Nils-Hansons-rsu-lekcija.jpgRīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas vēstures institūts 28. septembrī plkst. 8.15 un 30. septembrī plkst. 17.30 ielūdz uz Diseldorfas Heinriha Heines universitātes asociētā profesora Nilsa Hansona lekciju Kā (ne)iegūt Nobela prēmiju: uzvarētāji un zaudētāji Nobela prēmijas vēsturē, kas notiks 3. auditorijā (Dzirciema ielā 16). Nobela prēmija ir, iespējams, prestižākais zinātniskās izcilības etalons, taču – kā tā ieguvusi tik ievērojamu reputāciju?

Ieskatoties oriģinālajos Nobela komitejas Stokholmas arhīvos par Nobela prēmijas piešķiršanu fizioloģijā un medicīnā, šī lekcija soli pa solim apskatīs lēmumu pieņemšanas procesu, kas dažiem no kandidātiem izrādījies veiksmīgs. Savukārt lekcijas otrajā daļā tiks izcelti daži prominenti pētnieki, kurus varētu saukt par augsti kvalificētiem zaudētājiem, un tiks apskatīti iemesli, kādēļ viņu izvirzītājiem līdz galam tā arī neizdevās pārliecināt Nobela prēmijas žūriju. Lektora secinājumi noslēgumā iezīmēs tos izšķirošos mehānismus, kas ir būtiski zinātniskās atzinības gūšanai zinātnē un medicīnā.

Lekcija notiks angļu valodā.