Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Skolēniem
Uzņemšana

Pirms trim gadiem, esot uz komandtiltiņa Karību jūrā, Latvijas Jūras akadēmijas students Artūrs Šakurovs izlēma par strauju kursa maiņu – ne kuģim, bet saviem nākotnes plāniem. Likt punktu studijām kuģa vadības programmā bija izsvērts lēmums, un tagad, būdams Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) bakalaura studiju programmas Starptautiskās attiecības – Eiropas studijas šāgada absolvents, viņš novērtē savas starptautisko ūdeņu navigācijas prasmes – gan tās, ko viņam sniedza jūrniecība, gan ārpolitikas un diplomātijas studijās gūtās.

Arturs_Sakurovs-lead.jpg

"Negribu teikt nevienu sliktu vārdu par jūrniecību, studijas šajā jomā man daudz sniegušas. Taču jau otrā studiju gada laikā sāku šaubīties, vai šī ir mana īstā profesija. Dzīve uz kuģa, no vienas puses, nozīmē piedzīvojumus un sniedz kontaktus visā pasaulē, bet, no otras puses, man tā šķita pārāk viendabīga – ik dienu tu iznāc uz komandtiltiņa, kur redzi vai nu zilas debesis un pelēku jūru, vai otrādi,"stāsta Artūrs. Viņu jau vidusskolā izteikti saistījusi vēsture un politoloģija, taču pēc 12. klases Artūrs tomēr kopā ar vairākiem skolas biedriem aizgājis jūrniecības virzienā, kas šķita pareizāka izvēle. "Pēc neveiksmīgās pieredzes skaidri sapratu, ka jāmācās ir tikai tas, kas padodas un interesē. Ja ir sajūta, ka nav īstais, vienmēr var kaut ko mainīt. Šo trīs gadu laikā esmu daudz apguvis, un jūtos savā īstajā vietā."

Arturs_Sakurovs06-lead.jpg

Brīdi pirms bakalaura darba iesniegšanas. Foto no privātā arhīva

Pirms augstskolas diploma saņemšanas Artūrs "kuģoja" Dienvidķīnas jūrā – tā bija viņa bakalaura darba uzmanības centrā. Šis stratēģiski svarīgais reģions uz pasaules kartes jauno politologu saistīja tāpēc, ka tur saduras Ķīnas un ASV ekonomiskās un drošības politikas intereses.

Šajos trīs gados viņš starptautiskās attiecības iepazinis gan lekcijās un nodarbībās, kur arī izspēlētas starptautisku sarunu simulācijas spēles, gan studiju braucienā pie Eiropas Parlamenta deputātiem Briselē. Studiju praksi Artūrs izgājis Rīgas domes Ārlietu pārvaldē, kur pārliecinājies, ka stradiņu rūdījums nav mīts – augstskolā izkoptā prasme raiti un kvalitatīvi analizēt lielu informācijas gūzmu ļāva paveikt uzticētos uzdevumus stipri ātrāk par iedotajiem termiņiem.

Arturs_Sakurovs_07-lead.jpg

Studiju vizītē Eiropas Parlamentā. Foto no privātā arhīva

Artūrs nebija domājis, ka zināšanas diplomātijā lielā mērā palīdzēs arī viņa otrā nodarbē – futbolā. Kopš sešu gadu vecuma viņš bijis laukumā kā spēlētājs, bet jau kopš 13 gadu vecuma tiesā spēles.

Arturs_Sakurovs02-lead.jpg

Latvijas futbola virslīgas spēle. Artūrs Šakurovs priekšplānā pirmais no labās. Foto no privātā arhīva

Pērn debitējis kā Latvijas futbola virslīgas tiesnesis, Artūrs saka: tiesnesim jābūt diplomātam, kas spēj rast vienu valodu gan ar spēlētājiem, gan ar treneriem. "Vienā no studiju kursiem mums bija jāanalizē noteiktas personības uz starptautiskās politiskās skatuves, lai secinātu, kāda komunikācija ar viņiem būtu efektīvākā – es visu laiku pieķeru sevi izmantojam šīs un citas studijās gūtās zināšanas futbolā un citur."

Pirmie sociālo zinātņu studenti Rīgas Stradiņa universitātē iestājās pirms 20 gadiem, un šajā laikā augstskolu absolvējuši vairāk nekā 5000 politologu, žurnālistu, juristu, sociologu, kā arī komunikācijas, uzņēmējdarbības, mārketinga un multimediju speciālistu. Jaunieši studē nelielās grupās pēc moduļu principa, kur viena studiju kursa apguve ilgst no viena līdz trim mēnešiem un pārbaudījumi jākārto katra studiju kursa noslēgumā, nevis sesijā. Sajūtu ziņā RSU ir kā Rietumeiropas augstskolās, jo teju katrs ceturtais students ir no Vācijas, Skandināvijas, Itālijas, Izraēlas un ASV.