Pārlekt uz galveno saturu
Pētniecība
Doktorantiem

2. jūlijā Rīgas Stradiņa universitātes Medicīnas promocijas padomes atklātajā sēdē Linda Piekuse aizstāvēs promocijas darbu Endobiotiķu un ksenobiotiķu metabolismā iesaistīto enzīmu kodējošo gēnu polimorfismi hroniska C-vīrushepatīta un akūta toksiska hepatīta gadījumā.

Promocijas darbā tika pētīti vairāki ģenētiskie marķieri (izmaiņas cilvēka iedzimtības materiālā), kas varētu izmainīt organisma spēju reaģēt uz diviem biežākajiem aknu bojājuma izraisītājiem – alkoholu un hepatīta C vīrusu, kā arī to saistību ar slimības gaitu aknu bojājuma gadījumā.

Pētījumā tika iekļautas divas pacientu grupas: 60 pacienti ar akūtu alkohola izraisītu toksisku hepatītu un 233 pacienti ar hronisku C vīrusa hepatītu.

Pirmajā pacientu grupā, analizējot astoņu gēnu marķierus, tika atklāta statistiska ticama saistība starp acetilēšanu (vienu no bioķīmiskajiem atindēšanas mehānismiem organismā) ietekmējošo gēnu polimorfismiem un bioķīmiskajiem rādītājiem, kas raksturo aknu bojājumu.

Otrajā pacientu grupā, analizējot ģenētiskos marķierus, kas ir saistīti ar biežākajām monogēnajām (viena gēna mutācijas izraisītām) aknu slimībām, kā arī ar šūnas spēju reaģēt uz vīrusa izraisīto bojājumu šūnā, tika noskaidrots, ka vīrusa hepatīta C klīnisko gaitu ietekmē GSTM1 gēna nulles genotips, CCR5 gēna un SERPINA1 gēna polimorfismi. Savukārt, analizējot bioķīmisko rādītāju asociāciju ar antivirālās terapijas efektivitāti, tika noskaidrots, ka papildus jau esošajiem rādītājiem hialuronskābes (raksturo saistaudu veidošanās aktivitāti aknu šūnās) un citokeratīna–18 (raksturo šūnu bojāeju) līmeņa noteikšana varētu tikt izmantota antivirālās terapijas efektivitātes prognozēšanā.