Par mums medijos

Starp Saeimu un iedzīvotājiem redzama būtiska plaisa, turklāt politiķi nereti pieņem lēmumus, kas šķeļ sabiedrību, intervijā 16. novembra LTV raidījumā Tieša runa, kurā tika diskutēts par to, kā mazināt plaisu starp varu un sabiedrību un stiprināt Saeimas autoritāti, teica Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes dekāne, profesore un politoloģe Ilga Kreituse.

LTV 16.11.2016. Tieša runa raidījumu skatieties šeit.

Skaidrojot Saeimas zemos reitingus, Kreituse pauda, ka parlaments Latvijā dzīvo savu dzīvi, bet iedzīvotāji – savu. "Ir sajūta, ka mēs runājam, mūs it kā dzird, bet, tikko aizveras durvis aiz muguras, tā vairs nedzird," situāciju raksturo Ilga Kreituse. Pēc viņas domām, cilvēki Latvijā jūtas pazemoti un apvainoti, kas esot skaidrojams ar cinismu no politiķu puses.

Ilga-Kreituse02-rsu-lead.jpg

Profesores Ilgas Kreituses vērtējumam piekrīt arī sabiedriskās domas pētījumu centra SKDS direktors Arnis Kaktiņš. Viņu izbrīna politiķu lielā atrautība no iedzīvotājiem, jo Latvija ir maza valsts, kur cilvēki cits citu pazīst. Viņš arī pauž bažas par nākamā gada valsts budžetu, kas sāpīgi varētu skart atsevišķas iedzīvotāju grupas.

Tajā pašā laikā Kaktiņš atzīst: tas, ka partijām gadās kāda ķeza, ir neizbēgami. Taču Latvijā esot strukturālas problēmas, jo nedarbojas citās demokrātiskās valstīs esošā svārsta sistēma, proti, pozīcijas un opozīcijas maiņa.

Abi eksperti norāda uz profesionālu un pieredzējušu cilvēku nepieciešamību politikā. Saeimas Zaļo un zemnieku savienības frakcijas priekšsēdētāja vietnieks Ingmārs Līdaka gan atzīst, ka Latvijā pieredzējuši un spēcīgi profesionāļi reti vēlas nākt politikā. Viņš kritiski vērtē situāciju parlamentā, sakot, ka politiķi Saeimā "kašķi meklē uz katra stūra" un mēģina pēc iespējas cits citu pazemot.

Šāda sabiedrības neuzticēšanās varai var negaidīti izpausties vēlēšanās. Tas pašlaik esot vērojams ASV un kādā brīdī notiks arī Latvijā, lēš Kaktiņš. Savukārt Saeimas Vienotības frakcijas priekšsēdētājas vietnieks Edvards Smiltēns netic, ka Latvijā var notikt tāda katastrofa kā, piemēram, Brexit.