Ziņas

18. maijā RSU Nukleārās diagnostikas centrā MedVision norisinājās Latvijas Onkologu asociācijas sēde, kas pulcēja onkologus un ķirurgus no Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas (PSKUS) un Latvijas Onkoloģijas centra. Sēdes tēma bija veltīta inovācijai Latvijas onkoloģijas nozarē – pozitronu emisijas tomogrāfijas (PET/CT) metodei, kas pašlaik ir precīzākā Latvijā pieejamā vēža diagnostikas metode.

PET/CT ir unikāla kodolmedicīnas diagnostiskā metode, kas savienojumā ar datortomogrāfijas metodi ļauj precīzi un agrīni atklāt lielāko daļu audzēju, metastāzes un recidīvus, kas ir neatsverama informācija ārstam precīza tālākā ārstēšanas plāna izstrādē. PET/CT izmeklējums tiek veikts visam ķermenim, un tas ļauj nepieciešamo informāciju gan par kauliem, gan mīkstajiem audiem, gan orgāniem iegūt viena izmeklējuma reizē. Metodei ir ievērojamas priekšrocības salīdzinājumā ar citām vizuālās diagnostikas metodēm, jo tā vienīgā sniedz tik vispusīgu informāciju par audzēju, ietverot gan tā anatomiskos, gan funkcionālos datus.

MedVision radioloģe diagnoste, nukleārās diagnostikas ārste Marika Kalniņa sniedza prezentāciju par PET/CT metodes izmantošanu onkoloģijā, ilustrējot to ar klīniskiem gadījumiem no MedVision pieredzes, un uzsvēra PET/CT metodes būtisko nozīmi onkoloģisko pacientu ārstēšanas taktikas izvēlē: "PET/CT būtiski maina pacientu vadīšanu. MedVision apkopotā statistika liecina, ka pēc PET/CT izmeklējuma veikšanas līdz pat 40 % gadījumu mainās pacienta tālākā ārstēšana, piemēram, tiek atlikta operācija, tiek mainītas ķīmijterapijas zāles vai koriģēta to deva. Tas individualizē un uzlabo pacientu ārstēšanās un dzīves kvalitāti, kā arī ļauj izvairīties no neefektīvu un dārgu ārstēšanas metožu lietošanas."

Visā pasaulē medicīna attīstās personalizētas pacienta aprūpes virzienā, akcentējot to kā visoptimālāko veselības un dzīves kvalitātes saglabāšanas modeli. Personalizēta aprūpe nozīmē precīzu diagnostiku un konkrētā pacienta vēža veidam precīzi piemeklētu terapiju – pareizās zāles pareizā laikā pareizā daudzumā un ar pirmo reizi.

MedVision vadītājs Vitālijs Skrīvelis: "Pozitronu emisijas tomogrāfija ir pašlaik viena no intensīvi pētītām tehnoloģijām pasaulē, kas var nodrošināt personalizētu pieeju pacientu diagnostikā, izmantojot inovatīvus molekulārbioloģiskos radiofarmpreparātus. Jau tuvākajā nākotnē pasaulē būs pieejami tādi preparāti, kas PET/CT izmeklējumā precīzi noteiks vēža šūnu receptorus, angioģenēzes un apoptozes procesus. Tas ļaus ļoti precīzi raksturot audzēju un piemeklēt iedarbīgākos ārstēšanas veidus. Ejot kopsolī ar pasaules inovācijām, MedVision jau tagad prostatas vēža diagnostikai piedāvā PET/CT izmeklējumu ar progresīvu molekulārbioloģisko preparātu 68Ga-PSMA, kas, ievadīts organismā, piesaistās pie prostatas vēža šūnu membrānas receptoriem un ļauj ļoti agrīni izvērtēt prostatas vēža izplatību, kā arī efektīvi atšķirt iekaisuma procesus no audzējiem."

Sēdes ietvaros uzstājās arī PSKUS slimnīcas ārsts, RSU asoc. prof. Arvīds Irmejs, kurš stāstīja par PET/CT nozīmi krūts vēža izplatības diagnostikā, izklāstot vadlīnijas un literatūras aktualitātes, kā arī demonstrējot klīniskos gadījumus.

Siguldas slimnīcas Radioķirurģijas centra radiologs terapeits Māris Mežeckis klātesošajiem stāstīja par audzēju ārstēšanu ar robotizētu stereotaktiskās radioķirurģijas tehnoloģiju CyberKnife un tās klīniskajām iespējām, kā arī uzsvēra PET/CT nozīmi efektīvas staru terapijas plānošanā. "Lai nodrošinātu iespējami labāko ārstēšanas efektu, pirms radioķirurģiskas operācijas bieži tiek lietota PET/CT diagnostika, kas parāda tās ķermeņa vietas, kur ir izplatījies audzējs. PET/CT ļauj ne tikai precīzāk konturēt audzēju, bet arī noteikt, kuras vietas audzējā ir metaboli visaktīvākās, tātad, kur nepieciešams pievadīt lielāku staru apjomu. Tā ir īpaši svarīga informācija, kas ļauj sastādīt ļoti precīzu starošanas plānu, kopumā uzlabo terapijas efektivitāti un mazina starojuma kaitīgo ietekmi uz veselajiem audiem."

Pēc lekcijām un diskusijām ārstiem bija iespēja klātienē aplūkot PET/CT procedūru telpas, kā arī Baltijas reģionā vienīgo ciklotrona kompleksu. Ciklotrona kompleksa infrastruktūra ļauj nodrošināt pilnu ciklu – no diagnostikai nepieciešamo radiofarmpreparātu izstrādes un ražošanas ciklotronā līdz tūlītējai pacientu izmeklēšanai ar PET/CT metodi, kas garantē izmeklējuma kvalitāti un precizitāti.

Rīgas Stradiņa universitātes izveidotais Nukleārās diagnostikas centrs MedVision ir vienīgais centrs Latvijā, kas specializējas onkoloģisko slimību attēldiagnostikā, izmantojot pozitronu emisijas tomogrāfijas /datortomogrāfijas (PET/CT) tehnoloģiju. PET/CT metode ir viena no modernākajām un precīzākajām onkoloģisko saslimšanu diagnostikas metodēm pasaulē – onkoloģijā tai nav konkurentu, kas varētu ar līdzvērtīgu precizitāti noteikt audzēja stadiju, novērtēt audzēju dinamikā, laikus diagnosticēt recidīvu, noteikt terapijas efektivitāti un citus vēža ārstēšanā būtiskus faktorus. MedVision ir SIA Nukleārās medicīnas centrs meitasuzņēmums, kas dibināts 2016. gadā.