Pārlekt uz galveno saturu

Topogrāfiskās anatomijas pamati un fiziskā antropoloģija

Studiju kursa apraksts

Kursa apraksta statuss:Apstiprināts
Kursa apraksta versija:3.00
Kursa apraksta apstiprināšanas datums:12.05.2020 15:48:54
Par studiju kursu
Kursa kods:MK_054LKI līmenis:7. līmenis
Kredītpunkti:2.00ECTS:3.00
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; AnatomijaMērķauditorija:Ārstniecība
Studiju kursa vadītājs
Kursa vadītājs:Ilva Duļevska
Studiju kursa īstenotājs
Struktūrvienība:Morfoloģijas katedra
Struktūrvienības vadītājs:
Kontaktinformācija:Rīga, Kronvalda bulvāris 9, aaiakatrsu[pnkts]lv, +371 67061551
Studiju kursa plānojums
Pilns laiks - 1. semestris
Lekcijas (skaits)1Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā lekciju kontaktstundas2
Nodarbības (skaits)5Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)3Kopā nodarbību kontaktstundas15
Kopā kontaktstundas17
Pilns laiks - 2. semestris
Lekcijas (skaits)3Lekciju ilgums (akadēmiskās stundas)3Kopā lekciju kontaktstundas9
Nodarbības (skaits)3Nodarbību ilgums (akadēmiskās stundas)2Kopā nodarbību kontaktstundas6
Kopā kontaktstundas15
Studiju kursa apraksts
Priekšzināšanas:
Obligātā studiju kursa „Cilvēka anatomija t.sk. preparēšanas kurss” programma. Anatomija un bioloģija.
Mērķis:
Studentiem vajadzētu iegūt zināšanas par anatomisko struktūru (orgānu, asinsvadu, nervu) topogrāfiju, to ārējiem un iekšējiem orientieriem, slimību attīstības mehānismiem un komplikācijām klīniskā aspektā. Apgūt zināšanas par antropoloģijas vēsturi pasaulē un Latvijā.
Tēmu saraksts (pilna laika studijas)
Nr.TēmaĪstenošanas formaSkaitsNorises vieta
1Topogrāfiskās anatomijas pamati, kursa 1. semestris. Topogrāfiskās anatomijas nozīme klīnikā. Klīniski nozīmīgākie galvas un kakla topogrāfiskie veidojumi. Mugurkauls. Mugurkaula kanāls. Mugurkaula apvidus topogrāfija. Retroperitoneālās telpas topogrāfija.Lekcijas1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
2Galvas un kakla orgānu, asinsvadu un nervu topogrāfiskā anatomija klīniskā aspektā.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
3Augšējās un apakšējās ekstremitātes veidojumu, asinsvadu un nervu topogrāfiskās anatomijas klīniskā nozīme.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
4Krūšu dobums, sienu uzbūve, orgānu, asinsvadu, nervu topogrāfija. Videnes saturs, klīniskā nozīme.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
5Vēdera dobums, sienu uzbūve, orgānu, asinsvadu, nervu topogrāfiskā anatomija.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
6Mazā iegurņa dobums, sienu uzbūve, orgānu, asinsvadu, nervu topogrāfiskā anatomija.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
7Fiziskā antropoloģija, studiju kursa 2. semestris. Ievads antropoloģijas vēsturē. Antropoloģijas attīstība Latvijā. Fiziskās attīstības rādītāji un to dinamika Latvijas populācijā 20. gadsimtā. Zinātniskās pētniecības metodes un programmas.Lekcijas1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
8Antropoloģiskais materiāls un tā apstrādes metodes: a) somatometrija un somatoskopija, somatometriskie instrumenti, b) kraniometrija un kranioskopija. Akcelerācijas tendences gadsimta pārmaiņu procesos Latvijā un pasaulē.Lekcijas1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
9Relatīvie mēri un indeksi, to noteikšana. Ķermeņa svara un rokas muskuļu spēka noteikšana. Pubertātes perioda un sekundāro dzimumpazīmju novērtējums Latvijas populācijā un pasaulē. Taukaudu kroku noteikšana atsevišķās ķermeņa daļās. Normālas ķermeņa stājas un pēdas morfofunkcionālais raksturojums.Lekcijas1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
10Ķermeņa antropometrija.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
11Ķermeņa aktīvā un pasīvā masa. Zemādas taukaudu kroku biezuma noteikšana.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
12Ķermeņa stājas un pēdas noteikšana, raksturojums. Plantogrāfija.Nodarbības1.00Anatomijas un antropoloģijas institūts
Vērtēšana
Patstāvīgais darbs:
Darbs ar studiju materiāliem, mācību literatūru, e-studiju vidi, anatomijas Web resursiem, licencētām mācību programmām, CD un DVD.
Vērtēšanas kritēriji:
Lekciju un nodarbību apmeklējums; darbs ar mācību materiāliem un literatūru; piedalīšanās grupu darbos un grupu darbu prezentācijās. Mutiska, rakstiska un praktiska zināšanu kontrole nodarbību laikā.
Gala pārbaudījums (pilna laika studijas):Ieskaite (Semestra)
Gala pārbaudījums (nepilna laika studijas):
