Jubilejas
Izstādes

8. jūlijā apritēja 90 gadi, kopš dzimis viens no izcilākajiem sava laika hepatalogiem un arī ļoti veiksmīgs administratīvais darbinieks, kādreizējais mūsu augstskolas zinātņu prorektors profesors Anatolijs Bļugers. Viņam par godu 8. septembrī notiks piemiņas pasākums, bet gaitenī pie aulas (Dzirciema ielā 16) iekārtota neliela ekspozīcija.

Anatolijs Bļugers dzimis 1926. gada 8. jūlijā Ukrainā, Gaisinā, miris 2007. gada 21. jūlijā Rīgā.

A. Bļugers 1951. gadā absolvējis Nikolaja Pirogova Maskavas 2. Medicīnas institūta Ārstniecības fakultāti.

Anatolijs-Bluders-rsu-lead.jpg

1951. gadā pārcēlies uz dzīvi Rīgā un līdz 1957. gadam bijis Rīgas pilsētas infekcijas slimību slimnīcas ārsts ordinators un nodaļas vadītājs.

1957. gadā sācis strādāt Rīgas Medicīnas institūtā (tagad – Rīgas Stradiņa universitāte), bijis Infekcijas slimību katedras asistents, docents, katedras vadītājs (1962–1991) un profesors, bet no 1960. līdz 1992. gadam – prorektors zinātniskajā darbā.

Zinātnieka gars, organizatora, pedagoga un ārsta talants ļāva profesoram A. Bļugeram kļūt par Veselības aizsardzības ministrijas galveno infekcionistu (1964–1968), Medicīnas Zinātņu padomes priekšsēdētāju (1978–1991), nodibināt un vadīt Latvijas Hepatoloģijas centru (1965–1991) un 1992. gadā kļūt par Rīgas slimnīcas Bikur Holim izpildpadomes priekšsēdētāju.

Profesoram pieder ideja par zinātniski praktisko un mācību apvienību veidošanu, kuru viņš arī realizēja, izveidojot Latvijas Hepatoloģijas centru. Pateicoties tam, Latvija ieguva plašu starptautisku atpazīstamību hepatoloģijas jomā un vairākiem simtiem docētāju un zinātnieku no dažādām valstīm bija iespēja mācīties un pilnveidot prasmes hepatoloģijā.

1957. gadā A. Bļugers saņēma Latvijas PSR Valsts prēmiju, 1982. – Latvijas PSR Zinātņu akadēmijas Augusta Kirhenšteina prēmiju, bet 1986. gadā Latvijas PSR Nopelniem bagātā zinātnes darbinieka nosaukumu.

1995. gadā Saeima profesoram piešķīra Latvijas pilsonību par īpašiem nopelniem valsts labā. 2002. gadā profesors Bļugers kļuva par Ārstu biedrības Goda biedru, bet 2004. gadā saņēma Paula Stradiņa balvu par mūža ieguldījumu hepatoloģijas attīstībā un medicīnas speciālistu sagatavošanā Latvijā. 2006. gadā Anatolijs Bļugers tika apbalvots ar Latvijas Republikas Triju Zvaigžņu ordeni.