Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Skolēniem

Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) studentu medija Skaļāk paspārnē nupat startējis podkāsts K punkts, kura mērķis ir aplūkot stereotipus par cilvēka seksualitāti. Sarunās ar nozares profesionāļiem – pētniekiem, docētājiem un doktorantūras studentiem – tiks apspriesti jautājumi un šķetināti sabiedrībā iesakņojušies priekšstati par cilvēka seksualitāti. Populārzinātnisko podkāstu veido RSU studentu un mācībspēku grupa, un jauns saturs tajā gaidāms ik mēnesi.

K punkta mērķis ir veicināt izpratni un izglītot par šķietami pašsaprotamo tēmu – cilvēka seksualitāti. Ārsti un veselības aprūpes speciālisti bieži pauduši bažas, ka Latvijas sabiedrībā, īpaši jauniešiem, ir nepietiekamas zināšanas par seksuālo veselību, par ko liecina pusaudžu grūtniecību skaits vai dati par saslimšanu ar seksuāli transmisīvajām slimībām (STS). Piemēram, HIV izplatības ziņā Latvija diemžēl ir Eiropas līdere. Raidījumi veidoti, lai aktualizētu zemūdens akmeņus seksuālajā veselībā. Podkāstā plānots apspriest tādas tēmas kā kontracepcija Latvijā un pasaulē, sievietes un vīrieša seksualitāte, erotiskā literatūra u. c.

Podkāsta vadītāja ir RSU Komunikācijas fakultātes docētāja un pētniece Diāna Kiščenko. Diāna ir ieguvusi sociālās un kultūras antropoloģijas maģistra grādu Amsterdamas Brīvajā universitātē (2012) un Latīņamerikas studijās Amsterdamas Universitātē (2013). Patlaban Diāna RSU izstrādā promocijas darbu par reproduktīvajām praksēm Melnkalnē, un viņas pētnieciskās intereses ir saistītas ar dzimti, dzimumu un seksualitāti.

Pirmajā raidījumā G punkts un klitors podkāsta vadītāja uz sarunu aicinājusi ginekoloģi, RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedras docētāju un pētnieci Ievu Briedīti. Ārste skaidros sievietes orgānu anatomisko uzbūvi un funkciju, atbildot uz studentu iepriekš uzdotajiem jautājumiem. "Latvijas skolām ir problēma ar seksuālo izglītību. Jauniešu zināšanu trūkums par šiem šķietami pašsaprotamajiem jautājumiem raisa lielu uztraukumu gan man, gan nozares kolēģiem. Skolās ir aptvertas tēmas par menstruāciju, kontracepciju un STS, bet par tādu jautājumu kā baudas gūšana seksuālajās attiecībās valda pilnīgs informācijas vakuums," uzsver ārste.

Podkāsts K punkts skatāms RSU studentu medija Youtube kanālā.

podkasts_k_punkts.jpg

RSU studentu medijs Skaļāk tapis 2014. gadā, un kopš tā laika darbojies trīs formātos – TV, radio un bloga veidā –, sniedzot iespēju topošajiem žurnālistiem izmantot zināšanas praksē. Tas ļauj RSU studentiem specializēties reportiera, operatora, redaktora darbā un ir kā pārbaudīts tilts starp augstskolu un darba tirgu. RSU studentu medijs ir tikai viens no instrumentiem studentu profesionālo prasmju attīstīšanai.