Augstskolas ir spēcīgs tautsaimniecības attīstības resurss Pārlekt uz galveno saturu
Par mums medijos
Viedoklis

Laikraksts un portāls Latvijas Avīze šonedēļ publicējusi interviju ar RSU mācību prorektori profesori Tatjanu Koķi, kurā viņa iepazīstina ar RSU uzņemšanas rezultātiem, jaunievedumiem docētāju tālākizglītībā, budžeta vietu piešķiršanas diskusiju sociālajām zinātnēm, studiju programmu optimizāciju valstī, kā arī atskatās uz pieņemtajiem lēmumiem, esot Izglītības un zinātnes ministres amatā pirms desmit gadiem.

T. Koķe intervijā norāda, ka, runājot par jaunuzņemtajiem studentiem, viņu visvairāk interesē, kāda ir viņu spēja studēt. “Tradicionāli RSU iestājas tie, kuri centralizētajos eksāmenos sasnieguši vidēji 80 procentu no iespējamā vērtējuma. Tas ir ļoti augsts rādītājs. Jo sevišķi uz studijām veselības aprūpes jomā nāk motivēti jaunieši, kuri saprot, ka jāstudē būs daudz un grūti. Pirmā sesija gan ir tā robežšķirtne, ko viena daļa nepārvar. Tad atbirst 8–10 procenti studentu. Daļa gan vēlāk studijas atkal atsāk. Mūsdienu studentam ir ļoti svarīgi saprast, kāda ir jēga kaut ko darīt un piepūlēties. Ir jāpalīdz studentam saprast, kā studijās apgūtais viņam tālāk noderēs. Lai veidojas perspektīvas izjūta: ko es ar to tālāk darīšu. Tas ir sarežģīti, jo ne par katru mācību kursu var skaidri un precīzi pateikt, kur tālāk tas būs vajadzīgs. Tāpēc RSU ir iesākts projekts, kurā katru studiju kursu cenšamies savienot ar tālākiem kursiem.” Visu intervijas tekstu lasiet portālā la.lv.

Savukārt 9. augustā mācību prorektore prof. Koķe, piedaloties TV kanāla TV24 diskusiju raidījumā Preses klubs, uzsvēra, ka Latvijā augstskolas jāizmanto kā tautsaimniecības resurss un ir valstiski jāpalīdz attīstīt izglītību kā eksporta pakalpojumu. Augstskolas ir vieta, kurās jāattīsta latviešu valoda, taču tās ir arī resurss, kas palīdz attīstīt valsti kopumā, norādīja T. Koķe, piebilstot, ka, piemēram, valodas jautājuma atrisināšana zobārstniecības sertifikācijas sakarā noņemtu šķēršļus inteliģentu jauniešu piesaistei demogrāfiskās bedres apstākļos, turklāt Latvija vienmēr ir vēlējusies būt inteliģenta valsts. Raidījums skatāms portālā play24.lv.