Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem

RSU Komunikācijas fakultātes un LR Kultūras ministrijas kopīgā projektā tapuši septiņi video sociālajiem medijiem par Latvijas vēsturi.

vesture_plaisas_lead.pngInterneta vidē vēstures tēmas bieži vien izraisa daudz asu diskusiju, tomēr skolā vēsture daudziem nebūt nav mīļākais priekšmets. Vēstures zināšanu trūkums un nestabilitāte jauniešus un citus aktīvos interneta lietotājus, savukārt, padara par viegli ietekmējamu auditoriju dažādām manipulācijām, propagandai un dezinformācijai, tādēļ būtu jāatrod veids, kā efektīvāk nodrošināt skaidru skatījumu uz faktiem un to sasaisti – notikumu cēloņiem, ietekmes faktoriem un sekām.

Viens no iemesliem, kādēļ vēsture jauniešu vidū ne vienmēr ir populāra, iespējams, ir tas, ka maz ir avotu, kuros vēsturiskas tēmas būtu izklāstītas tā, kā arvien vairāk esam pieraduši uztvert un komunicēt informāciju – īsi, saprotami, precīzi, audiāli, vizuāli vai, vislabāk, audiovizuāli, izmantojot dažāda veida zīmes pārliecinošam materiāla izklāstam. Pie tam šāda vēsture būtu jāstāsta tur, kur auditorija visbiežāk ir atrodama, respektīvi, sociālajos medijos. Tādēļ šopavasar RSU Komunikācijas fakultātes projektā ar nosaukumu Vēstures plaisas darīts tieši tas – mēģināts sasniegt plašu auditoriju, galvenokārt, jauniešus, ar īsu, kodolīgu, precīzu un audiovizuālu vēstījumu par konkrētu vēstures tēmu, par kuru nereti dzirdami pretrunīgi, ja ne apzināti sagrozīti fakti un apgalvojumi. Tā tapušas septiņas īsas videofilmiņas, katra apmēram trīs minūšu garumā, un tās sniedz izsmeļošu atbildi uz šādiem jautājumiem:

  • kāds bija Latvijas ceļš uz neatkarību,
  • vai Latvija pieder Eiropas kultūras telpai, vai ir tilts uz Krieviju,
  • vai Latvijas iedzīvotāji skumst pēc padomju laikiem,
  • kas izraisīja II Pasaules karu un kā to izjuta Latvija,
  • kā notika Latvijas aneksija,
  • kā tika slēgts miera līgums starp Latviju un Padomju Krieviju,
  • kā mainījusies Latvijas ekonomika pēc neatkarības atgūšanas?

Katrs no šiem jautājumiem uzstādīts un atbildēts maijā un jūnijā RSU Facebook lapā, kur visas video kopas skatījumu skaits sasniedzis gandrīz 30 000. Tagad visus video kopā latviski, krieviski un angliski iespējams noskatīties arī vietnē Youtube.

 

Projekts tapis sadarbībā ar LR Kultūras ministriju un režisoriem Jāni Kropu un Askoldu Saulīti, izmantojot arhīvu materiālus un vēstures pētījumus. Milzīgu pateicību par ieguldīto darbu esam parādā arī vēsturniekiem – bez viņu precizitātes un rūpīgā darba šie video nebūtu iespējami.