Pārlekt uz galveno saturu
Rezidentūra
Pētniecība
Studentiem

Pirmdien, 7. novembrī, pulksten 13.00 (reģistrācija – no 12.30) RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centrā, 235. telpā, notiks Valsts pētījuma programmas (VPP) Biomedicine Psihiskās veselības bloka trešā posma pārskata seminārs.

Semināru vadīs VPP Biomedicine vadītājs Dr. med. Valdis Pīrāgs, psihiskās veselības bloka un nozīmīgāko psihisko slimību izpētes projektu vadītājs Dr. med. Elmārs Rancāns un Kognitīvās disfunkcijas radīto veselības problēmu izpētes projektu vadītājs Dr. med. Ainārs Stepens.

Valsts pētījumu programmas Biomedicine projekta Depresīvo traucējumu radīto veselības problēmu izpēte un sloga samazināšana primārajā aprūpē ietvaros tika pētīta depresijas izplatība, izstrādāts instruments depresijas novērtēšanai, kā arī veikta ģimenes ārstu izglītošana par depresijas diagnostiku un ārstēšanu ikdienas klīniskajā praksē. Projekta ietvaros tika analizēti 24 ģimenes ārstu praksēs iegūtie dati par depresijas un citu psihisko slimību izplatību primārajā aprūpē. No vairāk nekā 1500 aptaujātajiem pacientiem klīniski nozīmīga depresija konstatēta 10% pacientu. Tas liecina, ka ik gadu ģimenes ārstu praksēs depresiju varētu diagnosticēt 70 000 pacientiem, tomēr pašlaik valsts apmaksātās primārās veselības aprūpes sistēmā ik gadu tiek diagnosticēti tikai 4000 depresijas gadījumu. Vienlaikus projekta ietvaros tika veikta depresijas skrīninga skalas PHQ-9 (Patient Health Questionaire-9) validācija latviešu un krievu valodās. Minētais instruments ir ļoti efektīvs un ticams depresijas novērtēšanai. Pētījumu datu rezultāti ir prezentēti Eiropas vadošajos psihiatrijas kongresos.

Vēl viena aktivitāte minētā projekta ietvaros ir RSU Psihiatrijas un narkoloģijas katedras, Latvijas Psihiatru asociācijas, Latvijas Ģimenes ārstu asociācijas un Latvijas Lauku ģimenes ārstu asociācijas organizētā Depresijas skola, kas norisināsies 10 vietās Latvijā no 2016. gada oktobra līdz decembrim, izglītojot vairāk nekā 200 ģimenes ārstus. Balstoties uz valsts pētījumu programmas rezultātiem, izstrādātas speciālas ārstēšanas shēmas un vadlīnijas ģimenes ārstiem un Depresijas skolas ietvaros tiks veikta izglītošana šo līdzekļu efektīvai pielietošanai praksē, vienlaikus novērtējot arī šādas izglītības programmas efektivitāti depresijas diagnostikas un ārstēšanas izmaiņu veikšanā ģimenes ārstu klīniskajā praksē.

Dr. med. Ainārs Stepens ziņos par jaunākajiem sasniegumiem apakšprojektā MethBrain. Šī projekta fokusā ir kustību traucējumu izpēte intravenozo narkotiku metkatinona lietotājiem. Slimniekiem ir veikta detalizēta izmeklēšana ar funkcionālās magnētiskās rezonanses metodi un rezultāti nesen publicēti žurnālā Brain and Behaviour.

Valsts pētījumu programmas projektu īstenošanā aktīvi ir iesaistījušies RSU Sabiedrības veselības un sociālās labklājības fakultātes docētāji, kā arī Psiholoģijas laboratorijas pētniece un maģistranti. Vadošās pētnieces Dr. psych. Kristīne Mārtinsone, Dr. psych. Viktorija Perepjolkina, Dr. psych. Jeļena Koļesņikova piedalās pirmā Latvijas Klīniskā personības testa izstrādē, kas jau nākamajā gadā sniegs iespēju diagnosticēt dažādus psihoemocionālos un personības traucējumus, kā arī novērtēt indivīda funkcionēšanu. Ziņojumi par testa izstādi sniegti vairākās vietēja mēroga un starptautiskās konferencēs, ir sagatavotas publikācijas. 

Vadošie pētnieki Dr. med. Voldemārs Arnis un Dr. psych. Jeļena Harlamova, pētnieki Kristīne Šneidere un Zane Ulmane projektā Ilgtermiņa regulāras aerobas slodzes ietekme uz kognitīvajiem procesiem – Latvijas sadaļu starptautiskam pētniecības un sadarbības projektam: Establishing the Net Attainable Benefits of Long-term Exercise, ENABLE – ENABLE-LV noskaidroja ilgtermiņa regulāras aerobās fiziskas slodzes ietekmi uz kognitīvajiem procesiem ilgtermiņā. Līdz šim sadarbībā ar Paula Stradiņa Klīnisko universitātes slimnīcu ir veikta visaptveroša kognitīvo procesu, personības un emocionālās sfēras izpēte, aerobo darbspēju pārbaude, savukārt galvas smadzeņu magnētiskās rezonanses un veloergometrijas izmeklējumi ir veikti 28 cilvēkiem vecumā no 65 līdz 80 gadiem. Projekta norises laikā ir pētnieki piedalījušies vairākās vietējā mēroga un starptautiskās konferencēs.

Seminārā aicināti piedalīties ārsti, psihologi, citu palīdzošo profesionālo jomu pārstāvji, rezidenti un studenti. Būs iespēja ne vien klausīties ziņojumus, bet arī apmainīties viedokļiem ar pētniekiem kafijas pauzes laikā.

Dokumenti