Attīstība

Izglītības un zinātnes ministrs Vjačeslavs Dombrovskis ir uzsācis divpusējās tikšanās ar Latvijas universitātēm, lai runātu par budžeta studiju vietu sadali nākamajā mācību gadā. Pirmdien notika pirmā šāda tikšanās ar Rīgas Stradiņa universitāti (RSU).

„Rīgas Stradiņa universitātē valsts finansētās budžeta vietas ir tikai medicīnas studijās, šī dzīves zinātņu universitāte ir vienīgā Latvijā ar skaidru, stratēģisku misiju,” teica ministrs. Šis faktors ir noteicošais, kāpēc studiju vietu pārdale RSU netiek plānota.

Lai mazinātu sadrumstalotību, kas eksistē medicīnas studiju piedāvājumā, kā arī, lai stiprinātu medicīnas izglītības ieguves iespējas izteikti specializētajā universitātē, tikšanās laikā puses arī vienojās, ka RSU tiks nodotas IZM pakļautībā esošās Daugavpils medicīnas koledža un Rīgas 1. medicīnas koledža. Ministrija tuvākajā laikā izstrādās attiecīgu Ministru kabineta noteikumu grozījumu projektu.

Par veselības nozari atbildīgā Veselības ministrija (VM), kuras pakļautībā atrodas RSU, jau otro gadu budžeta vietu pārdali veic saskaņā ar nozares darba tirgus prognozēm. VM pēdējo divu gadu laikā par 16 % ir samazinājusi budžeta vietu skaitu tajos studiju virzienos, kur prognozēta speciālistu pārprodukcija, bet palielinājusi budžeta vietas nodrošinājumu darba tirgū pieprasītākajās specialitātēs.

Sarunas laikā IZM no savas puses arī aicināja nozares atbildīgo VM un RSU lielāku uzmanību un līdzekļus novirzīt pētniecībai.

RSU un VM pārstāvji pauda atbalstu IZM izvirzītajiem četriem principiem, pēc kuriem šogad tiek veikta valsts finansēto studiju budžeta vietu pārdale.

Jau ziņots, IZM, veicot valsts finansēto studiju budžetu vietu pārdali, šogad ņems vērā četrus pamatprincipus. Kā galvenos, augstskolu stratēģiskās specializācijas principu, kas paredz ar valsts budžeta vietām stiprināt tos studiju virzienus, kuros tās jau ir sasnieguši zināmu izcilību.

Latvijas lielākajās universitātēs paredzot specializāciju šādos studiju virzienos – Rīgas Stradiņa universitātē – medicīnas studijas, Latvijas Universitātē – sociālās, humanitārās un dabas zinātnes, Rīgas Tehniskajā universitātē – inženierzinātnes, un ar lauksaimniecību saistītos studiju virzienus – Latvijas Lauksaimniecības universitātē. Savukārt reģionālajām augstskolām studiju virzieni jāattīsta atbilstoši reģiona vajadzībām.

IZM, veicot budžeta vietu pārdali augstskolām, saglabās esošās aploksnes principu - tās saņems to pašu kopējo naudas apjomu, kāds bija pērn, taču tas tiks pārdalīts ņemot vērā prioritāros studiju virzienus un darba tirgus prognozes. Valsts finansēto budžetu vietu pārdale tiks izvērtēta arī studiju virzienos, uz kuriem neveidojas studentu pieprasījums.