Studiju rezultāti
Zināšanas:Studiju kursa apguves rezultātā students zinās un spēs aprakstīt cilvēka ķermeņa orgānu, asinsvadu, nervu atrašanās apvidu (vietu) attiecības pret skeletu (kauliem), attiecības pret apkārtējiem orgāniem, to ārējo projekciju cilvēka ķermenī, asinsvadu funkcijas, nervu blokādes, smadzeņu starpapvalka dobumu funkcijas un anestēzijas vietas. Studiju kursa apguves rezultātā students spēs nosaukt un aprakstīt svarīgāko somatometrisko punktu novietojumu un noteikšanu uz cilvēka ķermeņa; novērtēs un salīdzinās cilvēka ķermeņa proporcijas vai atsevišķu tā daļu savstarpējās attiecības, izmaiņas un tendences dažādos vecuma periodos, dzimuma un etniskajās grupās; izklāstīs pareizas stājas un atsevišķu antropometrisko mērījumu (gareniskie izmēri, šķērsizmēri, apkārtmēri, taukaudu kroku biezums) nozīmi, nosauks tos ietekmējošos faktorus; definēs dažus ķermeņa proporciju indeksus un formulēs to aprēķinus.
Prasmes:Studenti varēs atrast un parādīt orgānus, asinsvadus un nervus uz cilvēka līķa, to projekciju cilvēka ķermeņa ārējā virsmā, varēs atrast un demonstrēt asinsvadu funkcijas, nervu blokādes, anestēzijas vietas, spēs integrēt topogrāfiskās anatomijas zināšanas klīnikā, spēs strādāt ar speciālo literatūru. Students mācēs noteikt galvas un ķermeņa somatometriskos punktus, izmērīt ādas taukaudu krokas, noteikt plantogrammas parametrus un atsevišķus ķermeņa proporciju indeksus.
Kompetences:Studenti spēs izmantot iegūtās teorētiskās un praktiskās zināšanas, prasmīgi izskaidrojot un demonstrējot dažādas anatomiskās struktūras un to topogrāfiju dabīgajos preparātos un uzskates līdzekļos. Studenti spēs izmantot iegūtās teorētiskās un praktiskās zināšanas, prasmīgi izskaidrojot un demonstrējot dažādus somatometriskos punktus, aprēķinās ķermeņa proporciju indeksus.
Bibliogrāfija
Nr.Atsauce
Obligātā literatūra
1Martin, R. 1928. Lehrbuch der Anthropologie. I und II Bd. Jena.
2Martin, R. and Saller, K. 1957. Lehrbuch der Anthropologie. Stuttgart: Fischer, Bd. I.
3Moore, K.L., Agur, A.M.R. and Dalley, A.F. 2017. Clinically Oriented Anatomy. 8th International Edition, Lippincott Williams and Wilkins, 1168.
4Navis, M. 2017. Dissection Manual with Regions & Applied Anatomy: Volume 1: Upper Extremity and Thorax. Jaypee Brothers Medical Publishers, 192.
5Navis, M. 2017. Dissection Manual with Regions & Applied Anatomy: Volume 2: Lower Extremity, Abdomen, Pelvis & Perineum. Jaypee Brothers Medical Publishers, 206.
6Navis, M. 2017. Dissection Manual with Regions & Applied Anatomy: Volume 3: Head, Neck and Brain. Jaypee Brothers Medical Publishers, 198.
7Netter, F.H. 2018. Atlas of Human Anatomy. 7th Revised edition, Elsevier - Health Sciences Division, 664.
8Paulsen, F. and Waschke, J. 2018. Sobotta Atlas of Anatomy, Package, 16th ed., English/Latin: Musculoskeletal System; Internal Organs; Head, Neck and Neuroanatomy; Muscles Tables. 16th Revised edition, Elsevier Health Sciences, 1376.
9Duļevska, I. un Umbraško, S. 2019. Praktiskā Antropoloģija. Rīga: Rīgas Stradiņa Universitāte, 150.
10Prīmanis, J. 1937. Ievads antropoloģijas metodikā. A/S Valters un Rapa apgāds.
Papildu literatūra
1Ellis, H. and Mahadevan, V. 2018. Clinical Anatomy: Applied Anatomy for Students and Junior Doctors. 14th Edition, John Wiley & Sons Inc, 488.
2Hall, J., Allanson, J., Gripp, K. and Slavotinek, A. 2013. Handbook of Physical Measurements. 3rd Revised edition, Oxford University Press Inc., 592.
3Lohman, T.G. and Milliken, L.A. 2019. ACSM`S Body Composition Assessment. Human Kinetics, First edition, 191.
4Standring, S. 2015. Gray`s Anatomy: the Anatomical Basis of Clinical Practice. 41st Revised edition, Elsevier Health Sciences, 1584.
5Лысова, Н.Ф. и Айзман, Р.И. 2019. Возрастная анатомия и физиология. Инфра-М, 352.
6Семенов, Г.М. и Большаков, О.П. 2019. Оперативная хирургия и топографическая анатомия: Учебник. Питер, 960.
7Сергиенко, В.И., Петросян, Э.А. и Фраучи, И.В. 2019. Топографическая анатомия и оперативная хирургия: учебник в 2-х томах. ГЭОТАΡ-Медиа, т. 2., 592.
8Сергиенко, В.И., Петросян, Э.А., и Фраучи, И.В. 2019. Топографическая анатомия и оперативная хирургия: учебник в 2-х томах. ГЭОТАΡ-Медиа, т. 1., 832.
Citi informācijas avoti
1Anatomage, Anatomijas Web resursi, licencētas mācību programmas, CD un DVD.
2Antropometrijas web resursi.
3Heymsfield, S., Lohman, T., Wang, Z. and Going, S. 2005. Human Body Composition, 2nd Revised edition, Human Kinetics Publishers, 536.