju var salīdzināt ar pašu RSU – tai ir stipras saknes un milzīgs attīstības potenciāls, tāpēc mans uzdevums šajā amatā ir izdarīt tā, lai iespējas īstenotu dzīvē.

Kā tu raksturotu RSU Absolventu asociāciju, salīdzinot ar līdzīgām organizācijām citās augstskolās?

Ja mēs salīdzinām ar Rietumeiropas un ASV augstskolām, jāatzīst, ka Latvijā un RSU tajā skaitā t. s. alumni jeb absolventu kultūra atrodas attīstības ceļa pašā sākumā. Rietumu universitātēs attiecību ar absolventiem veidošanai un uzturēšanai tiek novirzīts milzīgs resurss – ar absolventiem strādā vairāku desmitu, simtu cilvēku komandas, tiek veidotas atsevišķas sociālās platformas komunikācijai ar absolventiem, viņiem ir piedāvātas dažādas iespējas iesaistīties universitātes dzīvē gan ar savām zināšanām, gan finansiāli. Tikmēr Latvijas augstskolās ar absolventiem strādā viens divi cilvēki, kuru kapacitāte nav salīdzināma ar lielas komandas jaudu.

Taču, ja vērtējam RSU Absolventu asociāciju Latvijas kontekstā, varu teikt, ka mēs izskatāmies labi. Asociācijai 2019. gada februārī apritēs desmit gadi, kuru laikā tika realizēti izcili projekti, piemēram, Inteliģences akadēmija, izveidotas vairākas mecenātu stipendijas studentiem un docētājiem. Tajā pašā laikā mums ir daudz iespēju, kas līdz šim nebija izmantotas. Tās galvenokārt ir saistītas ar aktīvāku absolventu iesaisti augstskolas dzīvē, kas būtu abpusēji izdevīga gan augstskolai, gan pašiem absolventiem.

Kāpēc tas ir svarīgi?

Mērķtiecīgā darbā ar absolventiem ir milzīgs potenciāls augstskolas attīstībai, jo tieši absolventi ir cilvēki, kuri pēc diploma iegūšanas nokļūst darba tirgū un var objektīvi novērtēt studiju programmas saturu – kas ir bijis noderīgs, kas pietrūka, kam studiju laikā vajadzēja pievērst lielāku uzmanību, bez kā varēja iztikt. Šāda atgriezeniskā saite noteikti bagātinās studiju saturu un procesu un palīdzēs universitātei sasniegt savus mērķus. Vēl viens potenciālais virziens ir zināšanu apmaiņa – mūsu absolventi ir cilvēki ar plašu pieredzi visdažādākajās jomās, kas var iedrošināt un motivēt esošos studentus un padarīt viņu diplomu vēl vērtīgāku.

Kopumā runājot, tas ir stāsts par pievienoto vērtību, ko absolventi vienā vai citā veidā var dot universitātei. Mums tikai jāizdomā veidi, kā viņi to var izdarīt. Un, protams, nedrīkstam aizmirst, ka arī absolventiem jābūt ieinteresētiem piedalīties šajā procesā, līdz ar to jāsaprot, kas viņus motivētu iesaistīties. Domāju, ka rezultātā ieguvēja būs universitāte, studenti un absolventi.

Tu minēji, ka ārzemēs absolventu kultūra ir daudz attīstītāka – vai tev ir kāds piemērs augstskolas sadarbībai ar absolventiem, no kura iedvesmojies, plānojot asociācijas darbus?

Joprojām esmu ideālā piemēra meklējumos, bet tas, ko esmu secinājis, – nekad nebūs tāds universālais modelis, ko varēsim pilnīgi pārņemt. Atšķirībā no Latvijas augstskolām, Rietumvalstu augstskolu absolventiem ir ārkārtīgs lepnums par savu Alma Mater, vēlme dot tai pretī. Šī domāšana ietekmē arī aktivitāti – viņi ir gatavi iesaistīties, ziedot, piedalīties. Pie mums tā pagaidām nav, tāpēc mums ir jāiet savs ceļš – jāmēģina, jāskatās, kas strādā un kas ne.

Lieta, par kuru mēs jau diskutējam, ir biedra naudas atcelšana, kas notiek līdzīgās organizācijas ārzemēs. Starptautiskie pētījumi rāda, ka aicinājums absolventiem brīvprātīgi ziedot dod labākus rezultātus nekā pienākums maksāt.

Kādi ir aktuālākie asociācijas uzdevumi?

Pirmkārt, apkopot informāciju par RSU absolventiem un apzināt viņu interesi iesaistīties. Tas ir milzīgs izaicinājums, jo tie ir gan Rīgas Medicīnas institūta, gan Latvijas Medicīnas akadēmijas, gan Rīgas Stradiņa universitātes absolventi – dažādu paaudžu cilvēki ar atšķirīgām interesēm, pieredzi, gatavību iesaistīties. Līdz ar to Absolventu asociācijas pieejai komunikācijā jābūt dažādai. Mēs plānojam izveidot elektronisku absolventu anketu, ar kuru iegūt datus tālākam darbam.

Otrkārt, mums jārada platforma zināšanu un pieredzes apmaiņai. Gribam, lai absolvents būtu ieinteresēts dalīties ar savām zināšanām, viedokli, prasmēm utt. un viņam būtu atbilstoši veidi, kā to izdarīt. Turklāt viena no mūsdienu tendencēm ir starpdisciplinaritāte, kad projektu, pētījumu komandās tiek iesaistīti cilvēki no dažādām nozarēm, tāpēc šāda platforma jeb vide sadarbībai to varētu nodrošināt.

Treškārt, mums jāsakārto iekšējie procesi informācijas iegūšanai, apkopošanai un uzglabāšanai par absolventiem. Piemēram, mēs ļoti ceram uz produktīvu sadarbību ar studiju programmu vadītājiem, kuriem pašlaik saistībā ar akreditācijas procesu ir pienākums veikt absolventu un darba devēju aptaujas.

Pastāsti par Absolventu asociācijas komandu!

Pašlaik kopā ar mani uz noteiktu laiku strādā Evija Gorbunova, kura palīdz ar PR lietām – viņas uzdevums ir izveidot elektronisko izdevumu par universitātes aktualitātēm, kas ir domāts izsūtīšanai absolventiem, kā arī sakārtot asociācijas profilu sociālajos tīklos. Komandai pavisam nesen pievienojās asistente Kristiāna Sluģevica, kas ir neatsverams atbalsts ikdienas darbos un plānu realizēšanā. Protams, mūsu ikdienas darbu atbalsta arī asociācijas valde, kuru veido savu jomu izcilākie profesionāļi.

23. novembrī notiks kārtējā biedru kopsapulce, kurā plānojam ne tikai izskatīt obligātos jautājumus, bet arī darba grupās izdiskutēt par asociācijas tālākās darbības saturu.

Kāda ir tava vīzija par Absolventu asociāciju piecu gadu perspektīvā?

Man gribētos, lai Absolventu asociācija būtu līdzvērtīgs spēlētājs universitātes un augstākās izglītības dzīvē, strādājot vairākos virzienos – absolventu atgriezeniskās saites apkopošanā, mecenātu un sponsoru piesaistē, RSU interešu pārstāvniecībā sadarbībā ar valsts un nevalstiskajām institūcijām. Gribu, lai asociācija kļūtu par absolventiem pievilcīgu platformu, kur viņi var dalīties savās zināšanās un pieredzē, radīt jaunas idejas, turpināt mācīties un attīstīties, kā arī atbalstīt savu Alma Mater.