Skip to main content
Page is available only in Latvian
Skolēniem

Ēnu dienā, 10. februārī, Rīgas Stradiņa universitātes (RSU) Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras biroja vadītāja sagaidīja divus motivētus un mērķtiecīgus jauniešus, kuri ieradās Rīgas Austrumu klīniskās universitātes slimnīcas (RAKUS) stacionārā Gaiļezers, kas ir RSU klīniskā bāze, jo bija izvēlējušies ēnot biroja vadītāju.

Iepriekšējos gados ēnotāji interesējās par biroja vadītājas amatu un pienākumiem, taču šogad viņi interesējās par ārsta profesiju un gribēja vairāk uzzināt par studijām RSU Medicīnas fakultātē. Iekšķīgo slimību katedra Ēnu dienā piedalījās trešo gadu pēc kārtas.

Līdz ar katedras vadītāja prof. Aivara Lejnieka, RSU mācībspēku un slimnīcas ārstu iesaistīšanos Ēnu dienas organizēšanā jauniešiem tika sagatavota plaša Ēnu dienas programma, ņemot vērā jauniešu intereses un vēlmes.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra-rsu01-lead.jpg

Pie galda sēž ēnotāji Kristīne Beļūne un Ludvigs Šteinbergs. Aizmugurē stāv Medicīnas fakultātes Iekšķīgo slimību katedras biroja vadītāja Anita Laizāne.

Kristīne Beļūne ir Āgenskalna Valsts ģimnāzijas 11. klases skolniece, kura mācās klasē ar bioloģijas un ķīmijas novirzienu. Ēnotāja motivācijas vēstulē viņa rakstīja: "Savu nākotni vēlos saistīt ar medicīnu, konkrēti – pediatriju, tāpēc ārpus skolas apmeklēju RSU Jauno mediķu akadēmiju, kā arī RSU ir universitāte, kurā vēlētos studēt."

Ludvigs Šteinbergs ir Rīgas Valsts 3. ģimnāzijas 10. klases skolnieks, kurš ēnotāja motivācijas vēstulē rakstīja: "Vēlos kļūt par ārstu un studēt RSU, tieši tāpēc Ēnu dienā vēlētos uzzināt ko vairāk par iespējām šajā universitātē. Augsti novērtēju RSU ieguldījumu jauno zinātnieku un ārstu izglītošanā, kā arī konkurētspējas veicināšanā Latvijas un pasaules medicīnā."

Pēc īsas iepazīšanās katedras vadītājs prof. Aivars Lejnieks aicināja jauniešus uz RAKUS stacionāra Gaiļezers konferenču zāli, lai uzsāktu dienu tieši tāpat kā ārsti, piedaloties internās medicīnas ārstu rīta konferencē, kur jaunieši noklausījās RSU Iekšķīgo slimību katedras asistenta, RAKUS 5. Iekšķīgo slimību nodaļas vadītāja un RSU asistenta Edmunda Jansona lekciju par Pedžeta slimību.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra02-rsu-lead.jpg

Tad ēnotāji sekoja Iekšķīgo slimību katedras asistentam Aldim Strēlniekam uz mācību auditoriju, kur varēja iejusties Medicīnas fakultātes 6. kursa studentu lomā, piedaloties studiju kursa Iekšķīgo slimību diferenciāldiagnostika un ārstēšanas novitātes nodarbībā.

