Pārlekt uz galveno saturu

Izmeklēšanas darbības pirmstiesas izmeklēšanā

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:3.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:04.02.2021 09:47:20
Par studiju kursu
Kursa kods:JF_223LKI līmenis:5. līmenis
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Tiesību zinātnes; KrimināltiesībasMērķauditorija:Tiesību zinātne
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Sandra Kaija
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Juridiskā fakultāte
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Dzirciema iela 16, jfatrsu[pnkts]lv, jfatrsu[pnkts]lv, +371 67409218
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)8Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)Kopā lekciju kontaktstundas0
Nodarbības (skaits)4Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)Kopā nodarbību kontaktstundas0
Kopā kontaktstundas0
Nepilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)4Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas8
Nodarbības (skaits)1Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas2
Kopā kontaktstundas10
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Krimināltiesības, Kriminālprocess.
Mērķis:
Nodrošināt iespēju studentiem iegūt vispārīgas zināšanas par izmeklēšanas darbībām no pierādīšanas teorijas aspekta un tās atziņu praktisko pielietojumu, kā arī veidot pamatprasmes un pamatiemaņas patstāvīgi veikt izmeklēšanas darbības pirmstiesas izmeklēšanā, veidojot personas (studenta) kompetenci kriminālprocesa tiesību jomā.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Pierādīšanas teorijas un pierādījumu tiesību jēdziens. Prezumpcijas, to nozīme pierādīšanā (fakta legālā prezumpcija u.c.). Pierādīšanas priekšmeta jēdziens, nozīme un tā robežas. Pierādījumu pazīmes (pieļaujamība, attiecināmība un ticamība). Pierādījumu avoti, to veidi. Pierādīšanas process, pierādīšanas pienākums un tā subjekti. Pierādījumu klasifikācija un tās nozīme praktiskajā darbā. Izmeklēšanas darbībās iegūtās ziņas kā pierādījumi.Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
2Izmeklēšanas darbību jēdziens, veidi, to vispārīgs raksturojums. Izmeklēšanas darbību veikšanas vispārīgie nosacījumi.Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
3Vispārīgā veidā veicami izmeklēšanas darbību– apskate, aplūkošana, pratināšana, aptauja, konfrontēšana, uzrādīšana atpazīšanai, kratīšana, izņemšana, izmeklēšanas eksperiments, liecību pārbaude uz vietas, ekspertīze, paraugu ņemšana salīdzinošajai pārbaudei u.c. - procesuālā kārtībaLekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
4Speciālās izmeklēšanas darbības (korespondences kontrole, sakaru līdzekļu kontrole, automatizētās datu apstrādes sistēmā esošo datu kontrole, pārraidīto datu satura kontrole, personas audiokontrole, personas novērošana un izsekošana, priekšmeta vai vietas novērošana, speciālais izmeklēšanas eksperiments, salīdzināmo paraugu iegūšana speciālā veidā, noziedzīgas darbības kontrole), to veikšanas noteikumi un fiksēšanas kārtība.Lekcijas2.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
Tēmu saraksts (nepilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Pierādīšanas teorijas un pierādījumu tiesību jēdziens. Prezumpcijas, to nozīme pierādīšanā (fakta legālā prezumpcija u.c.). Pierādīšanas priekšmeta jēdziens, nozīme un tā robežas. Pierādījumu pazīmes (pieļaujamība, attiecināmība un ticamība). Pierādījumu avoti, to veidi. Pierādīšanas process, pierādīšanas pienākums un tā subjekti. Pierādījumu klasifikācija un tās nozīme praktiskajā darbā. Izmeklēšanas darbībās iegūtās ziņas kā pierādījumi.Lekcijas1.00auditorija
2Izmeklēšanas darbību jēdziens, veidi, to vispārīgs raksturojums. Izmeklēšanas darbību veikšanas vispārīgie nosacījumi.Lekcijas1.00auditorija
3Vispārīgā veidā veicami izmeklēšanas darbību– apskate, aplūkošana, pratināšana, aptauja, konfrontēšana, uzrādīšana atpazīšanai, kratīšana, izņemšana, izmeklēšanas eksperiments, liecību pārbaude uz vietas, ekspertīze, paraugu ņemšana salīdzinošajai pārbaudei u.c. - procesuālā kārtībaLekcijas1.00auditorija
Nodarbības1.00auditorija
4Speciālās izmeklēšanas darbības (korespondences kontrole, sakaru līdzekļu kontrole, automatizētās datu apstrādes sistēmā esošo datu kontrole, pārraidīto datu satura kontrole, personas audiokontrole, personas novērošana un izsekošana, priekšmeta vai vietas novērošana, speciālais izmeklēšanas eksperiments, salīdzināmo paraugu iegūšana speciālā veidā, noziedzīgas darbības kontrole), to veikšanas noteikumi un fiksēšanas kārtība.Lekcijas1.00auditorija
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
- mājas darbi ar konkrētu uzdevumu došanu; - izstrādāt un sagatavot referātu (referāta saturā jābūt: aktualitāte, mērķis, uzdevumi, izpētes metodes, problēma, problēmas rašanās cēloņsakarība, problēmas risinājums); - grupu darbs- veikt konkrētu izmeklēšanas darbību; - uz katru semināru (atbilstoši lekciju plānojumam) būt gatavam atbildēt, prezentēt teorētiskās atziņas un to pielietojumu praksē.
