2019. gada 24. aprīlī no plkst. 10.00 līdz 14.00 Rīgas Stradiņa universitātē (RSU) Dzirciema ielā 16 notiks RSU Veselības diena, kuras laikā darbinieki un studenti aicināti ziedot asinis, kā arī veikt vienkāršas veselības pārbaudes. 24. aprīlī visā Eiropā notiek arī akcija Diena bez lifta.

Donoru-plakats-apr-2019.JPG

Asinis varēs nodot RSU aulas mēģinājumu zālē, bet vestibilā medicīnas studenti no RSU zinātniskajiem pulciņiem interesentiem noteiks asinsspiedienu, glikozes un skābekļa daudzumu asinīs, pārbaudīs redzi un dzirdi, kā arī veiks citas pārbaudes.

Jau otro gadu RSU piedalās akcijā Diena bez lifta, un arī šogad RSU darbinieki un studenti aicināti izmantot kāpnes lifta vietā. Akcijas mērķis ir parādīt, cik vienkārši būt aktīviem ikdienā, neņemot vērā laika trūkumu un citus aizbildinājumus.

RSU Veselības diena notiek jau septīto reizi, un donoru atsaucība mūsu augstskolā kļūst arvien lielāka.

Donoram līdzi jābūt derīgam personu apliecinošam dokumentam (pase, personas apliecība (eID)) un jānorāda savs bankas konta numurs. Bez personu apliecinoša dokumenta donorus nepieņem!

Asinis ziedot var arī ārvalstu studenti, kuriem piešķirta uzturēšanās atļauja Latvijā ar LR personas kodu.

Vai vari ziedot asinis

Asinis var ziedot, ja

• esi 18–65 gadus vecs,
  • sver ne mazāk par 50 kg,
  • dienā pirms asins nodošanas neesi lietojis alkoholu,
  • esi paēdis, izgulējies, atpūties, jūties labi,
  • esi vesels un pēdējā laikā neesi slimojis,
  • pirms tam esi lietojis veselīgu uzturu un daudz šķidruma,
  • neesi nodevis asinis vismaz deviņas nedēļas.

Kādos gadījumos nedrīkst ziedot asinis

Noteiktu laika periodu asinis nedrīkst ziedot:

• ja asins nodošanas dienā jūties noguris vai nevesels,
  • ja esi atgriezies no valsts, kurā pastāv paaugstināts risks saslimt ar kādu no infekcijas slimībām (skat. endēmisko valstu karti),
  • sievietes – grūtnieces un bērna krūts barošanas periodā,
  • pēc dzemdībām, grūtniecības mākslīgas pārtraukšanas,
  • pēc operācijām, stomatoloģiskām manipulācijām,
  • ja ir bijusi bojātas ādas vai gļotādas saskare ar svešām asinīm vai no adatas gūts ievainojums,
  • pēc ērces piesūkšanās, pārslimotas Laima slimības, ērču encefalīta,
  • pēc endoskopijas, adatu terapijas, tetovēšanas,  ausu caurduršanas, pīrsinga,
  • pēc kontakta ar vīrusu hepatīta slimnieku,
  • pēc seksuāla kontakta ar HIV inficētu personu,
  • medikamentu lietošanas laikā (izņemot kontraceptīvos līdzekļus),
  • pēc dažām vakcinācijām (par konkrētām lūdzam interesēties, zvanot uz bezmaksas tālruni 80000003),
  • jebkuras akūtas slimības laikā,
  • alerģiju paasinājuma periodā (izsitumi uz ādas, alerģiskas iesnas u. tml.),
  • pēc pārslimotas tularēmijas, brucelozes, malārijas, tuberkulozes, toksoplazmozes, Q drudža, osteomielīta, sifilisa,
  • dažos gadījumos, ja elkoņa locītavas vēnas nav atbilstošas asins noņemšanas procedūras veikšana,
  • ja ir atkārtota hiloze (trekna plazma).

Uzzināt vairāk par iemesliem, kuru dēļ nevari būt donors

Donora ieguvumi, ziedojot asinis

• Morāls gandarījums. Viena ziedotā asins deva var palīdzēt trīs cilvēkiem
  • Organismā tiek stimulēta asinsrades sistēma, atjaunojot asins sastāvu
  • Asinsdonori mazāk slimo ar akūtām un hroniskām slimībām
  • Iespēja uzzināt pulsu, asinsspiedienu un hemoglobīna līmeni, C hepatīta antivielas u. c. Analīžu rezultātus var saņemt piecu darba dienu laikā, par to pirms asins ziedošanas paziņojot donoru reģistratoram
  • Apmaksāta brīvdiena (jāsaņem izziņa par asins nodošanu, kura jāiesniedz darba devējam)
  • Gada laikā (365 dienu periodā) ziedojot asinis trīs vai vairāk reizes, var saņemt Donora privilēģiju karti, kas dod iespēju saņemt dažādas atlaides

Pēc Pasaules Veselības organizācijas datiem regulārie asinsdonori dzīvo vidēji par pieciem gadiem ilgāk, jo viņiem notiek asinsrades sistēmas aktivizēšanās un uzlabojas imunitāte.

Papildu informācija par asins ziedošanu: www.donors.lv vai 8000 0003.

Norises vieta

Telpa