Pārlekt uz galveno saturu
Mākslinieciskie kolektīvi

RSU jauktais koris Rīga dziedās koncertā 4. maijā plkst. 18.00 Latvijas Nacionālās bibliotēkas ātrijā, kur izskanēs cikla "Latvijas komponisti Latvijas simtgadei" noslēguma dižkoncerts. Tajā piedalīsies Latvijas profesionālie kori (Valsts akadēmiskais koris Latvija, Latvijas Radio koris un Rīgas kamerkoris Ave Sol), kā arī īpaši uzaicināti 18 vadošie Latvijas pašdarbības jauktie kori.

koris_Riga_RSU_melnie_brivdaba_2016-lead.jpg

Koncerta diriģenti: Māris Sirmais, Andris Veismanis, Ārijs Šķepasts, Kaspars Ādamsons, Agita Ikauniece, Valdis Tomsons, Zane Zilberte, Evita Taranda, Ilze Balode, Imants Točs, Jurģis Cābulis un Aivis Greters.

Gatavojoties Latvijas simtgades svinībām, diriģents Māris Sirmais un Valsts akadēmiskais koris Latvija aizsāka radošo laboratoriju, kuras laikā 77 Latvijas komponisti radīja jaundarbus – a cappella dziesmas jauktajam korim –, muzikāli portretējot piecas stihijas: uguni, ūdeni, zemi (Tēvzemi), debesis un mīlestību.

Trīs gadu laikā 77 komponisti radīja a cappella oriģinālkompozīcijas, kuras Valsts akadēmiskais koris Latvija diriģenta Māra Sirmā vadībā pirmatskaņoja piecos īpašos koncertos Latvijas Nacionālās bibliotēkas Ziedoņa zālē. 4. maija koncertā izskanēs īpaši veidota skaņdarbu izlase, kas tapusi, ieklausoties pašdarbības jaukto koru diriģentu, kā arī Valsts akadēmiskā kora Latvija dziedātāju pieredzes pilnajā vērtējumā.

Koncerta programmā iekļautas Valta Pūces, Andra Dzenīša, Jāņa Ķirša, Irīnas Rebhūnas, Reiņa Sējāna, Riharda Zaļupes, Jēkaba Jančevska, Anša Saukas, Ulda Marhilēviča, Raimonda Tigula, Andra Kontauta, Annas Ķirses, Ērika Ešenvalda un Jāņa Aišpura dziesmas jauktajiem koriem.

Dižkoncertā skaņdarbus atskaņos Valsts akadēmiskais koris Latvija,  Rīgas kamerkoris Ave Sol, Latvijas Radio koris, jauktie kori Vivere, De Coro, Sōla, Norise, Juventus, Austrums, Muklājs, RSU jauktais koris Rīga, Sonore, Dziesmuvara, Vēja balss, Intis, Laiks, Rāte, Imera, Jasmīnas koris, Latvijas Bankas koris un Emīla Dārziņa jauktais koris.

Dižkoncerta radošajā komandā: idejas autors un mākslinieciskais vadītājs Māris Sirmais, režisors Elmārs Seņkovs, scenogrāfs Mārtiņš Vilkārsis, video projekciju autors Artis Dzērve un gaismu mākslinieks Mārtiņš Feldmanis.

Māris Sirmais par paveikto: "Jaunie skaņdarbi, kas tapuši šīs iniciatīvas rezultātā, veltīti izcilākajiem un labākajiem Latvijas amatieru koriem, kas radīto dziesmu pūru neturēs tikai lokālai lietošanai, bet kompozicionālo un izpildītājkvalitāti nesīs tālu ārpus Latvijas robežām.  Šis projekts tika veidots ar mērķi radīt reālas un paliekošas garīgas vērtības, kas vēl ilgi pēc mūsu valsts simtgades svētkiem dzīvos gan Latvijas, gan pasaules koru literatūrā. Mēs varam būt lepni par to, ka salīdzinoši nelielai nācijai ir tik daudz autoru, kas ir gatavi un spējīgi radīt augstvērtīgu mūziku. Varam arī lepoties ar to, ka ir tik daudz izcilu koru, kas šo mūziku spēj augstvērtīgi atskaņot."

Projekts iekļauts Latvijas simtgades kultūras programmā, un to atbalsta Kultūras ministrija un Valsts kultūrkapitāla fonds.