Vērtēšanas kritēriji:
Vērtēšanas kritēriji: aktīva līdzdalība praktiskajās nodarbībās, laikus iesniegti, kvalitatīvi izpildīti rakstiskie mājas darbi; līdzdalība praktiskajās nodarbībās, atbilžu kvalitāte praktiskajās nodarbībās, individuālais darbs – mājas uzdevumi, eksāmens – rakstveida.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Eksāmens
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):Eksāmens
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studenti izpratīs izmeklēšanas darbību kriminālprocesā sistēmu. Spēs izzināt dažādu izmeklēšanas darbību veikšanas procesuālo kārtību.
Prasmes:• Prasmes: • Prasmes analizēt, sintezēt un izvērtēt izmeklēšanas darbību vietu un lomu pierādīšanas teorijas aspektā, izkopt zinātniski-pētnieciskās iemaņas. • Komunikācijas prasmes – komunicēt ar citiem bakalaura programmas studentiem par izmeklēšanas darbību norises problemātiku, demonstrēt sociālās prasmes un emocionālo inteliģenci. Veidot argumentāciju un prasmi uzklausīt viedokļus. • Ievirze tālākās mācīšanās prasmēm – pastāvīgi strukturēt savu mācīšanos, analizēt savu zināšanu līmeni un to racionāli papildināt, atlasīt un izvērtēt literatūras avotus. Konstatēt un noformulēt problemātiku, atrast cēloņsakarības, t.i., problēmas „sakni” un piedāvāt konstruktīvus problēmas risinājumus. • Citas vispārējās prasmes – uzņemties atbildību par saviem lēmumiem un darbību, pieņemt kritiski izvērtētus lēmumus un rast risinājumus iepriekš neparedzētos un mainīgos apstākļos, pielāgoties jaunām situācijām un būt atvērtam pārmaiņām, uzņemties vadību un iniciatīvu un atbildēt par sekām, ievērot ētikas normas, demonstrēt plašas vispārējās zināšanas un kompetences. Pilnveidot prasmi uzklausīt atšķirīgus viedokļus.
Kompetences:• Kompetence: spēja risināt konkrētus ar izmeklēšanas darbībām pirmstiesas izmeklēšanā saistītus uzdevumus, spēja izmantot zināšanas un prasmes profesionālajā un personīgajā attīstībā. Tiesību normu piemērošana (Krimināltiesību nozarē un citās nozarēs) ne tikai “mehāniski”, bet atbilstoši sabiedrības interesēm un prioritātēm, tādā veidā sintezējot prasmes strādāt ar tiesību aktu bāzi un tiesību izpratni kopumā. Piedāvāt ne tikai formālus krimināltiesību nozares problēmjautājumu risinājumus, bet rast tādus risinājumus, kas kalpotu sabiedrības (vietējās kopienas) vēlmēm un prioritātēm, kā arī uzlabotu valsts pārvaldi kopumā.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Latvijas Republikas Satversme. Latvijas Vēstnesis, 43, 01.07.1993., "Ziņotājs", 6, 31.03.1994.
2Kriminālprocesa likums. Latvijas Vēstnesis, 74 (3232), 11.05.2005., "Ziņotājs", 11, 09.06.2005.
3Autoru kolektīvs (Meikališa Ā., Kazaka S., Lodīte I., Petrova S.) Kriminālprocesuālie termiņi pirmstiesas izmeklēšanā. Rīga, Petrovskis un Ko, 2006.
4Dombrovskis R. Izmeklēšanas darbību raksturojums un veidi// Jurista Vārds, 17.03.2009.
5Dombrovskis R. Par pierādījumu izpratni kriminālprocesā.// Jurista Vārds, 31.10.2006
6Dombrovskis R. Vai pierādīšana ir izzināšana: dialektiskās loģikas skatījums //Latvijas Vēstnesis, Jurista vārds, 09.11.2004.
7Feldhūne A., Kučs A., Skujeniece A. Cilvēktiesību rokasgrāmata tiesnešiem.- Rīga, 2004
8Kavalieris A. Speciālo izmeklēšanas darbību izmantošanas taktika. Otrais, papildinātais izdevums. R., BSA, 2010.
9Kazaka S. Prezumpcijas kriminālprocesā.// Sabiedrība un kultūra: Citādība un mazākuma intereses Rakstu krājums.- Liepāja,2010.
10Liede A. Kriminālprocess un tiesu pierādījumi. Rīga, Zvaigzne ABC, 2010.
