Starptautiskā sadarbība

Ceturtdien, 1. decembrī, Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) viesojās Zviedrijas vēstnieks Latvijā Henriks Landerholms (Henrik Landerholm). RSU Starptautisko sakaru departamenta Meet the Ambassador programmas ietvaros vēstnieks un vēstniecības otrais sekretārs Johaness Danielsons (Johannes Danielsson) tikās ar RSU studentiem no Zviedrijas.

Tikšanās laikā vēstnieks pārrunāja dažādus jautājumus, t. sk., par zviedru kopienas sabiedrisko un kultūras dzīvi Latvijā, Zviedrijas un Latvijas starpvalstu attiecībām, politisko situāciju Eiropā un pasaulē utt. Studenti vēstniekam uzdeva arī jautājumus par viņa pieredzi Latvijā un izvēli kļūt par diplomātu.

zviedrijas-vestnieks-rsu-lead.jpg

Pašlaik RSU studē 352 studenti no Zviedrijas. No tiem 302 apgūst medicīnu, bet 50 zobārstniecību. Zviedru studenti ir otra lielākā ārvalstu studentu grupa RSU (visvairāk ārvalstu studentu ir no Vācijas).

H. Landerholms Zviedrijas vēstnieka pienākumus Latvijā veic kopš 2013. gada. No 1991. līdz 2002. gadam viņš ir bijis Zviedrijas parlamenta Riksdāga deputāts, kur arī vadījis Aizsardzības komiteju. Pēc darba parlamentā H. Landerholms ir bijis prezidents Zviedrijas Aizsardzības universitātē (Swedish Defence University) un ģenerālsekretārs Folke Bernadotte akadēmijā, kas veic Zviedrijas Miera, drošības un attīstības aģentūras (The Swedish Agency for Peace, Security and Development) funkcijas Ārlietu ministrijas pakļautībā.

Pirms darba Latvijā H. Landerholms divus gadus vadīja Zviedrijas apvienotos militāros un civilos spēkus Afganistānā. Viņš ir absolvējis Bruņoto spēku virsnieku koledžu (Armored Corps Officer’s College) un Militāro akadēmiju (Military Academy), kā arī bijis Fulbraita stipendiāts Delavēras universitātē (University of Delaware), ASV. 2008. gadā vēstnieks ir saņēmis pulkvežleitenanta pakāpi Zviedrijas armijas rezerves spēkos.

Tikšanās ar H. Landerholmu bija pēdējais pasākums Meet the Ambassador programmā šogad. Programmu Starptautisko sakaru departaments sāka 2016. gada pavasarī. Tās ietvaros RSU viesojās arī Vācijas vēstnieks Rolfs Šute (Rolf Schütte), Itālijas vēstnieks Sebastjāno Fulči (Sebastiano Fulci) un Somijas vēstnieks Olli Kantanens (Olli Kantanen). Arī nākamajā gadā tiks turpināta Meet the Ambassador programma.

Kā atzina Starptautisko sakaru departamenta direktore Baiba Pētersone, "šī ir lieliska iespēja RSU ārvalstu studentiem satikties ar savas valsts vēstnieku un neformālā gaisotnē pārrunāt aktuālus jautājumus. Studentus ļoti interesē sadarbība starp viņu mītnes zemēm un Latviju, kā arī savas valsts diasporas dzīve Rīgā. Studenti ar lielu interesi gaida vēstnieku ierašanos RSU un jau iepriekš sagatavo jautājumus. Arī vēstnieki un citi vēstniecības darbinieki labprāt tiekas ar RSU studentiem. Ir liels gandarījums saņemt no vēstniekiem pozitīvu apstiprinājumu, ka viņu valsts studenti ir apmierināti ar studijām RSU."