Pētniecība
Zobārstniecība, mutes medicīna

Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Stomatoloģijas institūtā marta nogalē turpināsies starptautiskais ilgtermiņa pētījums par sejas augšanu dažādos vecumos. Pētījuma mērķis ir iegūt sejas vidējos rādītājus Latvijas bērniem un jauniešiem. "Tas ļaus atklāt un salīdzināt sejas augšanas novirzes bērniem un jauniešiem ar iegūtām un iedzimtām sejas žokļu anomālijām un deformācijām,” informē RSU Stomatoloģijas fakultātes asociētā profesore Anda Brinkmane.

„Lai novērtētu sejas augšanu, to fotografē ar 3D stereo-fotogrammetrisko iekārtu, kas dod iespēju iegūt sejas virsmas volumetriskās (tilpumanalīze) anatomijas un krāsu struktūras attēlu. Tālāk tas tiek pārvērsts kvalitatīvos un kvantitatīvos rādītājos, kas tiek salīdzināti un analizēti. Izmeklēšanas metode nav kaitīga veselībai, jo darbojas līdzīgi kā jebkura sejas fotografēšana," skaidro A. Brinkmane.

Pētījumā ir iesaistīti 150 Latvijas bērni. Viņu seja tiek fotografēta divas reizes gadā, un tas turpināsies astoņu gadu garumā, no 11 līdz 18 gadu vecumam. Paralēli šim pētījumam bērniem, kas tajā iesaistīti, divas reizes gadā tiek veikts mutes veselības novērtējums, kariesa profilakse un ārstēšana, izmantojot jaunākos materiālus un tehnoloģijas, piemēram, ozonu. Ozona terapija ir viena no inovācijām mūsdienu zobārstniecībā. Tam piemīt pretmikrobu, dezinficējoša darbība, turklāt ārstēšana ir nesāpīga, ātra, minimāli invazīva, un nav nepieciešams urbt kariesa sākumstadijā, tāpēc ideāli piemērota bērniem.

Projekts sākās 2013. gadā un tiek veikts sadarbībā ar Oulu Universitāti (University of Oulu, Somija) un Kārdifas Universitāti (Cardiff University, Lielbritānija). Katrā no valstīm tiek pētīts vienāds bērnu skaits.