11Meikališa Ā. Cilvēktiesību ievērošana, veicot izmeklēšanas darbības.// Jurista Vārds, 13.03.2007
12Meikališa Ā., Strada-Rozenberga K. Kriminālprocess. Raksti 2005–2010. R.,VSIA “Latvijas Vēstnesis” 2010.
13Meikališa Ā., Strada-Rozenberga K. Kriminālprocess. Struktūrloģiskās shēmas ar paskaidrojumiem. A (vispārīgā) daļa, R., Latvijas Vēstnesis, 2007.
14Meikališa Ā., Strada-Rozenberga K. Pierādīšana un izmeklēšanas darbības/ Rakstu kopas „Pārmaiņu laiks kriminālprocesā” 4.raksts // Latvijas Vēstnesis, Jurista vārds, 13.06.2006.
15Miķelsons U. Elektronisko pierādījumu izmantošanas tiesiskie aspekti// Latvijas Vēstnesis, Jurista vārds, 27.04.2004, 11.05.2004.
16Pastille J. K., Rusanovs E. Operatīvajās darbībās iegūto pierādījumu izmantošana. Problēmas un iespējamie risinājumi.-Rīga, Latvijas Vēstnesis, 2003.
17Rokasgrāmata prokuroriem, G.Kūtra redakcijā, R., TNA, 2010.
18Rokasgrāmata tiesnešiem, G.Kūtra redakcijā, R., TNA, 2010.
19Strada-Rozenberga K. Pierādīšanas teorija kriminālprocesā. Vispārīgā daļa, R., Turība, 2002
20McBride J. Human rights and criminal procedure - The case law of the European Court of Human Rights, Council of Europe, 2009 http://www.coe.int/t/dghl/cooperation/capacitybuilding/Sour…
21Roberts P., Zuckerman A. Criminal evidence, Oxford, 2004.
22Tapper C. Cross&Tapper on Evidence 10th edition, Oxford, 2004.
23Wolton D. Legal argumentation and evidence USA, 2002.
24Смирнов А.В., Калиновский К.Б. Уголовный процесс. Завтра экзамен. 2-е изд. СПб: Издательство Питер, 2009. 160 с.
25Чельцов-Бебутов М.Л. Курс уголовно- процессуального права. Санкт-Петербург, 1995.
26Regulāri jālasa raksti, pētījumi, judikatūra utml:
27Jurista vārds (interneta versija www.juristavards.lv – sadaļa Tiesību nozaru katalogs/Krimināltiesības un process)
28Administratīvā un Kriminālā Justīcija, izdod Baltijas Starptautiskā akadēmija
29Tieslietu ministrijas mājas lapā www.tm.gov.lv, sadaļa Informatīvie materiāli/Pētījumi
30Augstākās tiesas mājas lapā www.at.gov.lv, sadaļās Resursi/Pētījumi un Judikatūra
31Sabiedriskās politikas centra Providus mājas lapā www.providus.lv, sadaļas Publikācijas/Providus pētījumi un Krimināltiesības/Publikācijas
32Eiropas Cilvēktiesību tiesas spriedumi - http://www.echr.coe.int/echr
33Satversmes tiesas spriedumi. – http://www.satv.tiesa.gov.lv
34Socrates//Rīgas Stradiņa universitātes Juridiskās fakultātes elektroniskais juridisko zinātnisko rakstu žurnāls.
Papildu literatūra
1Eiropas Cilvēktiesību un pamatbrīvību aizsardzības konvencija (1950. gada 4. novembris), redakcija, kas saskaņā ar Konvencijas 11. protokolu stājas spēkā 1998. gada 1. novembrī // www.coecidriga.lv/tulkojumi/5.htm.
2Eiropas Parlamenta un Padomes direktīva 2012/29/ES (2012.gada 25.oktobris), ar ko nosaka noziegumos cietušo tiesību, atbalsta un aizsardzības minimālos standartus un aizstāj Padomes Pamatlēmumu 2001/220/TI
3Eiropas Parlamenta un Padomes 2011.gada 5.aprīļa direktīvas 2011/36/ES par cilvēku tirdzniecības novēršanu un apkarošanu un cietušo aizsardzību, un ar kuru aizstāj Padomes pamatlēmumu 2002/629/TI;
4Eiropas Parlamenta un Padomes 2010.gada 20.oktobra direktīvas 2010/64/ES par tiesībām uz mutisko un rakstisko tulkojumu kriminālprocesā;
5Meikališa,Ā., Strada-Rozenberga, K. Pārmaiņu laiks kriminālprocesā turpinās – 2018. gada 20. jūnija grozījumi Kriminālprocesa likumā. Jurista Vārds.14.08.2018.
6Eiropas Parlamenta un Padomes 2012.gada 22.maija direktīvas 2012/13/ES par tiesībām uz informāciju kriminālprocesā;
7Eiropas Parlamenta un Padomes 2011.gada 13.decembra direktīvas 2011/93/ES par seksuālas vardarbības pret bērniem, bērnu seksuālas izmantošanas un bērnu pornogrāfijas apkarošanu, un ar kuru aizstāj Padomes pamatlēmumu 2004/68/TI.