Pārlekt uz galveno saturu
Intervijas

Saruna ar Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes dekānu prof. Gunti Bahu, kurš dekāna pienākumus veic kopš šā gada pavasara. Viņš stāsta par studentiem un docētājiem, pārmaiņu laikmetu, Medicīnas fakultātes nākotnes iecerēm un starptautiskajām grupām, kā arī par Jauno mediķu akadēmiju.

Par docētāju Rīgas Stradiņa universitātē jūs sākāt strādāt pagājušā gadsimta 90. gadu sākumā. Kā mainījušies medicīnas studenti šo gadu laikā?

Mūsdienās, pateicoties atvērtākai pasaulei un plašām izvēles iespējām, studenti ir zinošāki un arī prasīgāki. Viņi dodas apmaiņas braucienos, praksē, pavada brīvdienas ārpus Latvijas – viņi vēro un salīdzina, mācās svešvalodas. Viņiem ir augstākas ambīcijas un motivācija iegūt tirgū pieprasīto izglītību. Salīdzinot ar 90. gadu studentiem, kas bija skolnieciski disciplinēti un uzticīgi autoritātēm, mūsdienu jaunieši ir Rietumu liberāldemokrātiskās kultūras zīmē audzināti cilvēki – no docētāju puses viņi sagaida līdzvērtīgu attieksmi pret sevi, nebaidās apšaubīt kāda autoritāti. Studenti daudz aktīvāk iesaistās savu interešu aizstāvēšanā.

Kā šīs pārmaiņas ietekmē docētāju darbu?

Vispirms jāsaka, ka mainās ne tikai studenti, mainās arī apstākļi, kas ietekmē studiju procesu. Pirmkārt, medicīna pati par sevi ir ļoti dinamiska zinātne – studiju saturs pastāvīgi jāpapildina. Otrkārt, rodas arvien jaunas metodes, kā nodot informāciju un savas zināšanas jaunākajai paaudzei. Bieži tas ir saistīts ar tehnoloģiju iespējām. Treškārt, mainās pieeja komunikācijai ar studentiem un kolēģiem. Visbeidzot, mainās uztvere par to, kas ir izglītība, – arvien vairāk tā pakļaujas ne tikai tūkstošgadīgām tradīcijām, bet arī biznesa principiem.

Strauju pārmaiņu procesā ir docētāji, kuri paši aktīvi iesaistās un vēl vairāk – radoši un progresīvi vada šīs pārmaiņas. Bet ir arī tādi, kuri, pat ja ir pamanījuši izmaiņas, nostalģiski cenšas no tām izvairīties. Mums jāsaprot, ka laiks nestāv uz vietas, dažkārt ārējā vide mainās daudz ātrāk nekā mēs paši, tāpēc, ja vēlamies būt pieprasīta augstskola gan vietējo, gan ārvalstu studentu vidū, mums laicīgi jāreaģē un jāpiedāvā jauni risinājumi.

Kāds ir jūsu redzējums par Medicīnas fakultātes attīstību turpmākajos gados?

Es īpaši gribētu akcentēt divus uzdevumus. Viens no tiem ir saistīts ar komunikāciju studiju procesā. Darbs universitātē notiek starp trīs līdzvērtīgiem dalībniekiem – studentu, docētāju un atbalsta personālu. Kādu darbinieku kategoriju vai studentu nostādīšana atšķirīgās pozīcijās ir vakardienas pieeja. Tādēļ nākotnē es gribētu redzēt mūsu fakultāti kā vietu, kur kolēģiem var būt dažāds izglītības līmenis vai uzkrātā pieredze, taču kur citam pret citu, pret studentiem un kolēģiem no citām struktūrvienībām ir cieņpilna attieksme. Otrs uzdevums ir tehnoloģiju integrēšana studiju procesā – tas ir virziens, kura attīstīšana palīdzēs docētājiem efektīvāk organizēt un pilnveidot studiju darbu.

4. oktobrī RSU notika pirmā Jauno mediķu akadēmijas dalībnieku tikšanās. Ar kādu mērķi Medicīnas fakultāte iniciēja šo projektu? Kā zināms, uzņemšana studiju programmā Medicīna parasti notiek ar pietiekami lielu konkursu un studētgribētāju mums netrūkst.

Jauno mediķu akadēmija ir domāta jauniešiem, kuri vēlas strādāt medicīnas un veselības aprūpes jomā. Šis projekts ļauj viņiem kopā ar mūsu labākajiem docētājiem ieskatīties medicīnas aizkulisēs un saprast, vai viņi ne tikai grib, bet arī var kļūt par ārstiem. Arī docētājiem ir daudz patīkamāk strādāt ar motivētiem studentiem, jo tad tiek sasniegts labāks un ātrāks rezultāts. Pirmos rezultātus redzēsim jau nākamā gada vasaras uzņemšanā, bet, lai novērtētu, vai mūsu izvēlētā stratēģija ir attaisnojusies, jāpaiet vēl diviem trim gadiem.

Šogad Medicīnas fakultātē tika aizsākts vēl viens jauns projekts – tika izveidotas starptautiskās grupas, kurās kopā studē gan vietējie, gan ārvalstu studenti. Kādas ir pirmās atsauksmes?

Pirmās saņemtās atsauksmes ir pozitīvas, jo ieguvēji šajā procesā ir visi – ārvalstniekiem ir iespēja labāk iemācīties latviešu valodu, savukārt vietējie studenti ir nonākuši īstajā starptautiskajā vidē tepat Latvijā. Mēs esam reālisti un apzināmies, ka pēc pirmā gada noteikti būs lietas, kas šajā procesā būs jāuzlabo, bet kopumā fakultātē uz šo projektu raugāmies ļoti pozitīvi un nākamgad noteikti aicināsim vairāk studentu pieteikties šim projektam.