Pārlekt uz galveno saturu

Īsumā par studiju kursu

Struktūrvienība: Sporta un uztura katedra
Kredītpunkti / ECTS:17 / 25.5
Kursa vadītājs:Gundega Rudzīte-Aņiščenko
Studiju tips:Nepilna laika, Pilna laika
Līmenis:1. cikla (Bakalaura)
Mērķauditorija:Medicīnas pakalpojumi; Rehabilitācija
Valoda:Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Uzturzinātne

Mērķis

Nostiprināt studējošā zināšanas, attīstīt un pilnveidot praktiskās iemaņas un iegūt kompetenci atbilstoši Uztura speciālista profesijas standartam. Prakses laikā studentam jāvēro, jāapzina un jāanalizē uztura speciālista profesijas specifika, saistībā ar savu vēlmi, interesēm un iecerēm izvēloties savu nākotnes profesiju.

Priekšzināšanas

Viss iepriekš studiju programmā mācītais.

Rezultāti

Zināšanas

Izprot anamnēzes struktūru, pārzina cilvēka funkcionēšanu normālos un patoloģiskos stāvokļos, ievēro ētikas normas komunikācijā ar pacientu. Izprot uztura terapijas ietekmi uz veselības stāvokli un mērķu sasniegšanu, izprot medicīnisko tehnoloģiju pielietošanas indikācijas un kontrindikācijas.
Izprot bioenerģētiskos procesus cilvēka organismā – ogļhidrātu, tauku un olbaltumvielu vielmaiņu.
Izprot uztura terapiju pacientiem akūtā posmā stacionārā, ambulatori un multiprofesionālas rehabilitācijas komandas ietvaros.

Prasmes

Ievēro pacienta tiesības, konfidencialitātes principus, datu aizsardzību. Noskaidro pacienta sūdzības un vajadzības, iepazīstas ar pacienta medicīnisko dokumentāciju, ievāc un dokumentē pacienta anamnēzi.
Balsta uztura terapijas mērķus uz pacienta uztures, ēšanas paradumu, funkcionālo spēju un dienā nepieciešamo uzturvielu un enerģijas izvērtēšanā un analīzē iegūtajiem rezultātiem, pacienta komplekso izvērtējumu un uztura speciālista slēdzienu.
Informē pacientu par novērtēšanas procesā iegūto informāciju un slēdzienu pacientam saprotamā valodā, profesionāli dokumentē izmeklēšanā iegūto informāciju, sagatavo uztura speciālista atzinumu par pacienta uztures stāvokli rakstiskā formā.

Kompetences

Ievēro pacienta konfidencialitāti un personas datu aizsardzību, autonomiju un tiesības uztura speciālista profesionālajā darbībā. Mērķtiecīgi iegūst informāciju no pacienta un/vai tuviniekiem, aprūpētāja, vai likumīgā pārstāvja medicīniskās dokumentācijas uztura terapijas nodrošināšanai, interpretē, analizē un izvērtē konsultācijas laikā iegūtos rezultātus un identificē problēmu.
Savlaicīgi, saprotami, profesionāli aizpilda medicīnisko dokumentāciju, izmantojot profesionālo terminoloģiju, un izskaidro un pamato pacientam un/vai tuviniekam, aprūpētājam, vai likumīgajam pārstāvim saprotamā veidā gan uztura speciālista konsultācijas procesu, gan uztura speciālista slēdzienu un rekomendācijas.
Noskaidro pacienta mērķus un uztura terapijas vēlamo iznākumu un kopīgi ar pacientu izvirza nozīmīgus, specifiskus, sasniedzamus mērķus, izstrādājot terapijas plānu un korekti to dokumentējot.
Izvēlas atbilstošas pierādījumos balstītas medicīniskās tehnoloģijas uztura terapijas plānošanā, pamato un izskaidro izvēlētās uztura terapijas nozīmi.
Pielieto zināšanas par uztura terapiju, veselību, slimībām, pārtiku un pārtikas gatavošanas tehnoloģijām.
Mērķtiecīgi, profesionāli un cieņpilni sadarbojas ar citām ārstniecības un ārstniecības atbalsta personām.

Plānojums

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Studiju programmaStudiju semestrisProgrammas līmenisStudiju kursa kategorijaDocētājiGrafiks
Uzturs, RFU8BakalaursObligātsNelda Karpenska-Allaža, Diāna Jakuboviča, Antoņina Osokina, Lāsma Plociņa, Alīna Kirillova, Lolita Vija Neimane
Uzturs, RFUN8BakalaursObligātsNelda Karpenska-Allaža, Kristīne Klaramunta-Antila, Olga Ļubina, Ksenija Nikolajeva, Eva Kataja, Lizete Puga, Alīna Kirillova, Aļona Mikitina, Karina Berseņeva