Pēc nodarbības jauniešiem bija iespēja uzdot jautājumus Iekšķīgo slimību katedras mācību darba koordinatorei asoc. prof. Jūlijai Voicehovskai.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra03-rsu-lead.jpg

Pēc Iekšķīgo slimību nodaļas vadītāja Edmunda Jansona draudzīga aicinājuma ēnotāji devās uz terapijas nodaļu un vēroja ārsta un pacientu komunikāciju.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra05-rsu-lead.jpg

Diagnostiskās kardioloģijas nodaļā RSU docenta un RAKUS funkcionālās nodaļas vadītāja Artema Kaļiņina vadībā ēnotāji tika iepazīstināti ar dažādiem diagnostiskajiem izmeklējumiem un medicīnas iekārtām. Kristīnei un Ludvigam tika veikta elektrokardiogramma, transezofageālā ehokardiogrāfija un pulsa oksimetrija.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra06-rsu-lead.jpg

Jauniešiem tika parādīts un pastāstīts, kā tiek veikta veloergometrija, Holtera monitorēšana, ultrasonodoplerogrāfija, neirogrāfija, elektromiogrāfija, neirometrija u. c. izmeklējumi.

Pēc vēlām pusdienām jauniešiem bija iespēja doties uz neatliekamās medicīniskās palīdzības un pacientu uzņemšanas nodaļu un vērot kā stacionārā tiek uzņemti pacienti, kas atvesti ar ātro medicīnisko palīdzību. Nodaļā valdīja liela rosība – visapkārt rosījās nodaļas darbinieki, ātrās medicīniskās palīdzības brigādes darbinieki, kas ik pa brīdim atveda jaunu pacientu, taču nebija trokšņa, haosa un stresa. Vislielākā pateicība klīnikas ārstam koordinatoram Aināram Ernstsonam, kurš mazajos brīvajos laika sprīžos starp jauna pacienta ievešanu paguva daudz izstāstīt, parādīt un atbildēt uz jauniešu jautājumiem.

Diena paskrēja ātri gan biroja vadītājai, gan jauniešiem. Mājās viņi devās ar RSU suvenīriem un jauniem iespaidiem.

enu-diena-iekskigo-slim-katedra11-rsu-lead.jpg

Pēc Ēnu dienas katedra saņēma aizkustinošas vēstules no abiem jauniešiem.

Kristīne e-pastā raksta: "Šī bija mana pirmā Ēnu diena, tāpēc īsti nezinu, kā būtu bijis citur, taču tas bija fantastiski! Joprojām esmu sajūsmā par piedzīvoto, jo tiešām negaidīju, ka diena izvērtīsies tik interesanta. Nu es patiesi zinu, ka medicīna, spēja palīdzēt citiem, būs mana nākotne! Liels paldies Jums un visiem profesoriem, ārstiem, kuri ļāva ielūkoties savās ikdienas gaitās!"

Ludvigs e-pastā raksta: "Vēlos izteikt pateicību visiem Ēnu dienā satiktajiem sava sirdsdarba veicējiem. Vēl man nāk prātā atziņa, ka mūsdienu straujajā tehnoloģiju attīstības procesā mēs nevaram paļauties tikai uz izmeklējumu slēdzienu, ir jāatceras arī par cilvēcīgu aprunāšanos ar pacientu, saprotot viņa problēmas, diskomforta cēloņus. Tehnoloģijām roku rokā ejot ar cilvēcisku attieksmi pret pacientu, tiks sasniegti mērķi. Liels paldies par doto iespēju redzēt tik daudz jaunu lietu, satikt tik daudzus jaukus, inteliģentus un gudrus cilvēkus. Es esmu ļoti pateicīgs un laimīgs par iespēju, ko mums devāt. Manuprāt, šīs burvīgās emocijas, kuras ieguvu Ēnu dienā, būs man prātā visu mūžu, un, kamēr vien tās spēšu atcerēties, tās vienmēr palīdzēs iet uz manu mērķi – kļūt par ārstu un palīdzēt cilvēkiem."

Pēc šiem jauniešu vārdiem un atzinumiem nevar apšaubīt Ēnu dienas projekta idejas nozīmīgumu jauniešu nākotnes profesijas un izglītības izvēlē, un ļoti iespējams, ka tieši šie jaunieši pavisam drīz būs RSU Medicīnas fakultātes studenti.

Raksta autors: Iekšķīgos slimību katedras vadītājs prof. Aivars Lejnieks