Ziņas

Lai arī karstums mazinās, vasaras tveice būs sastopama diskusijās un lekcijās, kas norisināsies sociālās antropoloģijas vasaras skolā no 15. līdz 17. augustam Vecpiebalgas novadā, Inešu pagastā, Vecčolēnu mājās. Trīs dienās tiks piedāvāts vērienīgs un dažāds pētījumu klāsts, ko veikuši gan pieredzes bagāti, gan jaunie sociālantropologi, vēsturnieki un citu saistīto nozaru pētnieki. Vasaras skolas dalībnieki varēs ceļot no viduslaikiem līdz pat mūsdienām, īpaši pievēršoties cilvēku un dažādu struktūru un institūciju attiecību mijiedarbībai.

Pasākuma dalībnieki arī paši veiks nelielu lauka darbu Čolēnos, ko vadīs arhitekts un sociālantropologs MSc Matīss Šteinerts, iepazīstinot dalībniekus ar dažādiem telpas konceptiem un to uztveri. Sociālantropologs PhD Klāvs Sedlenieks, kurš ir šīs vasaras skolas norises vietas saimnieks, pastāstīs par savu pētījumu Valsts kā mainīgais Melnkalnē, kura ietvaros īpaši pievērsies valsts un pilsoņu attiecībām. Reliģiju pētnieks Kristaps Kilbloks runās par pētījumu Čečenijā, kas vēsta par Islāma medicīnas centra lomu mūsdienu Čečenijas sabiedrībā. Sociālantropoloģe MSc Diāna Dubrovska stāstīs par sieviešu seksa tūrismu mūsdienu Brazīlijā. Vēsturnieks PhD Gustavs Strenga prezentēs pētījumu, kas skar alkohola lietošanas prakses viduslaikos. Maģistrante Tallinas Universitātē Madara Bunkše pastāstīs par savu lauka darbu Latvijas laukos un to, kā veidojas vietas izjūta, pārceļoties uz laukiem.

Lekcijās tiks pievērsta uzmanība dažādiem pētījumiem par sadarbību un konkurenci. Par sadarbības pamatiem mednieku augu vācēju sabiedrībās stāstīs maģistra grādu cilvēku evolūcijā un uzvedībā ieguvušais Jānis Strods. Savukārt sociālantropoloģe MSc Liene Blauzde pastāstīs par 2014. gadā kādā Latvijas pansionātā veiktu pētījumu, pievēršoties sadarbībai, progresam un emocijām, kas radušās senioriem, apgūstot viedtālruņa lietošanu. Profesors PhD Mārtiņš Boiko vēstīs par pētījumu Mirušo ofīcijs Dienvidaustrumlatvijā un tikšanās ar mirušajiem sapņos, pastāstot nu jau par retumu uzskatāmām tradīcijām Latvijas austrumu pusē.

Sociālās antropoloģijas vasaras skolu rīko Rīgas Stradiņa universitātes maģistra studiju programmas Sociālā antropoloģija absolventi Daina Bērziņa, Anna Žabicka, Liene Blauzde, Silva Suhaņenkova, Matīss Šteinerts un Līga Rudzīte. Viesus savās mājās uzņems Klāvs Sedlenieks un Linda Austere.