veselibas-ekspresis_logo.JPGPiektdien, 15. jūlijā, maršrutā Rīga–Sloka–Rīga dosies tradicionālais AS Pasažieru vilciens un Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Veselības ekspresis. Šoreiz uzmanības centrā sauļošanās un tās ietekme uz ādas veselību. Topošie ārsti un veselības aprūpes speciālisti vilciena pasažieriem veiks dažādas veselības pārbaudes. Pasažierus konsultēs un dermatoskopiju veiks arī Lāzerplastikas klīnikas dermatologs.

RSU Veselības ekspresis dosies no Rīgas Centrālās stacijas plkst. 10.23 (vilciena Nr. 6307) un atpakaļceļā uz Rīgu – no Slokas plkst. 11.49 (vilciena Nr. 6516).

Vasarā ierasts ļauties saules peldēm, tādēļ līdztekus parastajām veselības pārbaudēm – asinsspiediena mērīšanai, kā arī skābekļa daudzuma asinīs, stresa un miegainības līmeņa, ķermeņa masas indeksa noteikšanai – RSU un Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studenti stāstīs par sauļošanās ieradumu saistību ar ādas slimībām, par ādas vēža rašanos, tā diagnostiku un profilaksi.

Statistika liecina, ka ādas vēzis pēdējo gadu laikā Latvijā ir pirmajā vietā starp visām onkoloģiskajām saslimšanām. "Daudziem vēža veidiem joprojām nav zināms, kas tos izraisa, taču par ādas vēzi viss ir skaidrs – jāizvairās, cik vien iespējams, no ultravioletā starojuma: no ilgas atrašanās saulē, īpaši no saules apdeguma, un sauļošanās solārijā. Ādas vēzis ir pieskaitāms pie tiem audzējiem, kuru risku katrs no mums var mazināt, jo ādas vēža risks ir proporcionāls dzīves laikā uzkrātajam ultravioletajam starojumam," uzsver RSU Medicīnas fakultātes Infektoloģijas un dermatoloģijas katedras asistents un biedrības Dermatologi pret ādas vēzi valdes priekšsēdētājs Raimonds Karls. "Savlaicīgi diagnosticētas ādas vēža bīstamākās formas – melanomas – ārstēšana ir ļoti veiksmīga. Ja to atklāj agrīnā stadijā, izārstē 90 % gadījumu," informē ārsts.

saulosanas-lead.jpg

Lāzerplastikas klīnikas dermatoloģe Anna Bērziņa atzīst: "Valda stereotips, ka sauļošanās nāk tikai par labu cilvēka organismam, taču iespējamas arī nepatīkamas, negatīvas sekas. Latvijas iedzīvotāji gaišās ādas krāsas dēļ ir ādas audzēju attīstības riska grupā. Lai novērstu saslimstību un mirstību no ādas audzējiem, galvenā nozīme ir profilaktiskajiem pasākumiem un agrīnai diagnostikai, kas ievērojami palielina veiksmīgas izārstēšanās iespēju."

"Mums ir izveidojusies ļoti veiksmīga sadarbība ar Rīgas Stradiņa universitāti. Liels prieks, ka topošie ārsti spēj draudzīgā veidā uzrunāt mūsu pasažierus un piedāvāt viņiem jaunas zināšanas. Sociālajos tīklos saņemam pozitīvas atsauksmes par šo akciju, un daudzi no mūsu pasažieriem īpaši gaida Veselības ekspresi," – tā AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Andris Lubāns.

Šoreiz akciju RSU Veselības ekspresis informatīvi atbalsta Slimību kontroles un profilakses centrs un SIA Roche Latvija. Papildu informāciju par onkoloģiskām saslimšanām var atrast www.onko.lv un www.adasvezis.lv.

Plašāk par akciju RSU Veselības ekspresis

Sadarbojoties AS "Pasažieru vilciens" un Rīgas Stradiņa universitātei, akcija "RSU Veselības ekspresis" notiek kopš 2013. gada, un tās mērķis ir studentu augstskolā uzkrātās zināšanas nodot tālāk sabiedrībā, popularizējot veselīgu dzīvesveidu un rūpes par savu un citu veselību. Šogad "Veselības ekspresis" kursējis jau divas reizes (februārī un aprīlī), savukārt gadu noslēdzošais brauciens plānots novembrī. Līdztekus ierastajām veselības pārbaudēm – asinsspiediena mērīšanai, kā arī ķermeņa masas indeksa, stresa līmeņa un miegainības noteikšanai – katram braucienam ir sava īpaša tēma: sirds veselība, veselīgs uzturs u. c.