Kredītpunkti / ECTS:5 / 7.5
Mērķauditorija:Politikas zinātne
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Politika; Starptautiskā politika

Kurss sniegs studentiem pārskatu par Amerikas un Krievijas savstarpējo attiecību attīstību, kontekstā ar šo valstu attiecībām ar Baltijas valstīm. Kursa saturs balstīts uz aktuālajām norisēm, kā arī uz tām diplomātiskās vēstures epizodēm, kuras ļauj labāk izprast abu lielvalstu stratēģiskās izvēles un politikas iespējas attiecībā uz Igaunijas, Latvijas un Lietuvas dispozīciju starptautiskajās norisēs. Kursa mērķis ir uzlabot studentu spēju analizēt Amerikas un Krievijas mijiedarbību Baltijas reģionā un ārpolitiskos draudus un iespējas, ko šī mijiedarbība rada Baltijas valstīm.

Vispārīgas zināšanas par starptautisko attiecību pētniecības metodēm un teorijām. Vispārīgas zināšanas par Baltijas valstu, Krievijas un Amerikas ārējo attiecību pamatprincipiem.

Izmantojot studiju kursā iegūtās padziļinātās zināšanas par vēsturisko un mūsdienu attiecību dinamiku starp diviem globālās varas centriem un Baltijas valstīm starp tiem, studenti izpētīs to, kā attīstījušas ASV un Padomju Savienības un pēcāk Krievijas attiecības un kāda ir bijusi to abu ietekme uz Baltijas valstīm un jo īpaši Latviju.
Balstoties literatūras analīzē par vēsturisko un aktuālo pārejas procesu pieredzi, studējošie raksturos minēto valstu politisko, kā arī ekonomisko, politisko un sabiedrisko mijiedarbību sistēmiskā, reģionālā un divpusējā dimensijā.

Studējošie izvēlēsies patstāvīgā darba tēmai atbilstošu zinātnisko literatūru par Krievijas, ASV un Baltijas valstu vēsturiskās mijiedarbības un tās attīstības posmiem.
Studējošie kritiski izvērtēs zinātniskajā literatūrā paustās idejas un diskutēs par šo ideju interpretāciju kolēģu prezentācijās.
Izstrādājot patstāvīgo darbu, studējošie izskaidros konkrēto vēstures posmu ietekmi uz sadarbības iespējām un Krievijas, ASV un Baltijas valstu mūsdienu politiku un veiks vēsturisko problēmsituāciju kritisku analīzi.

Analizējot starpdisciplināru literatūru un izstrādājot patstāvīgo darbu, studējošie integrēs rekomendācijas un jaunas idejas par iespējamo Krievijas, ASV un Baltijas valstu attiecību attīstības modeli pespektīvā.
Kontrastējot dažādu valstu pieredzes un izvēlētos modeļus, studējošie praksē demonstrēs izpratni par salīdzinošās politikas metodēm.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Krievijas un Eirāzijas studijas, RESMeng2MaģistrsObligātsEdijs Bošs