Pārlekt uz galveno saturu
COVID-19
Darbiniekiem
Studentiem

Sekojot līdzi aktuālajai situācijai pasaulē, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrs (MITC) izstrādājis simulācijas scenāriju koronavīrusa izraisītās slimības COVID-19 saslimuša pacienta atpazīšanai un rīcībai, saskaroties ar saslimšanas gadījumu. Paredzēts, ka mācības sākotnēji tiks īstenotas klīnisko universitātes slimnīcu uzņemšanas nodaļās.

COVID-19 simulācijas scenārijs ir izstrādāts, ņemot vērā Pasaules Veselības organizācijas (PVO), Eiropas un Latvijas Slimību profilakses un kontroles centra rekomendācijas un līdzšinējo MITC pieredzi simulācijas scenāriju veidošanā un īstenošanā. Simulācijas izspēles mērķis ir nodrošināt veselības aprūpes personāla sagatavotību COVID-19  pacienta atpazīšanai un sagatavotību rīcībai, saskaroties ar šādu saslimšanas gadījumu. Prioritāte ir palīdzēt pacientam, pasargāt citus un sevi no inficēšanās, kā arī novērst riskus infekcijas izplatībai.

rsu_mitc_simulacija_arstiem-lead.gif

RSU MITC vadītāja Ieva Šlēziņa norāda: "Simulācija kā metode paredz klīnisko prasmju apguvi un kompetences pilnveidi drošā un kontrolētā vidē. Simulācijā balstīta medicīnas izglītības pieeja īpaši piemērojama gadījumos, kad jāsagatavojas nestandarta situācijām. Domāju, ka jebkura slimnīca pasaulē šobrīd vienlaikus gan ir, gan arī nav gatava COVID-19 pacientu uzņemšanai. Teorija un algoritmi ikvienam ir zināmi, bet praksē virsroku var gūt emocijas un stress. Gadās, ka vajadzīgais aprīkojums atrodas citā nodaļā, vai kolēģu komunikācija norit ar pārpratumiem. Savlaicīga situācijas izspēle reālajā vidē, pēcapspriede  jeb debrīfings var būtiski uzlabot ārstniecības iestādes gatavību reālai situācijai un padarīt ārstu un māsu komandas darbu saskaņotāku. Esmu gandarīta par RSU MITC reaģēšanu uz notiekošo un iesaistīšanos pacientu drošības un veselības aprūpes kvalitātes celšanā."

Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas pediatrs un MITC klīnisko simulāciju instruktors docents Reinis Balmaks iepazīstina ar simulācijas norisi: "COVID-19 simulācijas scenārija izspēles laikā vīrietis (pacients) ar elpošanas mazspēju vēršas slimnīcas uzņemšanas nodaļā. Pacienta māsa nesen atgriezusies no slēpošanas kūrorta Ziemeļitālijā. Personālam nepieciešams atpazīt iespējamu COVID-19 gadījumu, izolēt pacientu un veikt atbilstošos piesardzības pasākumus. Pacienta stāvoklis pasliktinās, parādās elpošanas mazspēja, un tiek piesaistīta slimnīcas intensīvās terapijas komanda. Simulētais pacients tiek nomainīts ar manekenu, un tad tiek veiktas nepieciešamās manipulācijas pacienta stabilizēšanai."

Paula Stradiņa Klīniskās universitātes slimnīcas Infekciju slimību un hospitālās epidemioloģijas konsultatīvā dienesta infektoloģe Aija Vilde šīs mācības uzskata par lielisku iespēju pārbaudīt dzīvē, kā strādā algoritmi, un identificēt to, kur nepieciešami uzlabojumi. "Esam priecīgi par RSU iniciatīvu reālajā slimnīcas vidē organizēt mācības COVID-19 pacienta atpazīšanai un tālākai aprūpei. Slimnīcas ārsti ir atsaucīgi un labprāt iesaistās. Šādas simulētas mācības reālajā vidē ir būtiskas pacientu aprūpes kvalitātes paaugstināšanai un šajā gadījumā īpaši nozīmīgas, lai nepieļautu infekcijas tālāku izplatību stacionārā. Ceram uz turpmāku sadarbību ar MITC simulācijas centru" uzsver infektoloģe Aija Vilde.

Lai nodrošinātu mūsdienīgu un modernu izglītību, RSU mērķtiecīgi investē simulācijā balstītā mācību procesā gan veselības aprūpes studentiem, gan praktizējošiem speciālistiem iemaņu un kompetenču atjaunošanai un celšanai. Līdz šim MITC savas prasmes pilnveidojuši 15 tūkstoši studentu un rezidentu.