Pārlekt uz galveno saturu
Studentiem
Absolventiem
Darbiniekiem
Skolēniem
Skolotājiem

Bērnu traumatisma ziņā Latvija un tās kaimiņvalstis turpina ierindoties Pasaules Veselības organizācijas (PVO) saraksta augšgalā, tāpēc pasākumi, kuros vecāki un viņu atvases smeļ informāciju par to, kā negadījumus mājās, skolā, uz ielas un rotaļlaukumos novērst, ir īpaši būtiski. Lai arī epidemioloģisko apstākļu dēļ pieņemts lēmums sestdien, 4. septembrī, Centra sporta kompleksā iecerēto pasākumu Zinošs un drošs nerīkot, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) studenti bērnu traumatisma tēmu neatstās bez ievērības un šoruden rīkos paraugdemonstrējumiem bagātu informatīvo kampaņu.    

Iecerētā kampaņa domāta bērniem, viņu vecākiem, vecvecākiem, pedagogiem un citiem interesentiem, un tās mērķis ir vienkāršā un interaktīvā veidā stāstīt par to, kā izvairīties no traumām un kā rīkoties neatliekamās situācijās.

"Kampaņas laikā medijos publicēsim videomateriālus ar noderīgiem padomiem un pirmās palīdzības sniegšanas paraugdemonstrējumiem, aicinām tos skatīties, pētīt, izmēģināt mājās un dalīties ar savu veikumu foto un video formātā, kā arī organizēsim neklātienes informatīvās tikšanās. Kampaņas dalībnieki varēs piedalīties dažādos konkursos un saņemt vērtīgas atbalstītāju balvas," stāsta projekta Zinošs un drošs vadītāja, pediatrijas rezidente Polīna Popeiko, piebilstot, ka līdz ar epidemioloģiskās situācijas noregulēšanos projekta rīkotāji lems par iespēju rīkot klātienes pasākumu Zinošs un drošs

Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC), kā arī PVO dati liecina, ka Latvija ieņem vienu no pirmajām vietām Eiropā saistībā ar bērnu traumatismu. Arī Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienests atzīst, ka no maija līdz jūlijam mediķi slimnīcās nogādāja par tūkstoš bērnu vairāk nekā 2019. gadā. Visbiežāk traumas bērni gūst mājās, skolā vai arī pirmsskolas izglītības iestādē. Bieži traumas var gūt, braucot ar dažādiem transportlīdzekļiem, piemēram, velosipēdi un skeitbordu, uz ielām un ceļiem, stāvlaukumos un skeitparkos. Nereti traumas tiek gūtas, atpūšoties pie dabas un ūdeņiem. Biežākie ievainojumi ir lūzumi, sasitumi un zilumi, bet liela daļa negadījumu ir arī apdegumi un applaucējumi.

Akcija Zinošs un drošs notiek jau ceturto gadu, un to rīko RSU Pediatrijas studentu zinātniskais pulciņš, Latvijas Pediatru asociācija, Rīgas domes Labklājības departaments un Bērnu klīniskā universitātes slimnīca.

Vairāk par akciju iespējams uzzināt Facebook lapā.