Skip to main content
Page is available only in Latvian
Konferences, semināri

22. februārī ar RSU Studējošo pašpārvaldes un klīniski diagnostiskās laboratorijas GenEra atbalstu tika organizēts seminārs Ultrasonogrāfijas pamatu apguve dzemdniecībā. Semināra mērķauditorija bija studējošie ar interesi par dzemdniecības un neonatoloģijas nozari, topošie ginekologi, dzemdību speciālisti, kā arī vecmātes. Pasākuma mērķis tika vērsts uz ultrasonogrāfijas metodes pielietošanas nozīmīgumu dzemdniecībā, šī izmeklējuma rezultātu interpretāciju, kā arī I trimestra ģenētisko skrīningu un prenatālās diagnostikas pielietošanu atkarībā no iegūtā rezultāta.

Ultrasonogrāfijas metode dzemdniecībā ir viens no ierastākajiem izmeklējumiem ginekologa, dzemdību speciālista praksē, kas ir ļoti informatīva un ātri veicama attēldiagnostikas metode, tas ir viens no pamatskrīninga izmeklējumiem antenatālās aprūpes laikā. Personālam, kurš ikdienā veic grūtnieču izmeklēšanu un aprūpi, adekvāta ultrasonogrāfijas attēla izvērtēšana un interpretēšana ir ļoti būtiska, jo novirzes gadījumā ļauj secīgi nozīmēt tālāko izmeklēšanas gaitu – bioķīmisko marķieru noteikšanu, konsultāciju pie ģenētika un nepieciešamības gadījumā prenatālās diagnostikas veikšanu, kuras mērķis ir agrīni un iespējami precīzi atklāt augļa attīstības anomālijas, kā arī ļaut vecākiem izdarīt informētu izvēli par grūtniecības pārtraukšanu, augļa intrauterīnu ārstēšanu vai sagatavoties tam, ka bērns piedzims ar iedzimtu patoloģiju.

Semināru organizēja Rīgas Stradiņa universitātes Ginekoloģijas un dzemdniecības pulciņa vadītāja un biedri. Par teorētiski praktisko pusi parūpējās Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidente, sertificēta ginekoloģe, ultrasonogrāfijas speciāliste dr. Dace Matule, kas studentus iepazīstināja ar I trimestra augļa skrīningu un grūtniecības attīstības patoloģijām, vēršot auditorijas uzmanību, cik svarīga un būtiska ir saruna ar pacientu šādā brīdī. Pēc teorētiskās daļas, speciāliste klātesošajiem praktiski demonstrēja ultrasonogrāfijas izmeklējumu grūtniecei. Semināra otro daļu vadīja Rīgas Dzemdību nama ārste – ģenētiķe dr. Liene Korņejeva, kura stāstīja par I trimestra ģenētisko skrīningu un prenatālās diagnostikas metodēm.

Interesi par semināru izrādīja vairāk nekā 170 dalībnieki, taču kopējais apmeklētāju skaits bija 115 – topošie ginekologi, dzemdību speciālisti un vecmātes no dažādām izglītības iestādēm, tostarp kolēģi, kas bija mērojuši ceļu pat no Liepājas. Pateicoties RSU Studējošo pašpārvaldes projektu konkursā iegūtajam atbalstam, dalība šajā seminārā bija bez maksas.

Vairums no minētās mērķauditorijas jau šobrīd aktīvi strādā un brīvprātīgi darbojas ar nozari saistītās ārstniecības iestādēs, kur pēc palīdzības vēršas grūtnieces, tāpēc teorētiskā kursa apguve sniedz iespēju iegūt zināšanas, kuras ir un būs noderīgas praktiskajā darbā.

Lielā interese un atsaucība no kolēģu puses un pozitīvās atsauksmes apliecina un vedina domāt, ka šāda semināra rīkošana nākotnē ir visnotaļ aktuāla un nozīmīga.

Pateicību par atbalstu semināra īstenošanā izsakām: RSU Studējošo pašpārvaldei, klīniski diagnostiskai laboratorijai GenEra, RSU Medicīnas izglītības tehnoloģiju centram, RSU Dzemdniecības un ginekoloģijas katedrai, Latvijas Ginekologu un dzemdību speciālistu asociācijas prezidentei, ginekoloģei dr. Dacei Matulei un Rīgas Dzemdību nama ārstei - ģenētiķei dr. Lienei Korņejevai.

RSU Ginekoloģijas un dzemdniecības studentu zinātniskā pulciņā vārdā
Krista Krūmiņa