Pārlekt uz galveno saturu
Intervijas
COVID-19

“Vīrusam ir vienalga, vai jūs tam ticat. Cilvēkiem, kuri pandēmiju vēl neuztver nopietni, vajadzētu aizdomāties un ievērot visus noteiktos ierobežojumus,” aicina Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas 80. karantīnas nodaļas virsārsts internists RSU lektors Kārlis Rācenis, kurš katru darba dienu ir tiešā kontaktā ar COVID-19 pacientiem un ir viens no zinošākajiem jaunajiem speciālistiem par līdzšinējām ārstniecības iespējām, trūkumiem un perspektīvām. Apmeklējām K. Rāceni Stradiņa slimnīcā, lai iztaujātu par pašreizējo situāciju klīnikā un nākotnes tendencēm.

Kāda ir klīnikas šodiena?

Šobrīd mūsu slimnīcas ikdiena, ārstējot COVID-19 pacientus, ir saspringta. Ļoti daudz cilvēku tiek katru dienu stacionēti, un pacientu plūsma ir nepārtraukta. Slimo cilvēku skaits strauji pieaug, un diemžēl nav vērojama pozitīva tendence, lai mēs teiktu, ka varam nākotnē skatīties optimistiski un reāli cerēt, ka pacientu skaits samazināsies.

Šobrīd ir krīzes situācija, jo praktiski visa plānveida medicīniskā palīdzība ir apturēta, un visi resursi tiek virzīti uz COVID-19 pacientu ārstēšanu.

Daudz dzirdam par mediķu trūkumu. Vai Stradiņa slimnīca arī saskaras ar šo problēmu?

Protams, medicīnas darbinieku trūkums ir liels. Pārprofilējot citu nodaļu darbību, kuras līdz šim vairāk bija orientētas uz plānveida palīdzību citu slimību ārstniecībā, esam papildinājuši mūsu karantīnas nodaļu mediķu rindas. Tomēr tas pilnībā problēmu neatrisina, jo arī darbinieki slimo, un mediķu trūkums šobrīd ir vērā ņemams. Mēs aicinām pie sevis arī darbiniekus no reģioniem, tomēr ārstniecības personāla resurss ir ierobežots. Šis ir ļoti lielu izaicinājumu laiks.

Meklējam visdažādākos veidus, kā piesaistīt medicīnas darbiniekus, gan studentus, gan cilvēkus, kuri agrāk strādājuši veselības aprūpē un ir gatavi atgriezties.

Kādus jūs prognozētu iespējamos turpmākos ārstniecības scenārijus?

Ja tendence turpināsies tāpat kā līdz šim, tad pieaugs to pacientu skaits, kuri tiek stacionēti, un kādā brīdī lielākā daļa nodaļu būs pārvērtušās par COVID-19 nodaļām un mēs strādāsim tikai ar šo slimību vien. Protams, pārējās nemazināsies un arī saglabāsies, turklāt, nesaņemot nepieciešamo plānveida palīdzību, arī citu slimību pacienti var kļūt par akūtiem slimniekiem. Tātad citu slimību ārstniecība būs ļoti apgrūtināta, noteikti kritīsies ārstēšanas kvalitāte, un diemžēl mēs nonāksim punktā, kad būs jāšķiro pacienti, kuriem mēs varam, bet kuriem nevaram sniegt palīdzību, tādēļ noteikti palielināsies arī cilvēku mirstība.

Ko jūs gribētu pateikt līdzcilvēkiem?

Ikvienam vajadzētu padomāt, vai pulcēšanās, tikšanās ar draugiem un radiniekiem patiešām ir nepieciešama. Mēs ikdienā nekad nezinām, kurš būs infekciozs un kurš nebūs.

Tā ir nejaušība, laimes spēle. Es domāju, ka šo spēli nevajag spēlēt, vajag atturēties no kontaktēšanās ar citiem cilvēkiem, cik nu tas ir iespējams, ievērot visus ierobežojumus, citādi mums nākotne ne tuvu nebūs spīdoša. Lūdzu, paveiciet savu darba daļu, lai mediķi var paveikt savu! Palieciet mājās!