Skolēniem

Studenti un sabiedrība uzskata, ka atbildīgs par studiju izvēli ir pats jaunietis, liecina Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS kopīgi veiktais pētījums, kurā piedalījās vairāk nekā 1000 iedzīvotāju un tikpat bakalaura līmeņa studentu.

Publiskajā telpā ne vienreiz vien ir izskanējis viedoklis, ka daudzi jaunieši izvēlas studēt nozarēs, kurās varētu būt grūti atrast darbu, savukārt nozares, kas nākotnē varētu būt perspektīvas, studēt gribētāju vidū bieži vien nav populāras.

RSU sadarbībā ar tirgus un sabiedriskās domas pētījumu centru SKDS veikusi pētījumu, jautājot, ko sabiedrība un bakalaura studiju programmu studenti uzskata par visvairāk atbildīgu jaunieša studiju izvēlē – pašu jaunieti, valdību, jaunieša vecākus, augstskolu vai pamatskolu/ vidusskolu.

Pētījuma rezultāti liecina, ka studenti un sabiedrība par atbildīgāko studiju izvēlē atzīst pašu jaunieti. Tā norādījuši 60 % iedzīvotāju un 80 % studentu. Kā otrs svarīgākais atbildīgais visbiežāk norādīta valdība, jo tā veido augstākās izglītības politiku – tā norādījuši 50 % sabiedrības un 38 % studentu.

Atšķirīgs studentu un sabiedrības vērtējums parādās vecāku un augstskolas atbildības izvērtēšanā. Sabiedrība 3. vietā (35 %) minējusi jauniešu vecākus, bet 4. vietā – augstskolu (31 %). Savukārt studenti 3. vietā norādījuši augstskolu (32 %), bet 4. vietā – vecākus (31,5 %). Kā pēdējais svarīgākais faktors minēts pamatskola/ vidusskola. To par atbildīgu minējuši vidēji 18 % abās aptaujas grupās.

RSU rektors Jānis Gardovskis: „Jaunieša atzīšana par atbildīgu studiju izvēlē apliecina viņa un vecāku savstarpējo uzticību, kā arī to, ka jaunieši apzinās savu lomu lēmuma pieņemšanā par studijām un darba iespējām nākotnē. Jau tradicionāli augstu tiek vērtēta valdības atbildība visā, kas notiek ar indivīdu, tai skaitā studiju izvēlē. Kaut gan valsts var noteikt valsts budžeta finansēto studiju vietas un jomas, jauniešiem vairāk jāapzinās savas izvēles nozīmīgums, jo studiju izvēle ietekmē visu turpmāko dzīvi. Skolas ietekmei gan vajadzētu būt augstākai, jo tieši vidusskolā iegūtās zināšanas un eksāmenu vērtējums nosaka, kurā augstskolā jaunietis spēs iestāties un ar kādu atdevi studēs. Bieži tieši centīgākie studijās bez problēmām ātri atrod darbu.”