Attīstība

Rīgas Stradiņa universitātei (RSU) ēku siltināšanas projekta īstenošana ļāvusi gada laikā ietaupīt aptuveni EUR 130 300.

No 2011. gada septembra līdz 2012. gada 31. maijam projektā Energoefektivitātes paaugstināšanas augstākās izglītības iestāžu ēkās tika nosiltinātas piecas RSU ēkas: trīsstāvu mācību ēka Kronvalda bulvārī 9, zinātnes centrs Kleisti Rātsupītes ielā 5, dienesta viesnīcas Mārupes ielā 17 un 17/1, kā arī sporta zāle Fr. Brīvzemnieka ielā 24.

Ēkām ir nosiltināts jumts, ārsienas, cokols, pārseguma konstrukcijas; nomainīti logi, ieejas mezgli un durvis; samazināta logu platība; renovēta ventilācijas un apkures sistēma; uzstādīti skaitītāji.

Apkopotie dati par 2013. gadu liecina, ka siltumenerģijas patēriņa samazinājums apkurei ir no 18 % līdz 45 %, karstā ūdens uzsildīšanai samazinājums no 47 % līdz 84 %, elektroenerģijas patēriņa samazinājums no 21% līdz 50%, kā arī sasniegts CO2 emisijas samazinājums par 30 % salīdzinājumā ar ēku energoaudita pārskata datiem pirms ēku siltināšanas.

Rīgas Stradiņa universitātes ēka Kronvalda bulvārī 9 pirms un pēc nosiltināšanas

pirms_siltinasanas_kronv_bulv.jpg

nosiltinata_eka_kronv_bulv.jpg

Svarīgi, ka ir izdevies ne tikai būtiski ietaupīt par komunālajiem maksājumiem, bet arī uzlabot ēku vizuālo izskatu. Turklāt ēkās tagad ir daudz siltāk.

Projekts Energoefektivitātes paaugstināšanas augstākās izglītības iestāžu ēkās tika līdzfinansēts no valsts budžeta programmas Klimata pārmaiņu finanšu instruments (turpmāk – KPFI). Tā bija 2010. gadā izveidota programma ar mērķi veicināt globālo klimata pārmaiņu novēršanu, pielāgošanos klimata pārmaiņu radītajām sekām un sekmēt siltumnīcefekta gāzu emisijas samazināšanu.

KPFI budžetu veido līdzekļi, kurus Latvija ieguva, pārdodot savas siltumnīcefekta gāzu emisijas daudzuma vienības valstīm, kuras neiekļaujas Kioto protokola noteiktajās kvotās. Vienkāršiem vārdiem sakot, Latvija pārdeva sava tīrā gaisa kvotas tām valstīm, kurām ir paaugstināts gaisa piesārņojums.

Tuvākajā laikā RSU plāno piedalīties atklātajā projektu konkursā Kompleksi risinājumi siltumnīcefekta gāzu emisiju samazināšanai, īstenojot vienas ēkas energoefektivitātes paaugstināšanu.