Struktūrvienība: Zobu protezēšanas katedra
Mērķauditorija:Zobārstniecība
Valoda:Angļu, Latviešu
Zinātnes nozare:Klīniskā medicīna; Stomatoloģija

1. Iepazīstināt studentus ar zobu funkcionālās anatomijas un oklūzijas pamatprincipiem un integrēt iegūtās zināšanas praktiskā darbā, ņemot algināta nospeidumus no fantomu žokļiem un atlejot ģipša modeļus, modelējot zobus uz ģipša modeļiem, kā arī, slīpējot mākslīgos fantomu žokļu zobus metālkeramikas kroņiem un tiltveida protēzēm, ievērojot oklūzijas paradigmām.
2. Radīt studentiem izpratni par neizņemamu zobu balstītu protēžu veidiem (uzmanību vēršot uz metālkeramikas zobu kroņiem un tiltveida protēzēm), to izgatavošanas iespējām, zobu slīpēšanas biomehānikas un estētikas principiem.
3. Attīstīt prasmes secīgi veikt klīniskos etapus, izgatavojot neizņemamas zobu balstītas protēzes (metālkeramikas kroņus vai tiltveida protēzes uz mākslīgajiem fantoma žokļa zobiem preklīnikas apstākļos) - atbilstoši biomehānikas principiem slīpēt augšžokļa un apakšžokļa incisīvu un kanīnu grupas zobus.

Sekmīgi nokārtots studiju kurss - Zobu anatomija (ZTMVK_056). Priekšzināšanas cilvēka anatomijā, medicīniskā fizikā, vispārējā medicīniskā ķīmijā, angļu valodā zobārstniecībā, radioloģijai.
Sekmīgi nokārtotiem viesiem iepriekš apgūtiem kursiem.

Veiksmīga studiju kursa apguves rezultātā studējošie spēs:
1. atpazīt dažādu zobu grupu funkcionālās anatomijas īpatnības un skaidrot oklūzijas pamatprincipus;
2. aprakstīt un diferencēt dažādus neizņemamu parciālu zobu balstītu protēžu veidus;
3. uzskaitīt zobu slīpēšanas biomehānikas principus, izvēloties dažādu fiksēt parciālu zobu balstītu protēžu materiālus.

Veiksmīgas studiju kursa apguves rezultātā studējošie mācēs:
1. ņemt algināta nospiedumu no fantoma žokļiem un atliet ģipša modeli;
2. modelēt zobus uz ģipša modeļiem un analizēt oklūziju;
3. slīpēt mākslīgos fantoma žokļa priekšzobus atbilstoši biomehānikai un izvēlētajam kroņa vai tiltveida protēzes materiālam.

Veiksmīgas studiju kursa apguves rezultātā studējošie spēs:
1. iegūtās zināšanas par dažādu zobu grupu funkcionālo anatomiju un oklūzijas pamatprincipiem integrēt praktiskajā darbā, modelējot zobus uz ģipša modeļiem un analizējot oklūziju, kā arī, slīpējot zobus dažādu materiālu parciālajām fiksētām zobu balstītām protēzēm;
2. analizēt indikācijas un iespējamos riska faktorus, plānojot parciālas fiksētas zobu balstītas protēzes;
3. pamatot klīnikā veicamo manipulāciju, instrumentu, darba piederumu izvēli, slīpējot zobus parciālajām fiksētām zobu balstītām protēzēm;
4. atpazīt un kritiski novērtēt savas klīniskā darba neveiksmes un to iespējamos cēloņus, un rast atrisinājumus.

Plānošanas periods:2024. gada pavasara semestris
Zobārstniecība, SSNSFz3MaģistrsObligātsArnolds Bite, Baiba Spriņģe, Kārlis Ozoliņš