Sabiedrības veselība

2. martā no Rīgas uz Siguldu devās Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) un AS Pasažieru vilciens organizētais RSU Veselības ekspresis, veltīts sirds veselības tēmai. RSU un RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas studenti vairāk nekā 100 pasažieriem veica kardiogrammu, izmērīja asinsspiedienu, noteica ķermeņa masas indeksu, skābekļa daudzumu asinīs, stresa un miegainības riskus, kā arī iepazīstināja pasažierus ar veselīga dzīvesveida principiem, īpaši uzsverot sirds un asinsvadu saslimšanas riskus. Tāpat arī pasažieri varēja saņemt Veselības centru apvienības uztura speciālistes un RSU maģistra studiju programmas Uzturzinātne studentes Marinas Kaplānes un Mēness aptieka farmaceita konsultācijas.

Latvijā vēl joprojām mirstība no sirds un asinsvadu saslimšanām ir ļoti augsta. Līdztekus iedzimtiem faktoriem, saslimšanu ar sirds slimībām visbiežāk ietekmē arī dzīvesveida paradumi – neveselīgs uzturs, mazkustīgs dzīvesveids un aizraušanās ar kaitīgiem ieradumiem. “Lai sekotu līdzi savai sirds veselībai, svarīgi ir zināt dažus būtiskus veselības rādītājus – kāds ir asinsspiediens, pulss, holesterīna līmenis, ķermeņa masas indekss. Tāpēc arī aicinām pasažierus bez maksas veikt pārbaudes un mudinām griezties pie speciālista, ja ir novirzes no normas”, stāsta RSU Veselības ekspreša dalībnieks, RSU Sarkanā Krusta medicīnas koledžas students Roberts Trencis.

“Ievērojot veselīgu dzīvesveidu, savas veselības uzlabošanā varam paveikt ļoti daudz”, uzsver uztura speciāliste Marina Kaplāne. “Ar pareizu uzturu varam ietekmēt holesterīna līmeni, asinsspiedienu, samazināt lieko svaru. Sirds un asinsvadu saslimšanas nerodas vienā dienā, tāpēc ir svarīgi regulāri sekot līdzi savai veselībai un ieviest vienkāršus veselīgus uztura ieradumus. Par visveselīgāko sirds veselības uzturēšanai tiek uzskatīta Vidusjūras diēta – daudz dārzeņu, augļu, pilngraudu, zivju un jūras produktu, kā arī liesa gaļa un piena produkti ar pazeminātu tauku saturu. Ļoti veselīgi ir arī pākšaugi, tos vēlams ēst divas trīs reizes nedēļā. Sāls ieteicams ne vairāk kā pieci grami (viena tējkarote) dienā veseliem cilvēkiem, bet pacientiem ar sirds slimībām – ne vairāk kā 2–3 grami dienā.”

“Akcija RSU Veselības ekspresis mūsu pasažieru vidū ir guvusi lielu atsaucību. Mūsu klienti novērtē vilciena priekšrocību – ceļā pavadīto laiku veltīt sev, piemēram, strādājot vai mācoties, lasot vai sērfojot internetā. Esam priecīgi, ka pasažieriem spējam sniegt iespēju arī saņemt veselībai saistošus ieteikumus un padomus,” stāsta AS Pasažieru vilciens valdes priekšsēdētājs Rodžers Jānis Grigulis.

Šo RSU Veselības ekspreša reisu informatīvi atbalsta Slimību profilakses un kontroles centrs.