Pārlekt uz galveno saturu
Konferences, semināri

23. un 24. oktobrī Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā norisinājās starptautiska konference par diabētu un aptaukošanos, kas pulcēja 130 dalībniekus no vairāk nekā 15 pasaules valstīm. Publicējam sarunu ar RSU Bioķīmijas laboratorijas vadītāju Andreju Šķesteru, kas šīs konferences organizēšanu uzskata ne tikai par lielu izaicinājumu, bet arī ieguvumu.

Kāpēc Rīgas Stradiņa universitāte tika izvēlēta par norises vietu tik augsta līmeņa starptautiskam pasākumam?

Pirms dažiem gadiem es apmeklēju konferenci, ko organizēja Starptautiskā asociācija antioksidantu pētniecībai pārtikā (International Society of Antioxidants in Nutrition and Health; turpmāk tekstā – asociācija). Tā kā mūsu laboratorijā veikto pētījumu tēmas saistītas ar jautājumiem, kuriem tika veltīta konference, tikām uzaicināti piedalīties arī turpmākajos pasākumos, ko organizēja asociācija. Mūsu centrālais saskarsmes punkts ir pētījumi par oksidatīvo stresu jeb par organisma stāvokli, kad tas nevar tikt galā ar brīvajiem radikāļiem, kas, apkārtējās vides faktoru radīti, bojā šūnas. Šāda veida stress var kļūt par iemeslu dažādām slimībām un straujākai organisma novecošanai.

Apmeklējot kārtējo konferenci, asociācijas prezidents Marvins Edeass (Marvin Edeas) ierosināja kādu no pasākumiem organizēt Rīgā, kas bija sava veida starptautisks novērtējums mūsu darbam. Tas nozīmē, ka mūsu uzstāšanās un publikācijas tika pamanītas un radīja kolēģiem no citām valstīm interesi par to, ko mēs darām. Sākotnēji bija plānots, ka šogad un nākamgad organizēsim trīs konferences, taču, gatavojoties oktobra konferencei, secinājām, ka ir grūti piesaistīt līdzekļus šāda veida pasākumiem, tāpēc vienojāmies ar asociāciju, ka noorganizēsim konferenci par diabētu un aptaukošanos un pēc tam lemsim par nākamā gada plāniem.

Cik daudz pētnieku piedalījās konferencē?

Jāsaka, ka parasti uz šādām konferencēm atbrauc aptuveni 80 dalībnieku, taču mūsu konferenci apmeklēja 130 speciālisti. Tik liela interese mūs patīkami pārsteidza, tomēr tas bija ļoti liels izaicinājums, jo sākotnēji visa konferences plānošana notika, rēķinoties ar 80 dalībniekiem. Pasākumā tika pārstāvētas vairāk nekā 15 valstis, tostarp, Indija, Indonēzija, Lielbritānija, Itālija, Francija, Vācija, Dānija, Turcija u. c.

Kādi ir aktuālākie pētījumi par diabētu un aptaukošanos?

Viens no lieliem virzieniem, kurā strādā vairāki pētnieki, ir neinvazīvo metožu attīstība diabēta simptomu noteikšanā un ārstēšanā. Vienkāršiem vārdiem sakot, zinātnieki mēģina rast veidus, kā noteikt cukura līmeni asinīs un ievadīt insulīnu bez duršanas asinsvadā. Piemēram, vienā no konferences referātiem tika stāstīts par dažādiem ievadīšanas ceļiem caur ādu, ieelpojot, respektīvi, caur plaušām.

Vēl viena aktuālā tēma konferencē bija bērnu aptaukošanās. Statistikas dati, kurus rādīja ārzemju kolēģi, ir graujoši – bērnu aptaukošanās ir nozīmīga problēma visā pasaulē, ieskaitot Indonēziju, Indiju, Turciju.

Kolēģi no citām valstīm atzinīgi novērtējuši piena un dārzeņu programmas, kas ir ieviestas mūsu skolās. Tāpat mūsu ārsti ir panākuši, lai skolu ēdnīcās nevarētu nopirkt saldinātos dzērienus un čipsus – tas lika aizdomāties ārvalstu viesiem, kuri uzsvēra, ka tas varētu būt viens no veidiem, kā radīt bērnam vidi, kas motivē viņu ēst veselīgāku pārtiku. Protams, daudz kas ir atkarīgs no vecākiem, kuri var izvēlēties – dot savam bērnam līdzi uz skolu sviestmaizi vai jogurtu, dārzeņus, augļus.

Kādi ir ieguvumi, organizējot šādu pasākumu?

Pirmkārt, tā ir RSU, Rīgas un Latvijas atpazīstamības veicināšana. Interesanti, ka viens no runātājiem, kas pārstāvēja Lielbritāniju, jau zināja par mūsu universitāti, jo pie mums studē viņa meita. Visos konferences materiālos bija RSU logo, turklāt bija pieejami bukleti par mūsu augstskolu, tās struktūrvienībām. Konferencē ar referātiem uzstājās mūsu docētāji. Tas viss veidoja priekšstatu par RSU, un es ļoti ticu, ka esam radījuši labu iespaidu.

Otrkārt, tā ir iespēja iepazīties ar vadošajiem pētniekiem no visas pasaules un dibināt kontaktus. Šāda līmeņa pasākumos piedalās zinātnieki, kuri savā nozarē ir augstākās autoritātes. Tas nozīmē, ka viņiem ir plašs redzējums par nozares attīstību un potenciālajām sadarbības iespējām, kuras viņi uz vietas var arī izrunāt, negaidot saskaņošanu ar kādu augstāk stāvošo.

Treškārt, ar šo konferenci mēs apliecinājām savu zinātnisko un organizatorisko kapacitāti, kas, cerams, būs par pamatu jauniem pētniecības un sadarbības projektiem. Mums jau pirms konferences bija saruna ar Francijas Pastēra institūtu par iespējamo kopīgo projektu, kurā mēs veiktu klīnisko pētījumu par viena ķīmiskā preparāta jeb antioksidanta iedarbību uz cilvēka organismu. Liela bija Maltas kolēģa interese par sadarbību ar mūsu dietologiem. Arī pati asociācija izteica vēlmi slēgt ar mums līgumu par turpmāko sadarbību, kas ietvertu konferenču organizēšanu, pētniecības projektu īstenošanu utt.