Video

Pēdējos gados arī Latvijā vairākas organizācijas darba ikdienā ir ieviesušas LEAN sistēmu, lai padarītu savu biznesu pēc iespējas efektīvāku un produktīvāku. Rīgas Stradiņa universitātes Eiropas studiju fakultātes Reģionālās ekonomikas un biznesa katedras asoc. profesors un maģistra studiju programmas Starptautiskais mārketings un biznesa vadībavadītājs Henrijs Kaļķis stāsta par to, kas ir LEAN un kāpēc to izmanto dažādi uzņēmumi un organizācijas. Nesen izdota pirmā grāmata latviešu valodā LEAN risinājumi efektīvākam biznesam, kurā minēti būtiskākie ieguvumi, ieviešot LEAN, un populārākās metodes, kā arī sniegti praktiski piemēri no Latvijas uzņēmumu pieredzes.

"LEAN ir efektīva biznesa vadība organizācijā. Ar LEAN tiek saprastas ne tikai aktivitātes, kas nodrošina ikdienas darbu pie efektīvākas biznesa veidošanas, tā ir filozofija, domāšanas veids un daļa no organizācijas kultūras, kas nodrošina nepārtraukto pilnveidi un paaugstina vērtību plūsmu. Vienkārši runājot, LEAN – tā ir uzņēmuma spēja paveikt vairāk, veltot tam mazāk laika, resursu un pūles," skaidro Henrijs Kaļķis.

Sistēma strauji attīstījās 20. gadsimta 80. gados. "LEAN tiek saistīts ar Japānas auto ražotāju Toyota, kuri LEAN ieviesa ražošanas sistēmā, kas paredzēja, ka produktiem ir augsta kvalitāte, zemas ražošanas izmaksas, turklāt ražošanas procesā tiek domāts, kā palielināt vērtību un atklāt zudumus, kas samazina pievienoto vērtību."

Mūsdienās par LEAN sistēmu runā ne tikai ražošanā, bet arī pakalpojumu sniegšanā, lietojot terminu LEAN pārvaldība jeb menedžments. LEAN sistēmā netiek aizmirsts arī par darba darītāju un ergonomiskajiem risinājumiem darbavietās. "LEAN nodrošina cieņpilnu attieksmi pret strādājošo, kā arī godīgus, taisnīgus, veselīgus un drošus darba apstākļus. Turklāt, kas nav mazsvarīgi, darbinieks tiek iesaistīts darba procesā, lai nepārtraukti meklētu iespējas, kā pilnveidot ražošanu un pakalpojuma sniegšanu. Kopējā darbā ar uzņēmuma vadību tiek rasti risinājumi, kā darbu veikt ātrāk, ērtāk un lētāk," par LEAN turpina skaidrot RSU asociētais profesors.

"Ja ir radusies vēlme apgūt padziļināti zināšanas par LEAN, par šīs sistēmas filozofiju, metodēm un rīkiem, aicinu nākt studēt RSU Eiropas studiju fakultātē, kur vairākos studiju kursos var veiksmīgi apgūt šīs zināšanas gan bakalaura, gan maģistra studiju līmenī!" aicina asoc. prof. Henrijs Kaļķis.