Darbiniekiem
RSU vēsture

16. jūnijā pieminam oftalmoloģi, medicīnas zinātņu doktori (1968) Gunu Dambīti 100. dzimšanas dienā.

prof_guna_dambiite.jpgProf. Guna Dambīte – pirmā no labās. Foto no RSU Vēstures muzeja krājuma

Ārsta izglītību ieguvusi Latvijas Valsts universitātes Medicīnas fakultātē (1939–1945). Jau 1946. gadā viņa sāka pedagoģisko darbu šīs fakultātes Oftalmoloģijas katedrā, bet no 1965. līdz 1980. gadam bija katedras vadītāja. Bijusi docētāja Rīgas Medicīnas institūta (RMI; tagad – Rīgas Stradiņa universitāte) Ārstu specializācijas un kvalifikācijas celšanas fakultātē, kur izveidoja oftalmoloģijas ciklu. 1969. gadā G. Dambīte ievēlēta par profesori. 1985. gadā akadēmiķa S. Fjodorova klīnikā Maskavā apguvusi mākslīgās lēcas implantācijas tehniku un to ieviesusi Rīgas 7. klīniskajā slimnīcā (tagad Rīgas Austrumu klīniskā universitātes slimnīca), kur šo tehniku joprojām izmanto daudzi ķirurgi.

prof_guna_dambiite00.jpgNodarbību oftalmoloģijā vada profesore Guna Dambīte. Pauļa Cīruļa foto. Ap 1980. gadu. No RSU Vēstures muzeja krājuma

Galvenie profesores G. Dambītes zinātnisko pētījumu virzieni bija acu slimību jaunas ārstēšanas un operāciju metodes, acu traumu profilakse un redzes invalīdu rehabilitācija. Valsts emeritētā zinātniece (1997).

1971. gadā izdevniecība Zinātne publicēja Gunas Dambītes grāmatu Saudzējiet redzi!. Kopējais publikāciju skaits – 119, astoņas autorapliecības par izgudrojumiem un 24 racionalizācijas priekšlikumi.

prof_guna_dambiite01.jpgFoto no laikraksta "Padomju Mediķis" 06.12.1979. nr. 6 (403) "Studentu zinātniskā darba skate". Klausītāji SZB 29. konferences plenārsēdē. 1. rindā 1. no labās – Guna Dambīte, 2. rindā: 1. Anatolijs Ņikitins, 2. Jella Upmane. No RSU Vēstures muzeja krājuma

Ārste G. Dambīte apbalvota ar 5. šķiras Triju Zvaigžņu ordeni (2002). 2003. gadā viņai piešķirts Latvijas Zinātņu akadēmijas Goda doktora diploms. G. Dambīte bija Latvijas Ārstu biedrības Latvijas Acu ārstu biedrības goda biedre un valdes locekle. Valsts emeritēto zinātnieku kluba Emeritus valdes locekle (1999–2003).

G. Dambīte mirusi 2009. gada 18. novembrī.