Darbiniekiem
Pētniecība

REDCap (Research Electronic Data Capture) ir klīniskajiem pētījumiem domāta tīmekļa lietojumprogramma (web application), kas ievērojami atvieglo pētījumu norisi un menedžmentu. Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Statistikas laboratorija REDCap izmantojusi jau 10 klīnisko pētījumu un novērojumu menedžmentam, un aicina RSU docētājus un zinātniekus aktīvi lietot šo universitātei bez maksas pieejamo rīku.

REDCap lietojumprogrammā ir iespējams izveidot sava pētījuma projekta lapu (webpage), kas speciāli pielāgota konkrētā pētījuma norises un datu ievades vajadzībām un pieejama jebkurā laikā un vietā. Programma ir lietotājam draudzīga, apgūstama bez iepriekšējām tehniskām zināšanām, kā arī datoram nav nepieciešama īpaša specifikācija, tikai interneta savienojums. Pašlaik datu ievadei pieejamas arī REDCap lietojumprogrammas Android un iOS mobilajām ierīcēm.

Programma piedāvā projekta lapu veidot no jau esošām sagatavēm vai pilnībā no jauna, kas īpaši izdevīgi ir gadījumos, kad ir jau izstrādāts pētījuma veikšanas protokols vai klīniskā pētījuma veidlapa (Clinical Research Form). Projekta lapa ir viegli maināma un pielāgojama pētījuma vajadzībām, tajā tiek piedāvātas tādas nozīmīgas iespējas kā randomizācijas veikšana, dokumentu (piemēram, informēto piekrišanu) pievienošana, kvalitātes kontroles nosacījumi, datu importēšana u. c. Tāpat būtiska ir iespēja dalīt projekta pārvaldību ar citiem lietotājiem. Visa pētījuma gaitā REDCap programma piedāvā atskaites un aprakstošo statistiku, kā arī datu kopas lejupielādes iespējas sarežģītākai statistiskajai analīzei dažādām datu apstrādes programmām (MS Excel, IBM SPSS, STATA u. c.) piemērotā formātā.

RSU Statistikas laboratorija, izmantojot REDCap lietojumprogrammu, ir veikusi klīnisko pētījumu un novērojumu menedžmentu pēc AS Olainfarm un SIA Silvanols pasūtījuma, kā arī datu ievadi un apstrādi reflektantu anketām RSU Pedagoģiskās izaugsmes centra vajadzībām.

REDCap tika izveidota 2004. gadā Vanderbilta universitātē (Vanderbilt University) ASV un pašlaik tiek uzturēta ar globāla bezpeļņas organizāciju konsorcija atbalstu. REDCap konsorciju veido 2007 aktīvi partneri – institūcijas no 107 valstīm ar vairāk nekā 291 000 aktīvu projektu. Latvijā vienīgais REDCap partneris un lietotājs ir RSU. Katra REDCap partnera lietojumprogrammas sistēma ir neatkarīga un pielāgota vietējiem datu aizsardzības likumiem un vajadzībām, tāpēc lietotāji, lai uzzinātu vairāk par REDCap iespējām, aicināti sazināties ar Statistikas laboratoriju.

Papildu informācija