Pārlekt uz galveno saturu
Ārsts - tā ir misija

Latvijas Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētājas, Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas fakultātes Pediatrijas katedras asociētās profesores Daces Zavadskas aicinājums topošajiem un esošajiem ārstiem.

dace-zavadska-lead.jpg

Dārgie kolēģi!

Iespējams, nekad agrāk uz pierādījumiem balstītas medicīnas un veselības aprūpes vēsturē neesam bijuši tik globāli trauslā situācijā, kurā ikviena mediķa – ārsta, medmāsas, farmaceita, tostarp kosmētiķa, podologa, laboratorijas un citu speciālistu – loma ir nenovērtējama kopīgas uzticamas informācijas telpas radīšanā un uzturēšanā.

Sabiedrībai līdz šim nav bijis jātiek galā ar tik milzīgu daudzumu jaunumu veselības zinātņu jomā kā tagad, kad mēs kopā ar visas pasaules iedzīvotājiem esam saskārušies ar Covid-19 pandēmiju. Ziņu plūsmu daudzveidība ir jaunā laika fenomens, pieprasot īpašas zināšanas un prasmes, lai spētu orientēties un izsvērtu līdzsvarotus, pamatotus informācijas avotus lēmuma pieņemšanai. 

Iedzīvotāju aptaujās skaidri iezīmējas tas, ko redzam arī ikdienas sarunās ar pacientiem, – šajos lēmumos par veselību noteicošā loma joprojām ir mediķiem.

Tādēļ mūsu, mediķu, atbildība veselības komunikācijas laukā ikvienā tās posmā šobrīd ir vitāli svarīga. Profesionālās ētikas standarts un augstais medicīnas izglītībā sasniegtais zināšanu līmenis paredz, ka sniedzam gan saviem pacientiem, gan ikvienam, ko ikdienā sastopam, atbildīgus padomus. Tas nosaka arī spēju nemitīgi atjaunot savas zināšanas un prast salāgot savu viedokli ar tobrīd esošo zinātnisko vienprātību un augstāko iespējamo patiesīguma līmeni, ieteikumiem īstenojoties labas prakses rekomendācijās indivīda un sabiedrības veselības labā.

Arī mediķus, jo īpaši ārstus, ir skāris jau minētais neaptveramais informācijas vilnis, tostarp profesionālajā jomā, tāpēc ir saprotami, ka ikdienā praktizējošam un smagi strādājošam speciālistam ir lasītspējas robežas un limiti, uztveres apjoms, cik daudz jaunāko rekomendāciju iespējams apgūt dažādās medicīnas disciplīnās, ir ierobežots. Mēs, ārsti, zinām, kā rīkoties šādās situācijās. Ja mūsu priekšā ir sarežģīts klīnisks gadījums, kura risināšanā nepieciešamas specifiskas zināšanas, mēs vēršamies pēc padoma pie kolēģiem, kas specializējas šai jomā, vai, ja ir laiks, meklējam informāciju drošticamos avotos. Tie ir brīži, kad pacienta interešu vārdā ir jāapzinās savu zināšanu un iespēju robežas, un šis ir viens no mūsu profesijas humānismā balstītajiem pamatkritērijiem – atkal un atkal apšaubīt sevi, savas zināšanas un iesīkstējušos pieņēmumus, nemitīgi atjaunoties kopīgajā zinātnes laukā. Arī pacienti to noteikti novērtēs, un gala iznākums būs labāks mums visiem, mūsu kopienai, sabiedrībai, valstij. Pat nejauši, pavirši izteikts vārds šī sarežģītā laika trauslumā var radīt neparedzamu sniega bumbas efektu – būsim vērīgi ikvienā publiskā sarunā, neradot precedentus novecojušu aizspriedumu atbalstam. 

Nav šaubu, ka vakcīnas pret Covid-19 izveide jau ir ierakstīta medicīnas zinātnes vēsturē – esam bijuši aculiecinieki milzīgu zināšanu resursu konsolidācijai visaugstāko humāno mērķu vārdā. Ir noticis teju vai neticamais, un mūsu rokās – daudz agrāk, nekā cerēts, – ir reāla iespēja, instruments, ar kura palīdzību iegrožot vīrusa izplatību. 

Mums visiem ir ārkārtīgi svarīgi zināt un saprast, ka vakcīnu pret Covid-19 tapšanas gaitā (kas jau ir un vēl būs reģistrētas Eiropas Zāļu aģentūrā) ir izpildītas visas prasības, kādas piemērojam jebkurai reģistrētai vakcīnai, – nav bijis neviena atvieglojoša vai neievērota nosacījuma! Pandēmijas dēļ izstrādes, izpētes un apstiprināšanas prasībām netika un netiek piemērotas nekādas atlaides. Gluži otrādi, visas pasaules zinātniskās aprindas pievērsa pastiprinātu uzmanību šim procesam.

Reģistrācijas process noticis ātrāk, tāpēc ka tikuši ieguldīti un apvienoti medicīnas vēsturē vēl nebijuši zinātnes, finanšu, cilvēkresursi, kā arī radikāli mainīta operativitāte reģistrēšanas iestāžu un vakcīnu izstrādātāju sadarbībā.

Vienlaikus jāapzinās, ka, tāpat kā visām zālēm, arī vakcīnām ir ieguvumi un riski. Katram mediķim ir zināms un jābūt izprotamam šim ieguvumu un riska samērojamības jēdzienam. Nav un nebūs vakcīnu, kas garantētu 100 % efektivitāti un solītu, ka pēc to saņemšanas noteikti nebūs neērtību. Vakcīnas pret Covid-19 vērtēšanas rezultātam bija jāuzrāda, ka vakcīnas labvēlīgā ietekme (aizsardzība pret Covid-19 infekciju) ievērojami pārsniedz nevēlamo, proti, jebkuras blaknes rašanos vai potenciālos citus riskus, un šis mērķis ir pilnībā sasniegts. 

Pēc Covid-19 vakcīnas reģistrācijas apstiprināšanas gan Latvijas Zāļu valsts aģentūra, gan ikvienas valsts regulatori pastāvīgi sekos līdzi datiem par vakcīnu drošumu un efektivitāti, tai skaitā apkopojot un analizējot nevēlamus notikumus pēc vakcinācijas Latvijā un citviet pasaulē. Varam būt droši, ka Zāļu valsts aģentūra pastāvīgi sniegs atjauninātu aktuālo informāciju par Covid-19 vakcīnu iedarbīgumu un drošumu. 

Katrs cilvēks, kurš vakcinējas, ne tikai rūpējas par savu veselību un pasargā pārējos, bet arī demonstrē spēju iesaistīties visas sabiedrības labā. Vakcinācija ir praktiska rīcība, kā rūpēties par sevi, savu ģimeni un visiem citiem.

Šobrīd likmes ir ļoti augstas – tā ir ne tikai veselība un dzīvība pret neveselību un nāvi, tā ir visas sabiedrības prāta veselība, tā ir atgriešanās no sociālās polarizācijas uz normalitātes un saprašanās ceļa. Būsim tie, kuri tajā rāda un rada gaismu. 

Ar patiesu cieņu –
Dace Zavadska,
Latvijas Imunizācijas valsts padomes priekšsēdētāja

Papildu informācija

Avoti, kur latviešu valodā drošticami un aktuāli ieskatīties par Covid-19 vakcīnām un imunizāciju pret šo infekciju, to skaitā gūt atbildes uz biežāk uzdotajiem jautājumiem: