Pārlekt uz galveno saturu
Grāmatas

Kopš RF Labklājības un sociālā darba katedras asoc. prof. Andra Vilka grāmatas Grūtupa fenomens iznākšanas 2012. gadā autors nav gulējis uz slavas lauriem – pa šo laiku tapusi vēl viena grāmata ar nosaukumu Politiskā pūļa latvietis, kuru tagad iespējams iegādāties Jāņa Rozes grāmatnīcās.

Šis sacerējums ir kādas jau grāmatā Grūtupa fenomens skartas tēmas izvērstāks turpinājums. Ir aizsākumi, kas prasa turpinājumu, to vidū – arī jautājums par mums raksturīgo politiskā pūļa psiholoģiju saistībā ar latvieša dvēseli un tās ietekmi uz indivīda garīgo dzīvi. Šādu pārdomu iespaidā ir radusies grāmata Politiskā pūļa latvietis.

Grāmatā dominē atziņa, ka politiskā pūļa psiholoģija ir bijusi, eksistē tagad un arī nākotnē būs nozīmīgs mūsu sabiedrības garīgās dzīves elements. No tā ietekmes spēj izvairīties vienīgi izcili, ar augstu pašapziņu un imunitāti pret sociāli politisko spiedienu apveltīti indivīdi. It īpaši šodien – postmodernajā fundamentālu patiesību nolieguma, populisma un vienlaikus zibenīgu komunikācijas iespēju laikmetā.

Uz dzīvi jāskatās ar plaši atvērtām un skaidrām acīm. Visur, kur vien ir sabiedrība, pastāv arī politiskie pūļi. Tie nav nedz labi, nedz slikti. To klātbūtne ekonomiskajās un sociāli politiskajās norisēs ir pilnīgi dabiska un neatņemama kā elpošana un asinsrite dzīvam organismam. Visā pasaulē un visā cilvēces pastāvēšanas vēstures nepārtrauktībā bijuši un joprojām ir vērojami visdažādākie pūļa psiholoģijas vadīti politiskie jandāliņi. Mēs – latvieši, protams, neesam izņēmums.

Kāpēc, runājot par latviešiem, vispār būtu jāpievēršas politiskā pūļa tēmai? Atbilde ir skaudri vienkārša: jo labāk mēs pazīsim paši sevi, jo efektīvāk spēsim izrāpties no tagadnes muklāja un sasniegt nākotnes mērķus un ideālus.

Jāatzīmē, ka politiskā pūļa psiholoģija nereti ir ļoti iedarbīgs tautu mazvērtības kompleksa pārvarēšanas līdzeklis. Kaut vai īslaicīgi. Cits jautājums, vai šāda virzība nav saistāma ar draudīgiem blakusefektiem, kas bīstami latviešu nācijas eksistencei un attīstībai. Arī šāds jautājums liek iedziļināties latviešiem raksturīgā politiskā pūļa psiholoģijā.