Par mums medijos
Attīstība

Atsaucoties uz 6. maijā laikrakstā Diena publicēto Lato Lapsas rakstu Nepamana, ka cena uzskrūvēta, vēlamies norādīt, ka Rīgas Stradiņa universitāte (RSU) zemesgabalu Konsula ielā 20, Rīgā, ir iegādājusies atbilstoši Latvijā esošajiem normatīvajiem aktiem un atbilstoši tirgus cenām par analogiem zemesgabaliem Dzirciema ielas rajonā. RSU ir nepatīkami pārsteigta par šo ažiotāžu, kas sacelta, nomelnojot RSU reputāciju un straujos izaugsmes tempus.

Lai nodrošinātu trūkstošās telpas studijām un zinātniskajai darbībai, RSU šā gada sākumā iegādājās zemesgabalu tai piegulošajā teritorijā Konsula ielā 20. Tas bija pēdējais neapbūvētais zemesgabals RSU centrālās ēkas piegulošajā teritorijā 8913 m² platībā un jau ilgstoši bija izlikts pārdošanā. RSU šo zemesgabalu iegādājās pašlaik, ņemot vērā šā brīža RSU attīstības un finanšu rādītājus, turklāt līdzās šim zemesgabalam top arī RSU jaunā studentu dienesta viesnīcas ēka.

Īpašums tika iegādāts saskaņā ar sertificēta vērtētāja Eiroeksperts noteikto vērtību, kas bija zem tirgus vērtības darījuma brīdī. Pārrunas par zemesgabala iegādi notika ar nekustamo īpašumu kompāniju Latio, kas bija zemes īpašnieka pārstāvis, atbilstoši šādu darījumu ierastajai praksei. Latio nebija līgumslēdzēja puse – līgums tika slēgts ar privātpersonu Igoru Gatinu, tajā pašā laikā īpašnieks bija izsniedzis pilnvaru Latio darbiniekam. Pirmpirkuma tiesības bija Rīgas Domei. RSU iesniedza Domei līgumu, bet tā atteicās no pirmpirkuma tiesībām. Zemesgabals tika iegādāts par universitātes pašu pelnītiem līdzekļiem, balstoties uz RSU Senāta 2016. gada 16. februāra koleģiālu lēmumu. Atbilstoši sarunu gaitai ar Latio līgumu par zemes iegādi RSU noslēdza jau 2016. gada 10. martā. Valsts budžeta līdzekļi līdz ar to netiek tērēti. Saskaņā ar apbūves noteikumiem uz jaunā zemesgabala plānota studiju un zinātnes kompleksa būvniecība.

Viennozīmīgi, ka RSU ir informēta par Zemesgrāmatā minētajiem darījumiem ar šo zemesgabalu, lai gan iepriekš minētajā rakstā tas nav norādīts. Kā liecina Zemesgrāmatas un Lursoft dati, faktiski SIA Riga Development, kam piederēja zeme, pirms darījuma nav pārdevusi šo zemes gabalu vārda tiešajā nozīmē, bet pārrakstījusi savam īpašniekam – saistītai personai. RSU nevar komentēt zemesgabala iepriekšējā īpašnieka (SIA un privātpersonas – nerezidenta) veiktu iekšēju optimizāciju, tomēr ir skaidrs, ka tā nav uzskatāma par objektīvu pārdošanu un arī savstarpējā darījuma summa nav objektīva. Līdz ar to teikt, ka dažu dienu laikā notikusi vairākkārtēja sadārdzināšanās, ir aplami, turklāt ar RSU darījumu tam nav nekāda sakara.

RSU nebija informācijas par 2014. gadā notikušo zemesgabala izsoli, jo zemesgabala izsolītāji nebija devuši RSU ziņu, ka notiks šāda izsole. Iespējams, cena izsolē pirms diviem gadiem ir atšķīrusies no šā brīža tirgus cenas, tomēr tā ir ierasta prakse, kredītiestādēm pārdodot maksātnespējīgu klientu īpašumus.

Pašreiz zemesgabalu cenas Dzirciema ielas rajonā ir analogas pirkuma līgumā norādītajai tirgus cenai. Sludinājumu portālos zemesgabalu cenas par kvadrātmetru netālu no RSU ir pat divas reizes augstākas:

RSU uzskata, ka Lato Lapsas rakstā mēģināts sacelt nepamatotu ažiotāžu, nomelnojot RSU reputāciju un straujos izaugsmes tempus. Tā vietā, lai pārmestu RSU pirkuma līguma noslēgšanu par tirgus cenu, aicinām medijus iedziļināties darījuma būtībā un analizēt cēloņus, kādēļ iepriekšējais īpašnieks izvēlējās līgumu slēgt kā nerezidents – Krievijas pilsonis, nevis Latvijā reģistrētas SIA vārdā.