Pārlekt uz galveno saturu
Jubilejas
Izstādes

Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejā 17. janvārī, kā ierasts Paula Stradiņa dzimšanas dienā, tiks paziņots Stradiņa balvas laureāts, kā arī tiks atklāta izstāde Jānis Stradiņš – mantinieks, zinātnieks, pilsonis, kas ir jubilejas dāvana ķīmiķim un zinātņu vēsturniekam akadēmiķim Jānim Stradiņam 80 gadu jubilejā.

Stradiņa balvas laureātu šogad nosauc Latvijas Zinātņu akadēmija, kas balvu piešķir par ieguldījumu praktiskajā medicīnā.

Paula Stradiņa balvu par izciliem pētījumiem medicīnas vēsturē vai ievērojamu veikumu praktiskajā medicīnā piešķir Paula Stradiņa Medicīnas vēstures muzejs un Latvijas Zinātņu akadēmija kopš 1983. gada. Balva ir dibināta par godu izcilajam ķirurgam, onkologam, slimnīcas, muzeja un medicīnas māsu skolas dibinātājam, Medicīnas fakultātes docētājam, profesoram Paulam Stradiņam.

Pēc balvas laureāta nosaukšanas tiks atklāta izstāde Paula Stradiņa dēlam Jānim Stradiņam, kurš godam turpinājis tēva iesākto. Šo personību nevar aprakstīt un izvērtēt vienā darba jomā, tāpēc izstādē izvēlētas trīs galvenās akadēmiķa personības dimensijas: mantinieks, zinātnieks un pilsonis.

Mantinieks. Jānis Stradiņš mantojis daudz sava tēva iesākto darbu, īpaši medicīnas vēstures muzejā un pētniecībā, ko ar lielu pietāti dara vēl tagad. Viņš ir muzeja patrons un par savu darbu muzeja krājuma Acta Medico Historica Rigensia veidošanā izpelnījies Paula Stradiņa balvu (1983.) un RSU Goda doktora nosaukumu (2007.). 

Zinātnieks. Viņa pētījumu rezultāti izklāstīti septiņās grāmatās un 325 zinātniskajos darbos. Tie veicinājuši vairāku oriģinālu Organiskās sintēzes institūta preparātu, piemēram, furagīna, ieviešanu medicīnā. Saņemti vairāki apbalvojumi. Akadēmiķi Jāni Stradiņu sabiedrībā vairāk zina kā zinātņu vēstures pētnieku. Jānis Stradiņš no 1992. līdz 1998. gadam bijis Latvijas Zinātņu akadēmijas (LZA) viceprezidents, no 1998. līdz 2004. gadam LZA prezidents, pašreiz – LZA Senāta priekšsēdētājs.

Pilsonis. Nozīmīgu vietu Jāņa Stradiņa dzīvē ieņem Trešās Atmodas laiks, kad viņš piedalījās nacionālās simbolikas ieviešanā, vēsturisko vietvārdu atjaunošanā un Latvijas zinātnes reformas veicināšanā. Viņš bija arī starp tiem, kas pirmoreiz Rīgas pils tornī pacēla sarkanbaltsarkano karogu. Par savu sabiedrisko darbību Jānis Stradiņš saņēmis daudzus gan Latvijas, gan citu valstu apbalvojumus un goda zīmes.